Husté, lesklé a zdravé vlasy sú snom mnohých žien. Ide predsa o akúsi pomyselnú korunu krásy, ktorá výrazne dotvára celkový vzhľad ženy. Základom krásnych vlasov je pritom v prvom rade správna starostlivosť a zdravá strava, vďaka ktorej im zabezpečíme dostatočnú výživu zvnútra.
Žiaľ, nejednu ženu jej vlasy neraz potrápia. Jednej robia starosti poškodené vlasy bez lesku a života, druhá si zase nevie dať rady s rýchlo sa mastiacimi vlasmi. Rozličné vlasové problémy sa pritom často snažíme napraviť najmä zvýšenou starostlivosťou. Tu na scénu nastupujú napríklad masky, ktoré dodajú vlasom extra opateru.
Tých je v obchode neúrekom, stačí si len vybrať tú správnu. A čo tak si vyrobiť masky na vlasy doma? V špajze aj chladničke je predsa možné nájsť množstvo surovín, ktoré budú vaše vlasy jednoducho zbožňovať. Tak sa pozrite na to, aké domáce prírodné masky si môžete pre váš typ vlasov vytvoriť raz-dva! Ktorá domáca maska na vlasy pomôže vám?
Najlepšia maska na poškodené vlasy
Ženy siahajú po maskách najmä vtedy, keď ich trápia poškodené vlasy s rozštiepenými končekmi bez života. A ktoré prírodné suroviny si s týmto problémom hravo poradia?
Ak chcete svojim vlasom dopriať výživu a regeneráciu, pravidelne si pripravte masku z banánu, medu, olivového (prípadne kokosového) oleja a mlieka.
Banán aj med bojujú proti poškodeniu aj lámaniu vlasov a olej proti vysúšaniu. Do mixéra vložte jeden banán, pokojne úplne prezretý, následne pridajte 2 lyžice medu, 2 lyžice olivového oleja a 100 ml mlieka, prípadne bieleho jogurtu.
Všetko spolu dôkladne rozmixujte, naneste na vlasy a tie obaľte do potravinárskej fólie a uteráka. Nechajte pôsobiť 30 minút a vlasy nakoniec umyte šampónom. Táto maska im dodá pružnosť a vitalitu.
Odporúčame: TOP pleťové masky z avokáda: Ktorú si zamiluje tvoja pleť?
Domáca maska na suché vlasy
Trápia vás suché vlasy, ktoré majú tendenciu sa štiepiť? Spoľahnite sa na avokádo. Je známe vysokým obsahom zdravých tukov, ktoré nášmu telu dokážu prospieť nielen zvnútra, ale i zvonka. Dužinu zrelého avokáda poriadne rozmixujte s jedným žĺtkom. Zmes rovnomerne votrite do celých vlasov a tie opäť zabaľte do fólie a uteráka. Nechajte pôsobiť 20 až 25 minút a vlasy umyte a opláchnite vlažnou vodou.
Túto masku si doprajte aspoň raz týždenne. Táto maska hydratuje vlasy, hĺbkovo ich vyživí a zanechá ich lesklé a mäkké. I žĺtok je skvelým pomocníkom v boji proti vysušeným vlasom. Vajíčko je vo všeobecnosti jednou z najpoužívanejších ingrediencií pri príprave domácich masiek.
Domáca maska na mastné vlasy
Čo v prípade, ak vás trápi presne opačný problém? Máte aj vy mastné vlasy? V tom prípade bude vaším dobrý kamarátom vaječné bielko, ktoré sa v domácich maskách na mastnejšie vlasy často používa. K nemu pridajte 100 g bieleho jogurtu, lyžičku medu, lyžičku sódy bikarbóny a lyžičku citrónovej šťavy.
Všetky ingrediencie dôkladne zmiešajte a zmes rovnomerne naneste na vlhké vlasy. Doba pôsobenia je 30 minút. Potom vlasy umyte šampónom a prepláchnite chladnou vodou. Táto maska vďaka svojmu zloženiu vlasy vyživí, zhydratuje a zároveň ich zbaví nadbytočnej mastnoty, ktorá ich zaťažuje.
Inšpiruj sa: Celebrity ti ukážu, aké sú TOP jesenné mejkap trendy!
Domáca maska na vlasy pre väčší lesk
Už ste vyskúšali použiť pivo na vlasy? Ak chcete svojim vlasom dodať väčší lesk, vyskúšajte pivnú masku. Pivo vďaka svojmu zloženiu zlepšuje stav poškodených a veľmi jemných vlasov a navracia im lesk. K polovici šálky piva pridajte jedno celé vajíčko a čajovú lyžičku slnečnicového, prípadne iného rastlinného oleja. Vlasy v tomto prípade po nanesení masky opäť zabaľte do fólie či sáčku a taktiež uteráka.
Po uplynutí dvadsiatich minút vlasy poriadne poumývajte, vypláchnite a šetrne vysušte. Pivná maska s vajíčkom dodá vlasom nielen krásny lesk, ale na pohľad budú i objemnejšie a na dotyk získajú lepšiu a pevnejšiu štruktúru.
Domáce masky proti lupinám
Aj pri riešení problému s lupinami sa môžete spoľahnúť na prírodné domáce masky. V tomto prípade vám postačia len dve suroviny, ktoré doma dozaista nájdete, a to soľ a olivový olej. Soľ v tejto kombinácii pracuje ako prirodzený píling. Napomáha odstraňovať z pokožky hlavy odumreté kožné bunky a nadmernú mastnotu.
Olivový olej pokožku zhydratuje, no zbytočne ju nemastí. Dve lyžice soli zmiešajte s jednou lyžicou oleja, zmes aplikujte najmä do vlasovej pokožky a jemne ju vmasírujte. Nechajte pôsobiť 15 minút a vlasy umyte ešte šampónom proti lupinám. Takáto soľná zmes je v boji s neželanými lupinami a nepríjemným svrbením hlavy veľmi účinná.
Pozri aj: Jesenné dekorácie z tekvíc: 10 originálnych nápadov bez vyrezávania
Domáca maska na zmiernenie vypadávania
Doma pripravené masky môžu pomôcť aj s nadmerným vypadávaním vlasov a následnej obnovou ich rastu. Pri strate vlasov sa spoľahnite na kombináciu vajíčka, ricínového oleja a zeleného čaju. Ricínový olej je známym bojovníkom proti padaniu vlasov, no vďaka svojmu zloženiu rovnako vlasy posilňuje a stimuluje ich rast aj zelený čaj. Zmiešajte jedno vajce, 2 lyžice oleja a 2 lyžice čajového odvaru.
Dôkladne rozmiešanú zmes aplikujte na vlasy a tie znova zabaľte do fólie a uteráka. Tu platí, že čím dlhšie budete mať masku na hlave, tým lepšie. Pokojne si takúto kúru doprajte počas večerného sledovania filmu alebo v nedeľu predpoludním pri príprave obeda. Vlasy si potom už len klasicky umyte. Táto maska podporí ich opätovný rast a zabráni ich ničeniu.
Domáca maska na rast vlasov
Ak chcete podporiť rast svojich vlasov, skúste horčičné semienka, ktoré sa dobre kombinujú so spomenutým ricínovým olejom. Zmiešajte 2 PL mletých horčičných semien, 2 PL horúcej vody, 2 ČL cukru, 1 žĺtok a 2 ČL ricínového oleja.
Zmes aplikujte na vlasy po celej dĺžke okrem končekov. Pokožku hlavy premasírujte a zabaľte do igelitu a teplého uteráka. Po 30 minútach masku zmyte. Opakujte pravidelne.
Aktualizované na 11. 11. 2023