Nie je to tak dávno, čo sa svetom šírila zelerová výzva. Teda výzva, počas ktorej sa popíjala zelerová šťava či zelerový džús. Tejto výzve dokonca podľahli aj mnohé celebrity, ktoré nedali dopustiť na jeho účinky. A popravde, zeler má rozhodne čo ponúknuť.
Sú v ňom zastúpené niektoré vitamíny skupiny B, vitamín C, ale aj vitamíny E a K. Stonkový zeler nie je ochudobnený ani o minerálne látky – konkrétne draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo i zinok. I vďaka ním pôsobí zeler liečivo na tráviace problémy, má antibakteriálne účinky, posilňuje nervy, zmierňuje bolesť pri artritíde a pod. Okrem toho čerstvá zelerová šťava a dokonca i vňať, má močopudné účinky. Preto tí, čo si doprajú zelerovú šťavu, do určitej miery si pomáhajú pri redukcii hmotnosti. Zelerová šťava totižto pomáha telo odvodňovať.
Zeler si môžete vychutnať v podobe zelerovej nátierky alebo polievky. A keďže si myslíme, že polievky v tomto sychravom a chladnejšom počasí padnú vhod, tak si spolu uvaríme práve zelerovú polievku.
Odporúčame: Pečená paradajková polievka s feta syrom: Lepšia než klasická
Zdroj: Depositphotos
Na zelerovú polievku potrebujete:
- 300 g zeleru
- 1 stredne veľký zemiak
- 1 stredne veľkú cibuľu
- 700 ml vývaru
- 50 ml smotany na šľahanie
- maslo
- trochu olivového oleja
- štipku kurkumy
- podľa chuti soľ a čierne mleté korenie
Postup:
- Najskôr si očistíme zeleninu. Zemiak ošúpeme a nakrájame na menšie kocky a rovnako si nakrájame aj zeler. Cibuľu zase nakrájame nadrobno.
- Do hrnca si dáme maslo a trochu olivového oleja, aby sa maslo rýchlo nespražilo. Na tomto základe si orestujeme cibuľku.
- Pridáme zeler, zemiak a osolíme i okoreníme. Krátko opečieme.
- Zalejeme vývarom a necháme variť približne 10 minút, resp. varíme dovtedy, kým nebudú zemiaky mäkké.
- Hotovú polievku rozmixujeme ponorným mixérom a primiešame smotanu na šľahanie.
- Polievku chvíľku ešte povaríme, pridáme štipku kurkumy a odstavíme.
- Polievku podávame s opečenou bagetkou natretou bylinkovým maslom alebo s krutónikmi.