Časy, kedy synonymom zdravej a liečivej rastliny bol nanajvýš tak repík a harmanček, sú dávno preč. Čoraz viac sa obzeráme po každom prírodnom zdroji zdravia a krásy a práve to je jeden z dôvodov, prečo vám dnes prezradíme, čo je žindava. Nech vás neodradí, že ste o nej nikdy nepočuli – čím menej známy názov, tým pozoruhodnejší obsah. Pozrite sa naň spolu s nami!
Ako stvorená na hojenie rán
Žindava (Sanicula) – to nie je len dlhá stopka, drobné kvietky a kalichovité plody. Žindava je predovšetkým vzácny pomocník, pokiaľ ide o zastavenie krvácania ako takého. Pri krvácaní a rýchlom hojení rán (a to aj tých „odolných“), to však nekončí. Žindava vám vie uľaviť pri ochorení horných dýchacích ciest (ako kloktadlo podporuje vykašliavanie a lieči zápaly hrdla) a upraví trávenie.
Určite si ju zaobstarajte a používajte, ak vás opakovane alebo dlhodobo trápia zápaly ústnej dutiny. Žindava, ak jej dáte šancu, zabojuje proti ekzémom (aj tým atopickým), alergiám, modrinám, vyrážkam, vredom, ale aj hemoroidom – a to v prípade, že si z nej vyrobíte masť alebo kúpeľ.
Neprehliadni: Vedela si, že aj zbieranie byliniek má svoje pravidlá?
Hľadajte naozaj pozorne!
Žindava európska kvitne v čase od mája do júla, najmä v podhorských oblastiach a dorásť vie do polmetrovej výšky, výnimočne aj viac. Ak sa ju rozhodnete hľadať, tak hlavne v tienistých (bukových alebo hrabových) lesoch, skôr na vlhkých miestach. Nuž a keď už budete mať to šťastie a žindavu objavíte, nazbierajte si vňať, listy, no pokojne aj koreň. Následne si ju vysušte v tieni.
Čaj si podľa potreby pripravíte v pomere 1-2 lyžičky vysušenej žindavy na 2,5 dcl vriacej vody (lúhujte maximálne päť minút). Pije sa dvakrát denne (avšak opatrne, ak vás trápia žalúdočné vredy!).
Ak hovoríme o šťastí, pokiaľ ide o nájdenie žindavy, tak to má svoj dôvod, je totiž čoraz vzácnejšie a zriedkavejšie na ňu natrafiť. Zároveň ju viete aj ľahko prehliadnuť. V prípade zle a dlho sa hojacich rán či zlomenín, si môžete pripraviť obklad priamo z čerstvých lístkov žindavy. Pár lístkov zalejte vodou, nechajte zovrieť a následne mierne vychladnúť. Teplé lístky potom prikladajte priamo na ranu alebo postihnuté miesto (obložte celú ranu aj kúsok okolo), pričom obklad nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny, takže pokojne si obklad zafixujte obväzom. Žindava obsahuje saponíny, triesloviny, flavonoidy a horčinu.