Počas zimného obdobia je naše telo vystavené viacerých nástrahám, ako v lete a viacerým z nás sa to prejavuje aj častejším výskytom herpesov, oparov na perách. Prípadne máme v tomto období viac namáhané pery nízkymi teplotami a naše pery sú popraskané, suché.
Minule som vám písala o recepte na regeneračný krém na telo, dnes sa s vami chcem podeliť o recept na domáci balzam na pery, ktorý som si sama vyrobila a aj odskúšala. Je prudko spotrebný, najmä keď viem, čo všetko dobré v ňom je a aj sa výborne nanáša.
Odporúčame prečítať: Vyrobte si domáci regeneračný krém
Ako väčšinou, inšpirovala som sa rôznymi receptami a zobrala som si z nich pre mňa to najlepšie. Tento balzam ma v sebe najmä zložky, ktoré prispievajú k regenerácii pokožky na perách, prípadne urýchľujú hojenie a miznutie oparov.
Vôňu balzamu má na starosti v tomto prípade esenciálny olej tee tree. Balzám je primerane hustý a nelepí sa.
Ingrediencie som si vyberala podľa toho, aké majú účinky a aj podľa toho, čo som práve mala doma a potrebovala som minúť, pretože tieto prírodné ingrediencie zvyknú mať krátku životnosť.
Pri herpesoch priaznivo pôsobí kokosový olej, kakaové maslo, jojobový olej. Rakytníkový olej sa považuje za prírodné antibiotikum s vysokým obsahom vitamínu C, a je vraj účinný proti vírusom.
Argánový olej je vhodný pri regenerácii pokožky, ako aj vitamín E, D-panthenol , esenciálny olej tee tree a včelí vosk, ktorý zároveň zahusťuje balzam.
Glycerín reguluje množstvo vody v pokožke. Medovka má vraj protivírusové účinky, tak ako aj nechtík, ktorý má aj regeneračné účinky. Preto sa nechtík často používa do krémov určených na regeneráciu pokožky.
Odporúčame prečítať: Ashtangou pomôžete detoxu a chudnutiu
Príprava na výrobu krému
Ako vždy pri výrobe kozmetiky, ktorá je prírodná a má málo konzervantov, je veľmi dôležité použiť sterilné nádoby a pomôcky na miešanie, aby sme zbytočne neskracovali dobu spotreby. Ideálne je ich pred začatím očistiť čistým alkoholom. Počas práce je vhodné použiť sterilné rukavice. Bežne používam cez internet kúpené sterilné nádobky na plnenie krémov, ale teraz som ich nestihla objednať, tak som si vystačila s už použitými, samozrejme veľmi dobre umytými. Tieto konkrétne sú z tieňov na oči. Najbližšie však plánujem naplniť priamo na to určené vysúvacie obaly na rúže, ktoré sa dajú zohnať cez rôzne e-shopy. Kedže do nádobiek plníme ešte horúci balzam, je možné, že pri mäkších plastových nádobkách sa roztiahne nádobka až tak, že sa nebude dať zavrieť. Preto mi teraz prišli vhodnejšie tieto sklenené.
Pomôcky:
- jeden hrniec-ja osobne používam ten na zohrievanie mlieka s dvojitým dnom
- sklenená nádoba
- miska
- predmet na miešanie zložiek
- ručný šľahač na kapučíno
- váha
- papierové vrecká do kávovaru alebo vrecká na sypané čaje
- nádobky na plnenie (na uvedenú dávku mi vyšlo 10 takých malých nádobiek, aké vidíte na obrázku, kde bolo predtým 3,5 g očných tieňov a tri ďalšie 30ml nádobky)
Odporúčame prečítať: Uľahčite si život s dýchacími ťažkosťami pomocou jogy
Pomery jednotlivých zložiek:
- 85 g kakaové maslo
- 35 g kokosový olej
- 25 g jojobový olej
- 20 g včelí vosk
- 10 g nechtík lekársky
- 10 g rakytníkovy olej
- 10 g med
- 5 g argánový olej
- 4 g medovka lekárska
- 1 g vitamín E v prášku
- 2 ml tekutý D-Panthenol
- 20 kvapiek glycerínu
- 20 kvapiek esenciálneho oleja podľa potreby (napr. tee tree, myrha)
Odporúčame prečítať: Starajme sa o svoje dýchacie cesty prevenciou
Postup
1. deň
Do sklenenej nádoby dáme kakaové maslo a začneme ho zahrievať vo vodnom kúpeli za priebežného miešania, t.j. v mojom prípade v hrnci určenom na zahrievanie mlieka, ale teda zahrievame namiesto mlieka vodu Zahrievanie začnite pre istotu vo vlažnej vode, aby vám sklenená nádoba pri náhlej zmene teploty nepraskla. Po miernom zahriatí som do nádoby pridala medovku a nechtík, poriadne premiešala a ešte chvíľku zahrievala a potom vypla. Takto ponorené bylinky do masla som nechala vychladnúť na chladnom mieste a odstáť jeden deň.
2. deň
Na druhý deň som stuhnutú zmes masla a byliniek opäť dala do sklenenej nádoby a zahrievala podobným spôsobom, ako prvý deň. Roztopené maslo s bylinkami som precedila cez papierové vrecko do misky. Tento „výluh“ som potom opäť vliala do sklenenej nádoby, pridala včelí vosk a postupne priliala všetky ostatné oleje, med, vitamín E, glycerín, Panthenol, premiešala a opäť zahrievala, až kým sa všetko nespojilo. Troška som si už po miernom zahriatí pomohla šľahačom na kapučíno, urýchli to proces úplného roztopenia vosku a zmiešania vitamínu E so zmesou. Úplne nakoniec som nakvapkala esenciálne oleje a vypla. Oleje by sa mali zahrievať približne do 70° C, ale v mojom prípade to bolo skôr odhadom, keďže zatiaľ moje laboratórium nie je vybavené teplomerom
Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogou
Hneď po skončení zahrievania, naplníme pripravené nádobky balzamom. Ja som použila malý lievik, aby som zbytočne neporozlievala balzam pomimo. Aby balzam úplne stuhol, dala som ešte otvorené nádobky na balkón na pol hodinku a potom uzatvorila a dala do chladničky.
Poznámka:
Pre celkom slušnú spotrebu tohto balzamu u mojich kamarátok som urobila balzam aj druhý krát a už som mala aj tubičky na rúže (vysúvací obal na rúže), ktoré sa tiež dajú kúpiť v e-shopoch.
Recept som však upravila a dala dvojnásobnú dávku včelieho vosku, aby bol balzám v tyčinke tuhší a teda odolnejší.
Sú praktickejšie a hygienickejšie. Zrejme aj dlhšie vydržia, keďže sa do nich nejde prstami.
Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk