Produkcia plynov je v ľudskom tele úplne prirodzený jav. Denne sa pritom v organizme môže vyprodukovať až 1 liter plynov. Problém nastáva, ak sa v tráviacom trakte začne ich nadmerné hromadenie. Nadúvanie totiž dokáže v okamihu zničiť sen o plochom bruchu. Navyše sa môžu dostaviť i nepríjemné kŕče či nevedomé vypúšťanie plynov.
Čo všetko sa však môže podieľať na vzniku tohto problému? Príčinou môžu byť rozličné metabolické poruchy či potravinové alergie. Veľmi často však za takýmito ťažkosťami stoja aj chyby v stravovaní. K nadúvaniu môže prispieť nepravidelné či veľmi rýchle jedenie, prejedanie sa aj nedostatočné prežúvanie potravy.
V neposlednom rade však môžu byť vinníkom i konkrétne potraviny. Pri probléme s plynatosťou je dobré dávať si pozor, po ktorých potravinách sa dostavuje pocit nafúknutého brucha. V nasledujúcom článku vám predstavíme potraviny, spôsobujúce nadúvanie. Nemusíte ich z jedálnička hneď vyradiť, stačí ich konzumovať s mierou!
Odporúčame: Nevädza poľná: Vraj burina, no pozri, čo dokáže s tvojím telom!
Na ktoré potraviny si treba dávať pozor?
1. Strukoviny
Medzi potraviny, spôsobujúce nadmernú plynatosť, sa snáď najčastejšie zaraďujú práve strukoviny. U mnohých ľudí sa tento problém dostaví po konzumácii fazule, šošovice, hrachu, bôbu či cícera. Menované potraviny sú však zároveň veľmi zdravé. Sú zdrojom rastlinných bielkovín, vlákniny aj vitamínov, preto je škoda ich zavrhnúť.
Ak sa u vás hromadenie plynov objavuje hlavne po konzumácii strukovín, skúste si ich dopriať menej často a hlavne v obmedzenom množstve. Pred varením ich vždy namočte do vody, a to najlepšie aspoň na 12 hodín. Následne ich sceďte a varte v čistej vode.
2. Mliečne výrobky
Niektorým jedincom môžu nadúvanie spôsobovať rozličné mliečne výrobky. V mnohých prípadoch je to u osôb s intoleranciou laktózy. Typickými prejavmi tohto zdravotného problému sú, okrem hromadenia plynov, aj hnačky či bolesti brucha. Ak máte podozrenie, že vás trápi práve potravinová intolerancia, prediskutujte svoj zdravotný stav s lekárom. Mliečne výrobky však môžu spôsobovať nadúvanie i zdravým jedincom. Problematické bývajú napríklad zrejúce syry.
3. Brokolica a kapusta
Dokonca i niektoré druhy zeleniny stoja za zvýšeným hromadením plynov. Môžeme sem zaradiť prevažne brokolicu, kapustu, ružičkový kel či karfiol. V dusenej či varenej forme je ich nutričná hodnota o niečo nižšia, no zároveň je táto zelenina ľahšie stráviteľná. Pri jej príprave skúste tiež použiť nejaké koreniny či bylinky, ktoré proces trávenia účinne podporia. Rovnaký trik môžete vyskúšať aj pri príprave spomínaných strukovín.
Odporúčame: Podceňované melónové jadierka: Žiadny odpad, naopak, liečivý zázrak!
4. Jablká a hrušky
Ani ovocie nie je tak celkom bez viny. Niekomu nemusia sadnúť jablká, hrušky, broskyne či nedozreté banány. Podobne je na tom i sušené ovocie, najmä slivky. Hoci i niektoré druhy ovocia sú nepriateľom plochého brucha, určite ich neškrtajte z jedálnička úplne. Sú zdrojom dôležitých vitamínov, minerálov, antioxidantov i flavonoidov.
Jednoducho si nájdite ovocný plod, ktorý vám po konzumácii nespôsobuje ťažkosti. Vhodné je napríklad ovocie s vysokým obsahom vody, ktoré podporí rýchlejší prechod stravy črevami. Pochutnajte si na melóne či exotickom kivi.
5. Žuvačka a sýtené nápoje
Príčinou nadúvania býva i nadmerné prehĺtanie vzduchu. Stáva sa to zvyčajne úplne nevedome, napríklad pri rýchlom jedení. Tento problém však môže nastať aj pri častom žuvaní žuvačiek. Vinníkom tiež bývajú sýtené či alkoholické nápoje, najmä pivo alebo šumivé sekty. Väčšina vzduchu sa uvoľňuje pri grgnutí, no časť môže prispieť k hromadeniu. Ak vás trápi plynatosť, konzumujte tieto nápoje s mierou.