Predpokladáme, že keď aj nikde inde, minimálne u nás ste sa už dozvedeli o celej škále rôznych potravinových alternatív. Pokiaľ ide o náhrady mäsa, informovali sme tak o tofu či sójovom mäse, ako aj o seitane, čiže pšeničnom mäse. Keďže je však medzi nami veľa takých, ktorí živočíšnemu mäsu príliš neholdujú, rozhodli sme sa predstaviť vám ďalšiu z radu rastlinných alternatív mäsa. Tempeh je niečo, čo by ste rozhodne mali poznať!
Čo sa skrýva pod naozaj špecifickým „dizajnom“?
Napohľad pôsobí ako celozrnný chlebík, namočený v bielej čokoláde. Nie, neľakajte sa – určite tak nechutí. Tempeh či tempe, indonézske mäso alebo dokonca sójový hermelín – to všetko sú názvy pre jeden produkt, ktorému sa dnes budeme venovať. Marketing tvrdí, že ide o najkvalitnejší sójový produkt vôbec, ale či sadne do „vkusu“ a chuti aj vám, to už budete musieť posúdiť samy. Domovom tohto produktu je Indonézia, konkrétne ostrov Jáva, odkiaľ pomaly, ale isto expanduje do celého sveta.
Vyskúšaj: Vegetariánky, pozor! Tieto potraviny bohaté na proteíny nahradia mäso
Tempeh ako plnohodnotná náhrada mäsa
V ázijských krajinách sa tempeh konzumuje tak často ako u nás živočíšne mäso. Z toho teda vyplýva, že ním v plnej miere môžete nahradiť práve živočíšne mäso. Tempeh sa vyrába kultivovaním a kvasením (fermentáciou) sójových bôbov. Už to vám zrejme napovedá, že pôjde o zdravú potravinu ako hrom. :-) A nemýlite sa. To však nie je celý postup jeho výroby. Uvarené bôby, pričom hovoríme o sójových bôboch vcelku, sa totiž následne naložia do špeciálnych kultúr, ktoré ním prerastú a tým výrobku dodajú bielu farbu a zároveň požadovanú tuhosť.
Pýšiť sa môže skutočne vydareným obsahom
Benefitom tempeh je veľký podiel bielkovín (takmer 20 %), vlákniny, vápnika, draslíka, fosforu, medi, železa, horčíka, mangánu, zinku, sodíka, kyseliny listovej a vitamínu B12 (ide o najbohatší rastlinný zdroj tohto vitamínu). Za zmienku stojí tiež fakt, že s ním môžete narábať doslova akokoľvek. Záleží výlučne od vašich chutí, preferencií a fantázie. Jesť ho môžete tak čerstvý, dusený, varený, vyprážaný, ako aj napríklad marinovaný a opečený na panvici. Dokonca si z tempeh môžete pripraviť nátierku alebo ho pridať do šalátu či k cestovinám, pokojne aj namiesto mäsa do gulášu.
Otestuj: Pri bezlepkovej diéte využijete domácu pekáreň na maximum
Must-have pre aktívnych športovcov
Skvelou voľbou bude tempeh pre aktívnych športovcov, práve pre jeho vysoký obsah proteínov. V neposlednom rade však treba vyzdvihnúť aj jeho mimoriadne ľahkú stráviteľnosť a nulový obsah soli. Chuť tempeh sa pohybuje niekde medzi kuracím mäsom, orechmi a syrom. Môžete ho konzumovať aj v prípade bezlepkovej diéty. Tempeh si bez problémov zakúpite v predajniach so zdravou výživou, prípadne aj na internete, a to dokonca aj v údenej alebo ochutenej podobe.
Zdroj - úvodná foto: flickr.com