Kočíkovanie – to je „disciplína“, ktorou si prešiel či prechádza azda každý rodič. Istotne však nejednému napadlo, že by tých XY-hodín strávených vonku kočíkovaním mohlo byť využitých aj efektívnejším spôsobom. Deťom pobyt na čerstvom vzduchu odoprieť nemožno a nejedna mamička to rieši tak, že dieťa v kočíku spí na balkóne či terase a ona medzitým upratuje či varí, no nie vždy je takéto riešenie možné a pravdou je, že prevetrať sa na vzduchu nezaškodí ani mamičke. Je to predsa len akýsi únik od ostatných povinností. Takže hor sa von s kočíkom, či je leto a či zima. Čas strávený kočíkovaním pre vás s nasledujúcimi tipmi nadobudne väčší význam. Samozrejme, okrem toho, že ide o dieťa a upevňovanie jeho zdravia, pretože to je na prvom mieste.
Pozri aj: Hračky pre deti do jedného roka: Ktoré sú pre ne tie naj?
Mobil nemusí byť tým najlepším priateľom
Zbadať na uliciach mamičky či oteckov, ktorí držia v jednej ruke kočík a v druhej mobil nie je ničím výnimočným. Dlhé chvíľky pri kočíkovaní strávia na sieťach alebo obvolávajú rodinu, známych a podobne. Samozrejme, aj tak sa dá, ale pobyt vonku môže byť zaujímavejší a takpovediac aj živší, ak máte to šťastie a nájdete si na kočíkovanie parťáka či parťáčku v podobnej situácii a najlepšie s podobne starým dieťatkom. Kočíkovanie vo dvojici, keď si máte s kým podebatovať a porozoberať nielen témy, ktorými aktuálne žijete, môže byť podnetné, inšpirujúce i uvoľňujúce. A živý kontakt z očí do očí, resp. bok po boku nenahradí ani surfovanie po internete. Navyše socializácia počas materskej či rodičovskej dovolenky určite padne vhod. Ideálnymi adeptmi na spoločné kočíkovanie bývajú mamičky a oteckovia, na ktorých natrafíte napríklad pri návšteve detských či materských centier.
A čo tak sa zabaviť a aj niečo nové naučiť?
Dieťatko odfukuje v kočíku a vám pri prechádzaní sa ulicami len tak blúdia myšlienky kade-tade? Podľa psychológov sú aj tieto chvíľky cenné a prínosné. Sú to chvíľky, keď ste sami so sebou a môžete premýšľať, spomínať či plánovať. Keď vás to ale omrzí, skúste audioknihy či podcasty. So slúchadlami na ušiach sa vám môžu otvoriť nové obzory. Vyberte si tematicky podľa svojho gusta a nudiť sa určite nebudete. Na rozdiel od klasickej knihy, z ktorej si môžete čosi prečítať sediac na lavičke, keď dieťatko spí a k tomu musí byť aj vhodné počasie na takéto posedávanie, si môžete audioknihu či podcast vychutnať „za chodu“.
Kočíkovanie ako športová disciplína
Pokiaľ vás trápia po pôrode nadbytočné kilá, nie je nič lepšie ako svižná prechádzka s kočíkom. Na iné športové aktivity i tak väčšinou čerstvé mamičky nemajú čas. Niektoré si svoje „kolečko“ odtočia prechádzkou po parku, zastavením sa v obchode po nevyhnutné veci a nasleduje cesta domov. No iné túto aktivitu povýšili na športovú disciplínu, zabezpečili si k tomu adekvátny športový kočík a namiesto do obchodu si to poklusom namieria do prírody. Intenzívne spaľovanie tuku a vyvetranie dieťaťa v jednom kroku – nie je to super? Ak nepatríte práve k takýmto športovým typom, tak aj spomínaná svižná chôdza dokáže s popôrodnými kilami urobiť svoje. Zoberte si so sebou krokomer a možno sa nestačíte diviť tomu, koľko ste toho s kočíkom nachodili.
Zaujme ťa: Nosné mandle sú častou príčinou chorôb: Kedy ich dieťaťu vybrať?
Objavovanie nových miest s kočíkom?
Kočíkujúci rodičia patria do malej skupiny ľudí, ktorá sa poväčšinou neponáhľa z bodu A do bodu B, len sa jednoducho prechádzajú a majú tak priestor na objavovanie nových zaujímavých miest. Určite sa nenechajte strhnúť rutinou a „nenaordinujte si“ zabehané trasy okolo domova. Pustite sa na tak trochu dobrodružnú cestu, spoznávajte nové ulice či parky. Možno aj vo svojom bezprostrednom okolí nájdete miesta, o ktorých existencii ste netušili. Urobíte si tak kočíkovanie zaujímavejším a možno časom budete na tieto „výpravy“ aj s nostalgiou spomínať.