Kyslá kapusta je jednoducho všeliek, to bez debaty. A hoci nie každý holduje jej chuti, ponúka nášmu zdraviu také obrovské množstvo benefitov, že je doslova hriechom ich nevyužiť. Práve kvasenie dáva kapuste vysoký podiel vitamínu B12, ktorý by sme v iných potravinách, v takom množstve, len márne hľadali (okrem morských rias). Ide totiž skutočne o mimoriadne vzácny a ojedinelý vitamín. Poďme sa však spoločne pozrieť na tie najlepšie recepty z kyslej kapusty a veríme, že minimálne jeden z nich zavonia aj vo vašej kuchyni. :-)
To, čo spája recepty, ktoré sme dnes pre vás vybrali, je nielen ich hlavná ingrediencia (kyslá kapusta), ale aj jednoduchosť a rýchlosť prípravy.
Jednoduchý šalát z kyslej kapusty
Na prípravu šalátu budete potrebovať: 250 g kyslej kapusty, 2 PL hrozienok, jablko, 1 PL rastlinného oleja*
*neodporúčame použiť olivový olej, pretože by v tomto prípade príliš prebil chuť kapusty
Kyslú kapustu mierne prevzdušnite vidličkou, umyté jablko spolu so šupkou pokrájajte na kúsky a zmiešajte s kapustou. Pridajte hrozienka, olej a premiešajte. Že by vám nikdy nenapadlo kombinovať jablko či hrozienka s kyslou kapustou? To preto, že ste túto jedinečnú chuť doslova vitamínovej bomby ešte nezažili. Veríme, že vás ohúri rovnako ako nás. :-)
Prečítaj si: Potrebuješ rýchlo schudnúť? Golo diéta ťa dá dokopy za 14 dní!
Kuracie stehná s kyslou kapustou
Na prípravu pokrmu budete potrebovať: 500 g kyslej kapusty, kuracie stehná, cibuľu, strúčik cesnaku, 70 g údenej slaniny, štipku soli, mletého čierneho korenia, mletej rasce a sladkej červenej papriky
Pripravte si hlbší pekáč, na ktorého dno si poukladajte plátky slaniny, kapustu, kuracie stehná, ktoré posoľte a okoreňte a navrch poukladajte plátky cibule a plátky cesnaku. Všetko to podlejte vodou (alebo vývarom, ak máte) a prikryté pečte v rúre na 200 °C, asi hodinu. Po hodine pekáč odokryte a nechajte na chvíľku dopiecť. Ako prílohu môžete zvoliť varené zemiaky alebo knedľu.
Obklad a šťava z kyslej kapusty
To sme vás teraz zrejme zaskočili, je tak? Čakali ste ďalší z tipov na nedeľný obed a my vám ponúkame obklad! Áno, pretože veríme, že ste už natoľko zbehlé gazdinky, že kapustnice, segedínske guláše, kapustníky či koložvárske kapusty už máte v malíčku a uvaríte či upečiete ich aj o polnoci. Ale vedeli ste, že kyslá kapusta lieči aj zvonku? Presne tak. Stačí si pravidelne prikladať kyslú kapustu na kŕčové žily alebo boľavé kĺby a už čoskoro pocítite výraznú úľavu. To isté sa týka šťavy z kyslej kapusty. Ak vás trápia črevné parazity, vypite aspoň dva poháre tejto šťavy denne. Rovnako tak vám tento vynikajúci a zdravý nápoj poslúži ako liek proti chrípke či nachladnutiu. Smelo do toho – vložte sa do rúk kyslej kapuste a ona sa vám za to štedro odmení.
Zaujme ťa: Ako sa prejavuje vysoká hladina estrogénu? Toto sú jasné symptómy!
Zaujímavosti o kyslej kapuste:
- Málokto si to uvedomuje, ale pravidelná konzumácia kyslej kapusty zlepšuje duševnú sviežosť, náladu, odolnosť voči stresu, mozgový a nervový metabolizmus.
- Nikdy ju nepreplachujte! Zbytočne by ste sa tak pripravili o množstvo vzácnych látok. Ak sa vám predsa len kyslá kapusta podarila príliš slaná, lepšou voľbou bude menej posoliť zvyšok jedla.
- Nikdy ju nevarte dlhšie, ako 25 minút, ak vám záleží na zachovaní jej cenných látok a chrumkavosti.
Na záver ešte niekoľko vybraných benefitov kyslej kapusty:
- má omladzujúce účinky
- neutralizuje vysoký obsah tukov
- podporuje mentálnu sviežosť
- pomáha pri tvorbe červených krviniek
- posilňuje kosti a svalstvo
- znižuje hladinu cholesterolu
- zvyšuje odolnosť voči stresu
Bude sa ti páčiť: Recept na kyslú kapustu: Povinná jesenná výbava tvojej domácnosti