Určite ste už počuli o slávnej Sacherovej torte. Vedeli ste však, že vznikla ešte v roku 1832 na dvore kniežaťa Metternicha? Ten dal šéfkuchárovi požiadavku, aby vymyslel niečo špeciálne pre vzácnych hostí. Šéfkuchár však ochorel, a tak známu pochúťku vytvoril 16-ročný učeň Franz Sacher, podľa ktorého ju pomenovali.
Syn Franza Sachera založil vo Viedni hotel a reštauráciu s rovnakým názvom, kde dodnes pečú túto tortu podľa tradičnej receptúry. Ak teda chcete ochutnať ten pravý, navštívte hotel Sacher vo Viedni. Ak vám však postačí aj domáci, vyskúšajte ho podľa nášho dnešného receptu!
Nezľaknite sa zdĺhavého postupu. Vôbec to nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať. Snažila som sa všetko detailne popísať, aby to bolo čo najviac zrozumiteľné. Torta mala veľký úspech, preto, ak máte radi čokoládu, určite neváhajte a pustite sa do prípravy!
Odporúčame prečítať: Recept: Sladké potešenie pre milovníkov čokolády
Budeme potrebovať:
Cesto
- 130 g horkej čokolády
- 130 g masla
- 3 vajíčka
- 120 g hnedého cukru (nemusí byť hnedý – je to len moja preferencia)
- 130 g hladkej múky
- malá čl prášku do pečiva
- marhuľový džem na potretie
- šťava z marhuľového kompótu na potretie
Poleva
- 100 g horkej čokolády
- 100 ml smotany na šľahanie
- kúsok masla
Postup:
1. Vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu a maslo. Pridáme 60 g cukru, ktorý ešte predtým rozmixujeme na prášok a všetko dobre premiešame. Zmes odstavíme z vodného kúpeľa a necháme trochu vychladnúť. Potom po jednom primiešavame žĺtky.
2. Z bielkov vyšľaháme sneh takým spôsobom, že najskôr šľaháme samotné bielky a až keď sú polotuhé, začneme prisypávať cukor (v kryštálovej forme). Šľaháme, až pokiaľ zmes nie je tuhá. Môžeme to vyskúšať tak, že vypneme metličky a vytiahneme ich zo zmesi. Ak sa na ich urobí snehový špic, ktorý drží tvar, sneh je hotový.
3. Do mierne vychladnutej čokoládovej zmesi postupne primiešame múku tak, aby v ceste neboli žiadne hrudky. Potom po častiach jemne primiešame snehovú hmotu. Hotové cesto vylejeme do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie (rozmer je na vás, ja som použila 24 cm) a pečieme v rúre vyhriatej na 180°C približne 30-40 minút.
Odporúčame prečítať: Recept: Tvarohovo karamelový dezert s banánom
4. Cesto priebežne kontrolujeme, nemalo by byť vysušené, ale vláčne a trochu vlhké. Necháme ho vychladnúť. Ak sa počas pečenia vytvorili na povrchu nerovnosti, zrežeme ich, aby bol povrch rovný. Cesto prekrojíme na 2 polovice (mne sa polovice veľmi nevydarili).
Odporúčame prečítať: Domáce špaldové sušienky so škoricou
5. Potrieme ich marhuľovou šťavou (napríklad z kompótu), potom si marhuľový džem zriedime s trochou teplej vody a natrieme dostatočnú vrstvu na prvý korpus. Druhým ho priklopíme a natrieme aj vrchnú časť a boky. Je dobré, keď cesto necháte pár hodín v chladničke, aby dobre nasiaklo džem, vrstvu džemu môžete potom naniesť znovu a torta tak bude úžasne šťavnatá.
6. Pripravíme si polevu. Do misky nalámeme kúsky čokolády, prípadne ju môžeme nasekať – bude sa ľahšie rozpúšťať. Do kastrólika nalejeme smotanu a tesne pred bodom varu ju vypneme. Zalejeme ňou čokoládu, ktorá sa začne samovoľne rozpúšťať. Keď bude dostatočne zmäknutá, zmes začneme miešať a pridáme aj maslo.
Ak by sa nám maslo nechcelo rozpustiť, je to preto, lebo poleva už dosť vychladla. Stačí, ak dáte misku nad vodný kúpeľ, poleva sa oteplí a celé kúsky sa roztopia. Čokoládovú polevou rozotrieme na celú tortu, aj po bokoch a pekne ju uhladíme. Tortu dáme do chladničky, aby poleva stuhla. Pravdepodobne vám trochu polevy zostane, ňou môžete na tortu pomocou cukrárskeho vrecka napísať známy názov „Sacher“.
Tak, a slávna Sacherova torta je hotová! Verím, že ste úspešne prišli až sem a práve sa chystáte zamaškrtiť si na tejto delikátnej šťavnatej pochúťke. Napriek tomu, že na pohľad vyzerá ako obyčajné cesto s džemom, kto ochutnal vie, že sa za ním skrýva neobyčajná a lahodná chuť, ktorú budete chcieť cítiť znovu.
Barbora Vizváryová