Máme tu nejakých nadšencov chalvy, ktorí ju možno ochutnali v Indii, odkiaľ údajne táto cukrovinka pochádza? Ak áno, tak pevne veríme, že si ju vďaka nášmu receptu pripravíte aj sami doma.
V mnohých krajinách má táto pochúťka rôzne názvy. Napríklad v Turecku je znám skôr ako helva, v Poľsku zase ako chałwa a v takom Bulharsku má tradičné pomenovanie chalva. Musíme však podotknúť, že aj táto pochúťka má svoje rôzne varianty. V Turecku ju tradične pripravujú z hrubej pšeničnej krupice. Najobľúbenejšia je však chalva zo sezamovej pasty tahini (teda zo sezamových semienok). V niektorých kútoch sveta sa dokonca vyrába z fazule, šošovice alebo zeleniny. To je dôkaz toho, že každý národ si pôvodný recept upravil podľa seba a podľa svojich chutí. Dokonca aj jej konzistencia sa môže líšiť – môže byť tuhá, mokrá, suchá alebo drobivá. Akú si pripravíte vy?
Dáte prednosť klasickej chalve zo sezamových semienok alebo vyskúšate slnečnicové semienka, poprípade iné druhý orieškov?
Na domácu chalvu potrebujeme:
- 1 a ½ hrnčeka slnečnicových semienok (môžete nahradiť sezamovými semienkami)
- 4 lyžice medu (poprípade javorový alebo agáve sirup)
- 1 lyžičku vanilkového extraktu (môžete použiť aj vanilkový struk)
Slnečnicové semienka si sprudka orestujeme na suchej panvici. Restujeme 1 minútu, po minúte stiahneme plameň alebo stupeň na indukcii a pražíme ďalej ešte približne 5 minút. Keď slnečnicové semienka chytia svetlo hnedú farbu (pozor, aby sa nespálili), tak ich odstavíme.
Následne si semienka rozmixujeme v mixéri úplne dohladka. K vzniknutej zmesi pridáme med a vanilkový extrakt. Hotovú hmotu natlačíme do menšej nádoby (ideálne vystlanej papierom na pečenie) a necháme v chladničke stuhnúť aspoň 5 hodín. Chalva sa tak ľahšie vyklopí z nádoby a bude sa lepšie krájať. Prajeme príjemné maškrtenie!
Ochutnali ste už niekedy tradičnú chalvu či už na dovolenke alebo pobyte v zahraničí?