Fakt, že stres je nákazlivý, si na vlastnej koži odskúšal každý, kto mal kedy tú „česť“ s nervóznym partnerom, vystresovanou kolegyňou či nevrlým šoférom autobusu. Menej si už tento fakt uvedomujeme vtedy, keď sme plní stresu práve my. Ako zabrániť tomu, aby sa nám známi a kolegovia vyhýbali vždy, keď máme toho na pleciach o čosi viac než bežne? Dokážete stresové situácie riešiť pokojne a s chladnou hlavou alebo ste z tých, čo majú na čele nápis: Nepribližovať sa, hryziem? Žiadny stres, dá sa s tým pracovať. Pozrite sa, ako!
Stres nie je choroba – vieme ho ovládať
Vedeli ste, že stres je rovnako nákazlivý ako chrípka? A hoci je veľmi ťažké vyhnúť sa stresu a situáciám, ktoré ho spôsobujú a prinášajú (zvlášť v dnešnej hektickej dobe), existujú spôsoby, ako stres eliminovať a lepšie sa s ním vyrovnať. Je známe, že každý prežíva životné okolnosti inak. Na jednej strane to vyplýva z našej povahy, zároveň je to však niečo, na čom vieme do veľkej miery samy zapracovať. Dobrá správa totiž je, že stres nie je porucha ani choroba. Vieme ho teda ovládať, v lepšom prípade dokonca využiť vo svoj prospech.
Neprehliadni: Trendové účesy pre krátke vlasy: Máš odvahu na zmenu?
Stresory sú všade okolo nás
Stresový hormón alebo takzvaný kortizol má dokázateľne vyššiu hladinu u zamestnancov, ktorí pracujú pod emocionálne vyčerpaným šéfom alebo u žiakov, prichádzajúcich do styku s vyhoreným učiteľom. Na druhej strane, my samy bývame často lapené do siete dlhodobého stresu kvôli zdravotným ťažkostiam, problémom v rodine, v práci či finančnej situácii. Existuje však aj mnoho ďalších stresorov, teda podnetov spôsobujúcich stres. Od rôznych deadlinov, cez smrť v rodine, priveľa alkoholu alebo kávy, až po faktory, ako prudké svetlo či uzavreté priestory. To, čo nám vie spôsobiť stres, by sme mohli vymenovávať donekonečna.
Pocity netreba zametať pod koberec
Pokiaľ ide o stres, uchránení nie sú ani veční pohoďáci, ktorí o sebe tvrdia, že ich sa to netýka. Aj im stačí chvíľka v spoločnosti vystresovaného človeka a vzápätí ich nadobličky začnú produkovať zvýšený kortizol. Nuž a stres je na svete. A to aj vtedy, keď to na nich napohľad nie je vidieť. Ide prakticky o jeden zacyklený proces či bludný kruh, proti ktorému je bojovať ťažké, no nie nemožné.
Či už ste nositeľom stresu vy alebo ste ho len chytili „z druhej ruky“, venujte dostatočnú pozornosť svojim postojom k jednotlivým situáciám. Nehádžte za hlavu svoje pocity, naopak, analyzujte ich, spravte si jasno v tom, aká situácia vám prináša radosť a pokoj, ako aj kedy vo vás narastá hnev či smútok. Je to mimoriadne dôležité, pretože len tak dokážete svoje postoje meniť na pozitívne, prípadne, v záujme vlastného zdravia, vyhľadať odbornú pomoc. Najpodstatnejšie je poznať sama seba. Takisto sa držte istých oporných bodov, ktoré vám prinášajú pocit bezpečia, radosti a uvoľnenia. Pravidelne si ich pripomínajte.
Pozri aj: Ako využiť cibuľu pre svoje zdravie? Týchto 5 trikov musíš vyskúšať!
Športujte a relaxujte!
Skvelým pomocníkom na odbúranie stresu, ako dobre vieme, je aj pohyb a relax. Ak vám spôsobuje stres práve to, že na tieto činnosti nemáte dostatok času, skúste si spísať zoznam vašich každodenných úkonov a aktivít a zamyslite sa, či by sa predsa len pár z nich nedalo nahradiť prechádzkou v rýchlejšom tempe alebo krátkou meditáciou. Všetko je predsa o prioritách. A na vrchole hodnotového rebríčka by rozhodne malo stáť zdravie – fyzické aj psychické. V tejto uponáhľanej dobe sa však stal stres naozaj nebezpečným faktorom, mimoriadne škodlivým nielen pre psychické, ale aj fyzické zdravie. Nepodceňujte tento fakt, týka sa aj vás!
Stres ako diagnóza
Ruka v ruke s dlhodobým stresom prichádzajú úzkosti, depresie a vyhorenie, ale rovnako tak migrény a nespavosť. Dnes už nie je ničím výnimočným prísť k lekárovi s príznakmi, ako bolesť hlavy, žalúdka alebo srdcová arytmia a odísť od neho s diagnózou STRES.
Základná učebnicová definícia stresu hovorí, že ide o reakciu na situáciu, v ktorej je náš organizmus vystavený nejakému druhu záťaže. Organizmus takúto situáciu vyhodnotí ako nebezpečnú, pričom z krátkodobého hľadiska takáto forma stresu vie byť aj užitočná. Dokáže človeka namotivovať k lepšiemu výkonu. Opačným pólom je ale dlhodobý stres, ktorý je už vážnym rizikom pre naše celkové zdravie. Určite ste si všimli, že keď ste pod tlakom stresu, mení sa vám tón hlasu, gestikulácia aj mimika tváre.
Zaujme ťa: Ako sa zbaviť brušného tuku? Tieto cviky sú zárukou úspechu
Nezabúdajte ani na to, že práve ráno robí deň. Skúste si teda nastaviť budík o pár minút skôr, dopriať si kratučký strečing, výživné raňajky (skonzumované v pohode, nie cestou do práce), dodržiavať pitný režim a dopriať si v priebehu dňa raz za čas pauzu na oddych. Takisto si skúste každý deň vyčleniť čas na to, čo máte naozaj rady. Ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta. Nájdite si aj vy tú svoju, správnu, smerujúcu k vašej vnútornej pohode a zdraviu!