Prokrastinácia je termín, ktorý sa v dnešnom slovníku ľudí vyskytuje čoraz častejšie. Pod týmto krkolomným názvom sa v skratke skrýva chronická tendencia odkladať povinnosti na neskôr, a z toho vyplývajúce nepríjemné úzkostné pocity.
Nemýľte si však prokrastináciu s lenivosťou. Odkladanie povinností v tomto prípade nemá s ľudskou pohodlnosťou nič spoločné.
Vznik prokrastinácie
Celý proces prokrastinácie začína pocitom, že stojíme pred úlohou, ktorú nedokážeme zvládnuť. Človek sa automaticky snaží o únik skrze prokrastinovania. Ak sme v tomto začarovanom kruhu neustále, nie je jednoduché sa z neho dostať von. Čas, ktorý venujeme regenerácii a oddychu, už v podvedomí vnímame ako čas, kedy unikáme pred tým, čo by sme mali dokončiť. Následne sa bojíme, že danú úlohu nesplníme a vzniká úzkosť a strach.
Odporúčame prečítať: Zaspávajte v spálni príjemne
Trpíte aj vy?
Ak zodpoviete na väčšinu otázok kladne, pravdepodobne máte problém s prokrastináciou.
1. Máte nereálne predstavy o čase?
2. Nemáte presne stanovené hodnoty a ciele?
3. Obávate sa, že pri každom rozhodnutí urobíte chybu, za ktorú budete kritizovaní?
4. Cítite sa nespokojní, znechutení a úzkostliví?
5. Brzdí vás vo vašej práci a osobnom živote nízke sebavedomie?
Odporúčame prečítať: Farbami a kvetmi proti zlej nálade
Neodkladajte prácu
Zbaviť sa prokrastinácie dokáže každý človek. Závisí len na sile vlastnej vôle a odhodlanosti. Je však dokázané, že ak si svoj čas naplánujete a rozložíte na menšie celky, využijete ho efektívnejšie. Taktiež sa snažte zbaviť všetkých rušivých vplyvov, ktoré vám prekážajú pri práci.
Každé ráno si napíšte zoznam vecí, ktoré chcete v daný deň urobiť a postupne si ich vyškrtávajte. Začnite s ťažšími úlohami a jednoduchšie si nechajte na neskôr. Pocit z dobre odvedenej práce a pohľad na vyškrtané úlohy bude skvelou motiváciou do ďalšieho dňa.
Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s „depkou“ ?
www.thinkstockphotos.com