Vieš, čo je to furunkul? Zisti, ako sa toto ochorenie prejavuje!

furunkul ako sa prejavuje

Kožné ochorenia vedia byť skutočne nepríjemné a často strpčujú život mnohým ľuďom. Medzi pomerne málo známe choroby tohto typu patrí aj furunkul. Pod týmto názvom sa skrýva hnisavý zápal vlasových folikulov či kožných žliazok, ktorého liečba môže vyústiť až k chirurgickému zákroku. 

V nasledujúcom článku sa dozviete, čo je to furunkul a ako sa toto ochorenie prejavuje aj lieči. Čo tento zápal spôsobuje? Aké sú príznaky? Čo je potrebné pre úplne vyliečenie? Zahŕňa liečba furunklu antibiotiká alebo iné opatrenia? Viac v článku!

Odporúčame: Krik v sne – spoznaj výklad a význam snov o kriku

Furunkul – nepríjemný kožný absces

Furunkul alebo latinsky Furunculus, je abscesujúce zápalové kožné ochorenie, ktoré postihuje vlasové folikuly či kožné žľazy. Počas priebehu ochorenia vzniknutý zápal vyvoláva nekrózu epitelu a rýchlo sa šíri do okolia. Tento stav je charakteristický vznikom ohraničených hnisavých vredov. 

Najčastejšie miesta výskytu zápalu

Tieto takzvané furunkuly sa pritom môžu vyskytnúť na viacerých častiach tela, no zvyčajne ide o oblasti, v ktorých je zvýšený výskyt ochlpenia. Ide najmä o podpazušie, triesla, zadok, chrbát či šiju.

Rizikové faktory a príčiny vzniku furunkulov

Príčinou tohto kožného problému sú zvyčajne mikróby, najčastejšie rozličné baktérie, ktoré sa dostali do podkožných vrstiev. Existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu vznik furunkulov podnecovať. Medzi ne zaraďujeme nadmerné ochlpenie, nedostatočnú hygienu i kožné rany. 

Náchylnejšia na vznik zápalu môže byť pokožka jedincov, ktorí trpia aj inými kožnými defektmi. Na vznik furunkulu môže taktiež vplývať oslabená funkcia imunitného systému.

Odporúčame: Prevencia artrózy: Nečakaj a urob niečo pre svoje kĺby už dnes!

prejavy furunkulu
Shutterstock®

Vzhľad furunkulu – hnis, bolesť a ďalšie príznaky infekcie

Na začiatku ochorenia sa na pokožke objavuje malý hrbolček, ktorý sa neskôr mení na červený vriedok. V jeho okolí sa môže vyskytovať mierny opuch. Postihnutá oblasť je navyše na dotyk o niečo teplejšia, ako okolitá pokožka. Vriedok sa postupne napĺňa hnisom, ktorého súčasťou sú baktérie i okolité odumreté čiastočky kože. Neskôr už je hnisavé ložisko viditeľné i na povrchu pokožky. 

Ochorenie môže byť sprevádzané intenzívnou bolesťou, zvýšenou telesnou teplotou až horúčkou. Rovnako môže dôjsť k zdureniu lymfatických uzlín. Po nejakom čase zvyčajne dochádza k prasknutiu vredu a vytečeniu zapáchajúceho hnisu.

 Na koži v mnohých prípadoch zostáva jazva. Niekedy môže jedinca potrápiť vznik viacerých furunkulov súčasne. Tento stav sa nazýva furunkulóza. Toto ochorenie môže mať chronický, stále sa opakujúci charakter.  

Možné komplikácie furunkulov – karbunkul

Prvotné príznaky furunkulu sa neoplatí podceňovať, pretože môžu vzniknúť ďalšie komplikácie. Nebezpečná je už len samotná prítomnosť baktérií v tele, ktoré sa v organizme môžu rýchlo šíriť a podnecovať vznik ďalších zdravotných problémov. Ak navyše dôjde k výskytu väčšieho počtu furunkulov v tesnej blízkosti, môže to vyústiť k ich splynutiu a následnému vzniku karbunkulu. Ide o rozsiahle hnisavé ložisko, ktoré zvykne vytvárať mnohopočetné abscesy. 

Pozri aj: Poznáš všetky spôsoby úpravy obočia? Tento ťa dostane!

liečba furunkulu
Shutterstock®

Liečba furunklu – domáca liečba, chirurgický zákrok aj antibiotiká

S liečbou furunkulu si môže telo poradiť i samo. Človeku pomôžu teplé obklady postihnutého miesta i dostatok odpočinku. Po prasknutí vredu a vytečení hnisu je nevyhnutné miesto dôkladne vydezinfikovať a následne nechať zahojiť. Nápomocné sú rozličné antibiotické mastičky. 

Ak sa furunkul nezahojil alebo ani neprichádza k jeho prasknutiu, je nutná návšteva lekára. V niektorých prípadoch je totiž potrebný chirurgický zákrok, počas ktorého je celý vred odstránený. Potom nasleduje antibiotická liečba. Prevencia furunkulov v sebe zahŕňa dostatočnú hygienu, podporu správnej funkcie imunitného systému i nosenie vzdušného oblečenia, ktoré bude citlivé k pokožke.

Prevencia furunkulov

  • Udržiavajte pokožku čistú – Pravidelné umývanie pokožky jemným mydlom pomáha odstrániť baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekciu vlasových folikulov.
  • Správna hygiena po cvičení – Po fyzickej aktivite alebo nadmernom potení sa vždy osprchujte, aby ste zmyli pot a nečistoty, ktoré môžu prispieť k infekciám kože.
  • Vyhýbajte sa tesnému oblečeniu – Nosenie tesného oblečenia, ktoré spôsobuje trenie pokožky, môže viesť k podráždeniu a vyššiemu riziku infekcie. Uprednostňujte voľné a priedušné materiály.
  • Nedotýkajte sa pokožky špinavými rukami – Pravidelne si umývajte ruky a vyhýbajte sa dotýkaniu tváre alebo iných častí tela, aby ste zabránili prenosu baktérií.
  • Starajte sa o drobné poranenia – Ak máte malé rany, škrabance alebo škrabance, ošetrite ich antiseptikom a zakryte obväzom, aby ste zabránili infekcii.
  • Posilňujte imunitu – Zdravá strava, dostatok spánku a fyzická aktivita posilňujú imunitný systém, čo môže znížiť riziko kožných infekcií.
  • Vyhýbajte sa zdieľaniu osobných predmetov – Nepožičiavajte si uteráky, žiletky, oblečenie alebo iné predmety osobnej hygieny, aby ste zabránili prenosu baktérií.

Aktualizovaný článok: 15.10.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.10.2018 19:42

veľmi nepríjemné

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

08.10.2018 07:56

O tomto ochorení počujem prvýkrát.No a ako som si prečítala nie ani také jednoduché ho vyliečiť.j

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

08.10.2018 20:46

Fuha, to vyzera dost zle....

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

09.10.2018 12:14

je to hrozné aké choroby existujú ešte som nepočul o tomto ani nik z rodiny

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

15.10.2018 07:11

Ani prečítať som to nevedela :). Mám už viac rokov ako sa patrí, ale o tejto chorobe som ešte nepočula. Postupne však zisťujem, že je takých chorôb viac.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

08.11.2018 17:09

na dezinfikáciu je dobrý tee tree olej

Vaše meno:

Peter Kročil

Peter Kročil

16.10.2024 12:51

No teda tak toto nevypada vôbec v pohode. Radšej, aby to človeka ani nepostretlo.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.