Goji bobule sú v našich končinách stále známejšie. Ide o superpotravinu, ktorá má množstvo telu prospešných látok i živín a má tiež blahodarný vplyv na ľudský organizmus.
Mnohí poznajú goji bobule ako sušené plody pripomínajúce hrozienka. Spracovávajú sa však aj inými spôsobmi.
Šťava z goji bobúľ sa vyrába lisovaním plodov kustovnice čínskej zastudena. Ak je nápoj skutočne kvalitný, pre naše telo predstavuje priam vitamínovú bombu. Zistite viac o goji šťave aj o týchto úžasných bobuliach v nasledujúcom článku.
Poznáte kustovnicu čínsku?
Kustovnica čínska je menší krík z čeľade ľuľkovitých, ktorý sa bežne vyskytuje najmä v Číne, Japonsku, Kórei a okolí. Existujú i rozsiahle plantáže kustovnice v chránených oblastiach Himalájí a v Mongolsku. Vo svojom prirodzenom prostredí sa zvykne dožívať aj 100 rokov. Kustovnica čínska nie je náročná na pestovateľské podmienky. Rastline však prospieva dostatok slnečného žiarenia a vlahy.
Krík je charakteristický svojimi plodmi červenej farby, ktoré sú u nás známe ako goji bobule. Sú veľmi mäkké, preto treba dbať pri oberaní na opatrnosť. V spomínaných regiónoch, napríklad v Himalájach, sa toto ovocie konzumuje už po stáročia. Obsahuje 18 druhov aminokyselín, vrátane všetkých esenciálnych a 21 stopových prvkov. Goji bobule sú bohaté na karotenoidy. Skrývajú v sebe viac betakaroténu ako mrkva. Plody kustovnice čínskej sa zvyčajne sušia, alebo sa z nich pripravuje prášok či šťava.
Pozri aj: Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné
Takéto skvelé účinky má šťava
Šťava z goji bobúľ má rovnako skvelé zloženie ako samotné plody. Je zdrojom bielkovín, vlákniny i antioxidantov. Obsahuje dôležité aminokyseliny ako valín, arginín, leucín či taurín. Táto šťava vás taktiež zásobí vitamínmi, najmä vitamínmi B, A, C a E. Z minerálnych látok a stopových prvkov obsahuje hlavne železo, vápnik, draslík, zinok, selén či sodík. Šťava z goji bobúľ nesmierne pozitívne vplýva na zdravie človeka. Má detoxikačné a antiseptické účinky. Vďaka svojmu zloženiu prestavuje silnú podporu imunity a ochranu buniek.
Je prevenciou vzniku rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení a stále častejších civilizačných chorôb. Jej pravidelná konzumácia podporuje trávenie, zlepšuje metabolizmus a prečisťuje hrubé črevo. Šťava z plodov goji eliminuje vysoký krvný tlak i cholesterol. Taktiež podnecuje regeneráciu pokožky, prečisťovanie pečene, elimináciu stresu a napätia. Má močopudné účinky, pozitívne vplýva na obličky a močové cesty. Vyskúšať by ju mali ženy, ktoré trápi bolestivá menštruácia alebo príznaky menopauzy.
Ako ju konzumovať?
Šťavu z goji bobúľ si môžete vychutnať i samotnú, zvyčajne sa konzumuje 25 ml denne. Takýto „štamprlík" goji šťavy predstavuje skvelý štart do dňa. Vaše telo bude okamžite zásobené množstvom cenných látok. Je však dôležité si dávať pozor na skutočne kvalitnú šťavu. Tá by mala byť pripravená lisovaním zastudena. Nemala by obsahovať žiadne pridané farbivá, cukor či konzervačné látky. Taktiež je potrebné, aby bola označená ako 100% goji šťava. Vyhýbajte sa koncentrátom či riedeným nápojom.
Šťavu môžete taktiež pridávať do rôznych nápojov, alebo použiť pri príprave smoothie. Na jeden veľmi zdravý a chutný smoothie nápoj máme pre vás i recept. Budete naň potrebovať 2 polievkové lyžice šťavy goji, 1 lyžicu sušených bobúľ goji, 1 banán, 3 až 5 jahôd a čerstvú šťavu z jedného pomaranča. Všetko spolu poriadne rozmixujte a môžete podávať. V letných dňoch môžete na osvieženie použiť ešte ľad. Tento nápoj je ideálnym napríklad k raňajkám či k desiatej.
Odporúčame: Rodím! Kedy mám ísť do pôrodnice? Ktorá kontrakcia je tým signálom?