Vitamín A je jedným z vitamínov rozpustných v tukoch. Pre správnu funkciu tela je nevyhnutný, pretože zabezpečuje viaceré funkcie.
Dôležitý je napríklad pre tvorbu zrakového pigmentu či vývoj a rast organizmu. Jeho nedostatok v organizme môže viesť k viacerým zdravotným problémom.
Vitamín A má však jednu veľkú výhodu. Je totiž veľmi dobre dostupný v bežnej strave. Telo si ho dokonca dokáže vytvárať z iných látok. Pozrite sa spolu s nami, ktoré zdroje dôležitého vitamínu sú tie najlepšie!
Prečo potrebujeme vitamín A?
Vitamín A existuje vo viacerých prirodzených formách. Môžeme ho nájsť napríklad v aktívnej čistej forme, ako vitamín A1, alebo inak, retinol. Jeho zdrojom sú najmä živočíšne potraviny. Telo si ho však vie zabezpečiť aj samo, a to zo skupiny látok s názvom karotenoidy. Snáď najznámejším zástupcom tejto skupiny farbív je betakarotén, ktorý je bohato zastúpený hlavne v rastlinnej potrave. V tele z neho vznikajú až dve molekuly vitamínu A, pričom táto premena prebieha vždy len podľa potreby. Betakarotén sa preto považuje za bezpečný zdroj spomínaného vitamínu.
Vitamín A podporuje imunitný systém, správnu funkciu očnej sietnice či epitelov a rast kostí aj zubov. Taktiež chráni telo pred infekciami a napomáha správnej funkcii žliaz. Jeho nedostatok sa v tele prejavuje kožnými problémami, vypadávaním vlasov a lámaním nechtov, oslabenou imunitou či zvýšenou lámavosťou kostí, dokonca až šeroslepotou. Na tele sa však môže prejaviť aj nadbytok retinolu, a to napríklad v podobe nevoľnosti. Vysoké dávky vitamínu A nie sú pre organizmus vhodné, najmä z dlhodobého hľadiska. Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu je približne 800 až 1000 mikrogramov.
Pozri aj: Detské bolesti sa vekom menia, rodičia hľadajú alternatívy k sirupom
Najlepšie zdroje vitamínu A:
1. Pečeň
Na aktívnu formu vitamínu A sú bohaté najmä produkty živočíšneho pôvodu. Popredné miesto v rebríčku najlepších zdrojov dôležitého vitamínu bezpochyby patrí rôznym druhom pečene. Či už si na tanier naservírujete hovädziu alebo jahňaciu, urobíte dobre. Tento druh potravín je navyše bohatý na veľké množstvo živín a iných dôležitých látok. Pečeň je typická, napríklad vysokým obsahom železa.
2. Ryby
Skvelým zdrojom cenného vitamínu sú aj ryby. Siahnuť môžete napríklad po makrele, tuniakovi či lososovi. Ryby vám tiež doplnia bielkoviny, omega 3 a 6 mastné kyseliny a celý rad minerálnych látok a stopových prvkov. Táto kategória potravín by sa na našom jedálničku mala objaviť aspoň jeden či dvakrát týždenne. Bohatý na vitamín A je navyše i rybí olej.
3. Mliečne výrobky
Ďalšou skupinou živočíšnych produktov, v ktorých môžeme nájsť bohatú zásobu vitamínu A, sú mliečne výrobky. Hlavným zdrojom je najmä plnotučné mlieko. Do mnohých upravených mliečnych výrobkov sa však táto látka aj priamo pridáva. Vitamín A môžeme hľadať i v masle, smotane či rozličných druhoch syrov.
4. Mrkva
Ako získať vitamín A z potravín rastlinného pôvodu? Mnohé druhy zeleniny obsahujú provitamín A, respektíve betakarotén. Skvelým zdrojom tohto žltočerveného farbiva je napríklad mrkva. Už od malička počúvame, že by sme mali jesť veľa mrkvy, aby sme dobre videli. To je síce trochu zavádzajúce tvrdenie, no pravdou je, že mrkva nám skutočne dopraje slušnú dávku betakaroténu, z ktoré si telo vyrobí toľko vitamínu A, koľko potrebuje.
5. Špenát
Okrem zeleniny žltej či oranžovej farby je dobrým zdrojom vitamínu A aj tmavozelená zelenina. Napríklad taký špenát obsahuje rovnako veľké množstvo karotenoidov, ktoré sú potrebné k tvorbe spomínaného vitamínu. Medzi zdroje vitamínu A môžeme ďalej zaradiť i brokolicu, papriku, ľadový šalát či kapustu.
6. Marhule
V tomto zozname nemôžeme vynechať ani ovocné zdroje vitamínu A. Medzi tie najlepšie môžeme zaradiť chutné a zdravé marhule. Tieto malé kôstkovice majú navyše blahodarný vplyv na tráviacu sústavu a telu doplnia mnohé minerály a stopové prvky. Vitamín A však telo môže získať i z exotickejšieho ovocia, napríklad z manga či papáje.
Neprehliadni: Trápi ťa bolesť? Toto ťa jej zbaví do pár minút!
7. Žltý melón
Už jeden veľký plátok tejto chutnej a zdravej potraviny dokáže pokryť pokojne až 20 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu A. Žltý melón navyše telu doplní aj cennú vlákninu, omega 3 a 6 mastné kyseliny, luteín, vápnik, horčík či železo. Taktiež má antiseptické a detoxikačné účinky a vplýva na správnu hladinu krvného tlaku a cholesterolu.
Pozri aj: Recept: Cesnaková polievka s klobáskou