Už dlho sa hovorí o tom, aká je konzumácia repy dobrá pre naše zdravie. Dokonca sme vám o tom hovorili aj my na našom portáli. Vieme, že repa, nazývaná aj cvikla, má protizápalové účinky, podporuje výdrž, znižuje krvný tlak a bojuje aj proti rakovine. Zároveň má bohaté nutričné hodnoty a na telo pôsobí detoxikačne.
Toto všetko sa skrýva v jednej malej sýtočervenej guľke. Málokto však hovorí o tom, čo môže nadmerná konzumácia repy ľudskému organizmu spôsobiť. Povieme vám, aké sú možné a zákerné vedľajšie účinky repy. Aké vedľajšie účinky môže mať pravidelná konzumácia červenej repy v nadmernom množstve? Pre koho nie je červená repa tak prospešná? Zistite viac v našom článku!
Priaznivé účinky cvikly
Než sa pozrieme na potenciálne škodlivé účinky repy pre niektorých jedincov, spomeňme, prečo je vo všeobecnosti cvikla v našich jedálničkoch vítaná. Červená repa obsahuje veľa živín a poskytuje telu mnoho zdravotných výhod. Priaznivé účinky cvikly môžu byť nasledovné:
- Zlepšenie krvného tlaku: Cvikla obsahuje vysoké množstvo dusičnanov, ktoré sa v tele premieňajú na oxid dusnatý. Tento plyn uvoľňuje a rozširuje krvné cievy, čo pomáha znižovať krvný tlak.
- Bohatý zdroj antioxidantov: Cvikla obsahuje betalainy, silné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalom a oxidačnému stresu v tele.
- Podpora trávenia: Vysoký obsah vlákniny v cvikle podporuje zdravé trávenie, zlepšuje črevnú motilitu a môže pomôcť pri prevencii zápchy.
- Podpora zdravia srdca: Cvikla obsahuje foláty (vitamín B9), ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a môžu znižovať riziko srdcových ochorení.
- Detoxikačné účinky: Cvikla podporuje činnosť pečene a pomáha vylučovať toxíny z tela, čo prispieva k celkovej detoxikácii organizmu.
- Podpora zdravia mozgu: Vďaka zlepšeniu prietoku krvi a zvýšeniu hladiny kyslíka v mozgu môže cvikla prispieť k lepšej kognitívnej funkcii a pamäti.
- Protizápalové vlastnosti: Pravidelná konzumácia cvikly môže pomôcť znižovať chronický zápal v tele, ktorý je spojený s mnohými ochoreniami.
Odporúčame: Rasca – možno obyčajná, ale účinná! Ako ju využiť pre zdravie?
Vedľajšie účinky repy
V prvom rade musíme podotknúť, že repa ako taká nie je zlá ani škodlivá pre ľudské telo. Škodlivou sa môže stať v niektorých prípadoch predávkovania repou, ktoré môže nastať, ak pijete 100-percentný repový džús o väčšom množstve každý jeden deň. Stále to však nezaručuje, že sa vedľajšie účinky dostavia. Každý človek je iný, no v každom prípade by sa repy nemalo konzumovať príliš veľa.
1. Konzumácia cvikly pri obličkových kameňoch
Riziko obličkových kameňov sa týka viac ľudí, ktorí s nimi už v minulosti problémy mali. V tomto prípade môže repa, bohatá na oxalát, spôsobiť šarapatu v obličkách a rast kameňov len podporovať. Preto by jedinci so sklonom k tvorbe oxalátových kameňov mali obmedziť konzumáciu cvikly alebo sa jej vyhnúť. Konzultácia s lekárom alebo dietológom môže pomôcť pri rozhodovaní o vhodnosti zaradenia cvikly do jedálnička.
2. Dna
Azda najbolestivejším vedľajším účinkom nadmernej konzumácie repy je dna, ktorá vzniká hromadením kyseliny močovej. Dna môže vyústiť do veľkých bolestí kĺbov, ich začervenania, napúchania a dokonca až do vysokej teploty.
Červená repa obsahuje puríny, ktoré môžu zvyšovať hladinu kyseliny močovej v tele, čo je rizikové pre ľudí trpiacich dnou. Hoci repa nepatrí medzi potraviny s najvyšším obsahom purínov, pri nadmernej konzumácii môže prispieť k zhoršeniu príznakov dny. Preto sa ľuďom s týmto ochorením odporúča konzumovať červenú repu s mierou a sledovať, ako ich telo na ňu reaguje.
3. Červená repa a poškodenie pečene
Keďže repa je známa tým, že je bohatá na magnézium, meď, fosfor a železo, všetky tieto kovy sa môžu akumulovať v pečeni, čo môže viesť až k jej poškodeniu. Ohrozený je aj pankreas. Z tohto dôvodu by mali ľudia so sklonom k poruchám pečene alebo pankreasu konzumáciu červenej repy obmedziť a konzultovať jej vhodnosť so svojím lekárom.
4. Alergia na cviklu
Alergia na repu je veľmi zriedkavá, no ak ju pre nadmerné užívanie tejto zeleniny dostanete, hrozí vám vznik nepríjemných kožných prejavov, ako sú vyrážky, svrbenie, dokonca aj pravidelná husia koža či horúčka.
5. Náhle klesnutie tlaku
Nadmerná konzumácia červenej repy môže viesť k náhlemu poklesu krvného tlaku, pretože repa obsahuje vysoké množstvo dusičnanov, ktoré sa v tele premieňajú na oxid dusnatý. Oxid dusnatý pomáha rozširovať cievy, čo môže znížiť krvný tlak. Pre ľudí, ktorí už majú nízky tlak alebo užívajú lieky na zníženie tlaku, by nadmerná konzumácia červenej repy mohla spôsobiť závraty, mdloby alebo iné komplikácie spojené s príliš nízkym tlakom.
6. Bolesti brucha
Nadmerná konzumácia červenej repy môže u niektorých ľudí spôsobiť bolesti brucha a tráviace ťažkosti. Toto môže byť spôsobené vysokým obsahom vlákniny v repe, ktorá môže spôsobiť nadúvanie, plynatosť alebo kŕče, najmä ak nie je organizmus zvyknutý na jej zvýšený príjem. U citlivých jedincov alebo pri konzumácii veľkého množstva repy môže tiež dôjsť k podráždeniu žalúdka, čo môže viesť k nepohodliu alebo bolestiam brucha.
7. Zafarbená stolica alebo zmena farby moču
Hoci nejde o vážny zdravotný problém, človeka to môže predsa len prekvapiť. Konzumácia červenej repy môže spôsobiť dočasné zafarbenie stolice a moču do červenkastej farby. Tento fenomén je neškodný a vzniká v dôsledku prítomnosti prírodných pigmentov v repe, nazývaných betalainy. Hoci to môže byť pre niektorých ľudí znepokojujúce, zafarbenie obvykle zmizne, keď sa pigmenty z tela vylúčia a neznamená to žiadny zdravotný problém.
Odporúčame: Recept na cuketové paličky z lístkového cesta – rýchla pochúťka zo sezónnej zeleniny
Na nadmernú konzumáciu cvikly by si mali dávať pozor osoby s:
- močovými a obličkovými kameňmi,
- dnou,
- vysokou hladinou železa v krvi (pri poruchách vstrebávania železa),
- poškodenou pečeňou,
- cukrovkou a hyperglykémiou,
- ochorením obličiek,
- nízkym krvným tlakom.
TIP: Nátierka z červenej repy
Keďže je repa veľmi zdravá, v primeranej miere je, samozrejme, v jedálničku vítaná. Pripravte si z nej napríklad túto zdravú a chutnú nátierku.
Ingrediencie:
- 2 – 3 stredné repy
- 1 hlava cesnaku
- ½ šálky vlašských orechov
- ½ šálky koriandra
- 2 lyžice kôpru
- 2 lyžice olivového oleja
- 2 čajové lyžičky citrónovej šťavy
- 1 čajová lyžička rasce
- 1 čajová lyžička mletého koriandra
- 1/2 čajovej lyžičky chilli prášku
- ½ čajovej lyžičky soli
- tortilla chipsy na servírovanie alebo bageta
Postup: Každú repu zabalíme do alobalu a dáme na plech. K nim pridáme aj cesnak. Hlavičke odrežeme hornú časť, aby sme odokryli strúčiky. Pokvapkáme olivovým olejom (1 PL) a rovnako zabalíme do alobalu. Pri teplote 220 °C pečieme približne 45 minút.
Upečenú repu ochladíme vo vode a olúpeme jej kožu. Nakrájame na plátky a dáme do mixéra. Pridáme cesnak vytlačený zo šupky, vlašské orechy a všetky koreniny aj s 1 PL olivového oleja. Rozmixujeme do hladka. Podľa chuti ešte osolíme a môžeme podávať s tortilla chipsami alebo na bagetke.
Článok aktualizovaný 17.8.2024
Aktualizovaný článok: 18.08.2024