Najbližšie mesiace môžete sušené čaje z vrecúšok odložiť bokom a dopriať si zdravý čaj z čerstvých byliniek. Tie vám nielen spestria vašu šálku čaju, ale dokážu pomôcť pri najrozličnejších zdravotných problémoch. Od skorých jarných mesiacov až po pochmúrnejšie jesenné dni príroda ponúka mnoho rastlín, z ktorých si môžete pripraviť tento prírodný liek.
Správna príprava
V prvom rade hľadajte bylinky na miestach vzdialených od rušných ulíc, najlepšie v parkoch a na lúkach. Po nazbieraní, bylinky dobre umyte a pokrájajte na menšie časti. Tie potom prelejte vriacou vodou a nechajte lúhovať (doba lúhovania závisí od druhu rastliny). Čaj by mal mať žltú alebo zelenú farbu a najideálnejšie je piť ho vždy čerstvý.
Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť I.
Čaj z medovky lekárskej
Pripraviť si ho môžete z dvoch lyžičiek medovky, ktoré zalejete 3 dcl horúcej vody. Necháte 15 minút lúhovať a nakoniec môžete osladiť trochou medu. Medovka je vhodná pri nachladení alebo pri tráviacich problémoch.
Rebríčkový čaj
Na prípravu budete potrebovať jednu lyžičku rebríčka obyčajného, ktorú zalejete 3 dcl horúcej vody. Necháte 15 minút vylúhovať v uzavretej nádobe. Ideálne je piť ho ešte teplý. Tento čaj pôsobí priaznivo na krvný obeh a pri ťažkostiach s nadúvaním.
Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť II.
Žihľavový čaj
Pripravíte si ho z dvoch lyžičiek najemno nasekanej mladej žihľavy, ktorú zalejete na 30 sekúnd horúcou, nie vriacou vodou. Potom scedíte a týmto spôsobom si pripravujete čaj jeden až dva týždne. Čaj pozitívne ovplyvňuje činnosť vylučovacích žliaz, pohyb čriev a taktiež slúži na podporu celkovej látkovej výmeny organizmu.
Čaj z prvosienky jarnej
Na prípravu budete potrebovať jednu čajovú lyžičku kvetov prvosienky jarnej, ktoré zalejete 2 dcl horúcej vody. Necháte pol minúty stáť, precedíte a pijete po dúškoch. Čaj vám pomôže uvoľniť hlieny, rovnako pri prechladnutiach, astme a tiež pri problémoch so suchým kašľom.
www.thinkstockphotos.com