Každý deň na seba natierame množstvo produktov, ktoré majú spĺňať rôzne účinky. Balzam na popraskané pery, hydratačný krém pre našu pleť, očný krém, k tomu odličovanie micelárkou alebo iným odličovačom, hydratačný krém na ruky a telo. Určite je potrebné sa o pokožku a pleť starať dôkladne.
Avšak zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo na seba v skutočnosti dávate? Ak nepoužívate prírodnú kozmetiku, tak samú chémiu.
A pozerali ste niekedy na zloženie daného produktu? Ak nie, tak vám prinášame pohľad na zložky, ktoré sú v kozmetike využívané a produktom s ich obsahom by sme sa mali vyhýbať.
Odporúčame tiež: Keď pomáha príroda: Ako urýchliť rast vlasov
1. Polyetylénglykol
Práve táto zložka sa používa v kozmetike zameranej na starostlivosť o pleť. Hlavne v produktoch určených pre mastnú a zmiešanú pleť, pretože dokáže pohltiť mastnotu. Častokrát je používaný aj v produktoch, ktoré sú určené na čistenie rúr, preto si určite dokážete predstaviť, aká to je agresívna zložka.
2. Benzoan sodný
Sám o sebe je celkom neškodný. Avšak zdravotné riziko vzniká vtedy, ak sa zmieša s vitamínom C. V prvom rade sa benzoan sodný používa ako konzervačný prostriedok a v spojení s už spomínaným vitamínom C tvorí karcinogénne zlúčeniny.
Odporúčame tiež: Byliny, ktoré sú obrovským pomocníkom pre ženy
3. Laurylsulfát sodný
Táto zložka sa používa najmä v čistiacich penách. Má veľké využitie, avšak u niektorých ľudí môže spôsobiť podráždenie a kožné problémy.
4. Ftaláty
Zložka, ktorá bola už v mnohých krajinách zakázaná. Využívala sa pri výrobe detských hračiek. Táto škodlivá zložka podporuje rakovinotvorné bunky, môže poškodiť pľúca a podobne. Aj napriek tomu sa používa v pleťových vodách a ďalších kozmetických prípravkoch.
5. Hydrochinón
Zosvetľujete si pokožku? Ak áno, tak toto je zložka, ktorá k tomu prispieva. No napríklad vo Veľkej Británii je zakázané túto zložku používať, pretože je veľmi toxická a tiež podporuje rakovinotvorné bunky. Aj napriek tomuto faktu je v niektorých krajinách stále využívaná.
Odporúčame tiež: Pozor, aby ste nevyhoreli: burnout syndróm útočí
6. Triclosan
Bežne sa vyskytuje v antibakteriálnych mydlách a ručnej dezinfekcii. Preto ak budete nabudúce hľadať antibakteriálne prípravky, siahnite radšej po prírodných produktoch alebo ingredienciách.
7. Coal Tar
Tento sa používa v produktoch, ktoré sú určené pre suchú pleť, ale je tiež používaný aj ako farbivo v niektorých kozmetických prípravkoch. Štúdie dokázali, že je karcinogénny, a preto je v Európe jeho použitie zakázané. No inde vo svete sa stále využíva. A ako to býva zvykom, tak väčšina produktov pochádza práve zo zahraničia.
Odporúčame tiež: Nemáte čas na cvičenie? Toto je pre vás!