Strata vlasov, ich lámavosť alebo pomalý rast - toto všetko môže urobiť život poriadne čiernym. Nehovoriac o tom, keď ich zrazu nachádzame na vankúši, v sprche alebo na zemi. Vtedy hneď začneme skúmať internet, kde narazíme na vitamínové prášky alebo gumíky, ktoré sľubujú hustú hrivu za pár týždňov. Inými slovami to, že z nás spravia Rapunzel.
No asi už máte skúsenoť s tým, že vo väčšine prípadov nefungujú. Je to len ďalší trik, ako premeniť naše pochybnosti na eurá alebo tam niekde skutočne existuje produkt, ktorý vlasy, symbol krásy, zachráni?
Prečo vlasy vypadávajú?
Vlasy sú často zložitejšie, než si myslíme. Ich kvalita súvisí so stresom, životosprávou, hormónmi, ale aj chemickým poškodením. Počas obdobia vysokej záťaže, extrémnych diét alebo hormonálnych výkyvov telo uprednostňuje životne dôležité orgány, a tak vlasy idú bokom. Tento proces môže trvať aj tri mesiace a vy sa pýtate, prečo vyzerá vaša hriva matne a redne.
Ak chcete vyriešiť príčinu, stačí identifikovať ten prvý krok. Je to stres? Je to diéta? Je to hormonálna nerovnováha? Bez správneho dôvodu a príčiny vitamíny vystrelia do vzduchu. Avšak, práve stres a nutričný deficit sú dva najčastejšie spúšťače nadmerného padania vlasov, čo môže byť aj váš prípad.
Ako vlasové vitamíny vlastne fungujú?
Vlasové vitamíny sú doplnky stravy. Zväčša ide o tabletky, prášky alebo gumové cukríky. Samy o sebe nie sú zázrak, ani liek. Obsahujú ale vitamíny a minerály ako biotín, vitamíny D, A, C, E, kyselinu listovú, zinok či železo. Často obsahujú kombináciu týchto vitamínov a minerálov, ktoré sú prospešných pre zdravie vlasov.
Medzi obvyklé zložky patrí:
- biotín (vitamín B7),
- vitamíny A, C, D, E,
- kyselina listová,
- zinok a železo,
- omega 3 mastné kyseliny.
Samozrejme, že keď vášmu telu niečo chýba, doplnok mu to môže dať. Tieto látky majú reálny vplyv na zdravie pokožky, nechtov a vlasov, ak ich máte nedostatok. No keď nevieme, čo presne nám (ne)chýba, dopĺňame to možno zbytočne. Niečo sa posilní, niečo sa pokazí. Preto je zásadné zistiť, čo vášmu telu presne chýba - ideálne s lekárom alebo trichológom.
Kedy vitamíny skutočne fungujú?
Ak správne dopĺňate to, čo vám chýba, ako vitamín D alebo železo, áno, môžete vidieť zlepšenie. V skutočnosti ide o jednoduchú rovnicu: telo malo deficit, dostalo to, čo potrebuje, a výsledkom môžu byť silnejšie, hustejšie vlasy. Ale ak kupujete iba jeden druh vitamínov, môže to byť zdravotná strela do šera. Všetko preto závisí od diagnózy.
Pinterest / @ anthropologie, Pinterest / @goldenrulemushroomcoDiagnostika problému s vlasmi je základ
Ak máte dlhodobé problémy s vlasmi, správna cesta vedie skôr cez laboratórium. Odborník (dermatológ, trichológ alebo endokrinológ) vám môže odporučiť krvné testy na hladinu vitamínu D, železo a feritín, hormóny štítnej žľazy a ďalšie ukazovatele. Len tak zistíte, čo vám skutočne chýba a čo nie. A až potom sa oplatí investovať do kvalitných doplnkov výživy.
Ako si vitamínové doplnky na vlasy vybrať rozumne?
Ak sa rozhodnete pre doplnky:
- Sledujte dávkovanie a porovnajte si, koľko mg účinných látok dávka obsahuje.
- Vyhýbajte sa zbytočným farbivám a cukru.
- Volte registrované značky a všímajte si certifikáty kvality (napr. GMP, ISO).
- Stavte na odporúčanie odborníka.
- Nekombinujte zbytočne viac produktov, viac neznamená lepšie.
- Čítajte recenzie a pozorujte reálne výsledky (pozor na platené spolupráce!).
Oplatí sa do vlasových vitamínov investovať?
Ako sme pri reklamách už zvyknutí, všetko ide totiž cez emócie. Instagram a Tiktok sú zaplavené recenziami na produkty, ktoré sľubujú krásne dlhé vlasy, na rôzne krémy a spomenuté gumíky. Ale len preto, že niečo vidíte, neznamená, že to platí pre každého rovnako. Teda oplatí sa do vlasových vitamínov investovať?
Áno, ak:
- máte potvrdený nedostatok živín,
- ste po chorobe alebo silnom strese,
- vyberáte kvalitné produkty.
Nie, ak:
- očakávate okamžité výsledky,
- neskúmate príčinu vypadávania vlasov,
- veríte, že žuvacie cukríky za 9,90 € sú zázrak.
Vlasy sú odrazom nášho zdravia. Ak sa objavia nezvyčajné zmeny - matné vlasy, rednutie, pomalý rast - prvom rade vyhľadajte odborníka. Nechoďte do nákupu impulzívne.
Ak vám odborník potvrdí deficit, doplnky vám skutočne môžu pomôcť. Ale pamätajte, že ide o doplnok, nie prioritnú liečbu. Vyberajte kvalitu a investujte. Naozaj to funguje len ak poznáte príčinu a viete, na čo sa zamerať.
Zdroj úvodnej fotky: Pinterest / @prose, Pinterest / @sirotaann4