Reďkovka je koreňová zelenina, ktorú by ste si mali dopriať na tanieri pravidelne. Nielen preto, že pokrmu dodá jemnú štipľavosť, ale najmä vďaka veľkému obsahu vitamínov.
Pomôže vám zlepšiť imunitu a zrýchli váš metabolizmus. Okrem toho obsahuje minimum kalórií, takže si ju môžete dopriať kedykoľvek počas dňa.
Vypestujte si reďkovku
Reďkovka patrí k nenáročnej zelenine, o ktorú sa nemusíte veľmi starať. Stačí ju zasadiť na slnečné miesto v záhrade, pravidelne polievať a čoskoro si môžete zozbierať vlastnú úrodu. Semienka reďkovky vysádzajte 5 cm od seba, približne do hĺbky jedného centimetra. Po zasadení pravidelne okopávajte, aby nezarastala burinou.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Druhy reďkovky
V našich končinách je najznámejšia červená reďkovka, no na trhu už dnes môžete nájsť aj iné druhy. Za zmienku stojí najmä biela reďkovka, ktorá sa líši od červenej nielen svojou farbou, ale aj veľkosťou. Biela reďkovka je omnoho väčšia. Chuťovo sú tieto druhy odlišné tiež. Typickú pikantnú príchuť reďkovky v bielej odrode nehľadajte, pri jej jedení si pochutnáte na sladkej chuti.
Prečo je taká zdravá?
Reďkovka okrem vysokého obsahu vitamínu C obsahuje aj vitamíny B a E. Z minerálnych látok tu má vysoké zastúpenie draslík, sodík, vápnik alebo horčík a jej štipľavú chuť zabezpečujú silice so sírou. Táto zelenina tiež patrí medzi nízkokalorické, pretože v 100 g reďkovky sa nachádza len 14 kalórii. To je aj dôvod, prečo by ju mali do svojho jedálnička zaradiť najmä obézni ľudia.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Prírodné antibiotikum
Reďkovka má pre ľudský organizmus niekoľko pozitívnych účinkov. Znižuje hladinu cholesterolu, štiepi tukové zásoby a čistí močové cesty. Je taktiež označovaná ako prírodné antibiotikum, pretože ničí baktérie a zvyšuje imunitu. Podporí vaše trávenie a pomôže vám s odstránením nadbytočnej vody z tela.
Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni
www.thinkstockphotos.com