Supermarkety či drogérie ponúkajú v dnešnej dobe takmer nespočetné množstvo najrozličnejších druhov šampónov.
K dispozícii je vlasová kozmetika pre mastné, suché, normálne alebo poškodené vlasy, taktiež proti lupinám či vypadávaniu vlasov.
Výber správneho šampónu preto môže byť poriadne komplikovaný. Dôležité je pritom brať ohľad na zloženie produktu i na účel jeho použitia. Poradíme vám, ako si priniesť domov čo najlepší šampón!
Mali by ste poznať typ vlasov
Ak si chcete vybrať skutočne správny šampón, ktorý dôkladne a hlavne šetrne vyčistí vaše vlasy, musíte dobre poznať svoju korunu krásy. Mastné, suché, jemné či kučeravé vlasy totiž potrebujú úplne rozdielnu starostlivosť. Pre kučeravé vlasy sú vhodné silno vyživujúce šampóny, ktoré obsahujú vitamíny B a E. Mastné vlasy zasa privítajú prípravky bez rôznych olejových zložiek.
To znamená, že pred nákupom musíte mať jasno v tom, o aký typ vlasov sa staráte. Ak si ich budete napríklad umývať šampónom na suché vlasy, a pritom v skutočnosti suché nie sú, bude to viesť k zbytočnému masteniu. Výber nevhodného prípravku kvôli zlému otypovaniu vlasov spôsobí, že po umytí budete s vašou hrivou len ťažko spokojní.
Odporúčame: Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!
Takto si šampón otestujete
Šampón si taktiež mnohokrát vyberáme i podľa vône či účinkov, ktoré sľubuje. Lepšie je však pozrieť sa na jeho štruktúru. Dobrý šampón by nemal byť priveľmi hustý, o niečo vhodnejšia je stredne tekutá konzistencia. Krémové prípravky poskytujú vlasom výživnú starostlivosť, číre šampóny zase primárne čistia. Ich kvalitu si overíte aj priamo pri umývaní vlasov. Ak prostriedok vymývate, mali by vám ruky po vlasoch ľahko skĺznuť. Vaše vlasy majú byť na pocit hladké a nemali by vŕzgať.
Veľmi často sa riadime i penivosťou šampónov. Máme pocit, že keď si vlasy poriadne napeníme a následne zmyjeme, iba vtedy budú skutočne čisté. Pena však nikdy nie je zárukou kvalitného umytia vlasov. Penivosť prípravkov býva veľakrát zvýšená prítomnosťou mnohých chemických látok, ktoré nie sú práve vítanými zložkami šampónov.
Na tieto látky si dajte pozor
Ďalším dôležitým bodom pri nákupe vlasovej kozmetiky je aj čítanie etikiet. Môže sa to zdať nudné a zdĺhavé, ale je to rovnako dôležité, ako v prípade študovania zloženia potravín. Mnohé látky, ktoré šampóny obsahujú, nemusia vlasom prospievať, a dokonca môžu byť zdraviu škodlivé.
Patria medzi ne silikóny, ktoré sú snáď najznámejšie z nežiaducich zložiek šampónov. Vďaka nim sú vlasy jemné a hladké. Môžu však dráždiť pokožku a upchávať póry. Pri dlhodobom používaní spôsobujú, že vlasy majú väčší sklon k masteniu. Silikóny na etikete šampónu ľahko spozorujete vďaka koncovkám -cone, -thiconol, -silane alebo -siloxane.
Pozri aj: Moringa olej: Kozmetická legenda, ktorá má podmanivé vlastnosti
Nevhodnou prísadou vlasových produktov sú i sulfáty. Ide hlavne o látky Sodium Laureth Sulphate alebo Sodium Lauryl Sulphate. Na fľaštičke šampónu ich nájdete aj pod skratkami SLES alebo SLS. Sulfáty sú syntetické látky, ktoré fungujú ako rozpúšťadlá a majú silné odmasťujúce účinky. Najskôr mali svoje uplatnenie v chemickom priemysle. Pridávali ich do saponátov a požívali ich aj v umývačkách áut. Neskôr si však našli miesto v kozmetickom priemysle. Pri dlhodobom používaní môžu sulfáty spôsobiť nadmerné vysušovanie vlasov, upchávanie pórov pokožky hlavy i narušenie vlasovej štruktúry.
Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na parabény. Medzi najpoužívanejšie patrí methylparaben, propylparaben či etylparaben. Tieto látky majú konzervačné účinky, čím predlžujú trvanlivosť kozmetického výrobku. Okrem šampónov sa vyskytujú v dezodorantoch, sprchových géloch či telových mliekach. Parabény však môžu vyvolávať alergie, preto je vhodné sa im vyhýbať.
Vyskúšajte to prírodnou cestou
Všetky spomínané nežiaduce látky sa, žiaľ, nachádzajú v drvivej väčšine šampónov. Veľmi dobrou voľbou sú preto prírodné šampóny. Aj v prípade výberu takýchto produktov treba mať na pamäti niekoľko vecí. Mnohé šampóny totiž lákajú na prítomnosť nejakého prírodného výťažku. To však neznamená, že ide o kvalitnú prírodnú kozmetiku bez prítomnosti škodlivých chemických látok. Ďalší aspekt, ktorý treba zohľadniť, je množstvo pridaných rastlinných výťažkov. Nežiaduce je, ak je obsah úplne minimálny.
Z uvedených dôvodov je preto dobré spoliehať sa na overeného výrobcu prírodnej kozmetiky a produkty, ktoré sú certifikované. Iba tak si môžete byť istí, že sa vo vybranom šampóne nenachádzajú škodlivé látky. Taktiež sa môžete spoľahnúť na dostatočné množstvo extraktov z rôznych bylín. Tie dokážu podporiť rast vlasov a ich zdravý vzhľad.
Odporúčame: Dula - pomôže vám pri pôrode?