V dobe, keď moderná medicína získava stále viac priestoru, sa často obraciame k najnovším liekom a procedúram na liečenie našich chorôb a zdravotných problémov. Avšak, v tomto závode za pokrokom a inováciami môžeme zabudnúť na tradičné liečivé recepty, ktoré nám poskytli naše staré mamy a ich predkovia.
Tieto recepty sú často plné starobylej múdrosti a osvedčených spôsobov liečenia, ktoré boli používané po stáročia. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko takýchto tradičných receptov, ktoré sa odovzdávali z generácie na generáciu a ktoré ponúkajú jednoduché a prírodné riešenia pre rôzne zdravotné problémy.
Od liečby kašľa cez upokojenie úzkosti až po úľavu od svalových bolestí, staré recepty od starých mám nám pripomínajú hodnotu prírodných ingrediencií a liečivých praktík, ktoré môžu byť pre naše zdravie prospešné. Vyskúšajte tak múdrosť našich starých mám aj vy. Suroviny nájdete v kuchyni! Niekedy postačí veľká cibuľa a chren, prípadne jablčný ocot aj iné.
TOP recepty starých mám:
1. Chren pri kašli – zmiešajte chren s cukrom
Máte radi chren? Aj keď nie, niekedy je po ňom dobré siahnuť. Ak sa neviete zbaviť kašľu, nasaďte si sirup z chrenu, ktorý vám pomôže.
Recept: Kúsok čerstvého chrenu nastrúhajte úplne na jemno, zmiešajte s cukrom – nastrúhaný chren 1 diel a 2 diely cukru. Dajte do sklenenej nádoby, ktorú môžete uzavrieť šróbovacím víčkom. Cez noc sa vytvorí hustá tekutina – sirup, ktorá má trvanlivosť 1 deň, preto si ho robte z malého kúska chrenu. Keď vás pochytí dráždivý kašeľ, dajte si 1-2 PL sirupu. Chren je totiž prírodné antibiotikum.
Chren v polievke je zas vhodný pri zápale močového mechúra, takto konzumovaný dokáže dezinfikovať močové cesty.
Odporúčame prečítať: Liečivý cibuľový sirup: Domáci zázrak zázrakov z babičkinej lekárne
Zdroj: Depositphotos
2. Ocot pri popáleninách
Ak sa popálite, prvou pomocou by malo byť chladenie popáleného miesta. To znamená okamžite dať pod studenú tečúcu vodu na 10-15 minút. Pri povrchových popáleninách ale aj pri spálení sa slnkom pomáha dobre aj ocot.
Recept: Použite vatové alebo gázové tampóny, ktoré namočíte do ovocného alebo jablčného octu (prípadne bylinný ocot) a priložte ich na postihnuté miesta. Ak máte obzvlášť citlivú pokožku na dotyk, rozrieďte ocot s vodou a nastriekajte ho rozprašovačom na postihnuté miesto.
3. Cibuľa na štípance
O cibuli vieme, že je dobrá pri kašli a bolestiach ucha. Čo ale mnohí nevieme, že je dobrá aj pri poštípaní hmyzom. Zabraňuje totiž svrbeniu a opuchnutiu po poštípaní. Či vás poštípe osa alebo komár, čerstvá cibuľa vám pomôže zmierniť alergickú reakciu, pôsobí protizápalovo a antibioticky.
Recept: Prekrojte čerstvú cibuľu a miesto vpichu potierajte prekrojenou časťou.
4. Zeler na močový mechúr
Ak máte zápal močového mechúra, zeler vám pomôže sa ho zbaviť. Hneď ako pocítite svrbenie alebo pálenie pri močení, by sa zeler mal stať vašim najlepším kamarátom. Je jedno, či budete jesť klasický zeler – hľuzu alebo stopkatý, dôležité je jesť veľa malých porcií počas celého dňa. Ideálne je aj použiť zelerovú vňať pri varení.
Odporúčame prečítať: Nikdy ich nedeľ! Ktoré protizápalové potraviny treba jesť spolu?
Zdroj: Depositphotos
5. Mlieko s medom na nespavosť
Problém so zaspávaním prekvapí z času na čas asi každého, no nie? Čo pomôže? Staré mami odporúčali liečivú zmes v podobe mlieka s medom. Teplé mlieko s medom je tradičným prostriedkom na podporu zdravého spánku. Med obsahuje tryptofán, látku, ktorá podporuje tvorbu hormónu spánku.
6. Tvaroh na pokožku
Tvaroh je ideálny pri podráždenej pokožke. Na vyrážky, pri drsnej pleti, začervenaní či inak vystresovanej pleti si spravte tvarohový kúpeľ.
Recept: 500g tvarohu rozmiešajte v 1 litri horúcej vody a pridajte do kúpeľa. Ponorte sa do vody a 15 minút v nej oddychujte. Potom si vysušte pokožku mäkkým uterákom. Alebo skúste tvarohové obklady.
7. Bylinkový obklad na bolesť uší
Bolesť uší pri zápale môže byť priam neznesiteľná. Staré mamy odporúčajú pripraviť si bylinkový obklad. Zmiešajte sušené bylinky, ako je tymian, mäta a harmanček, a zalejte ich vriacou vodou. Potom ich zabaľte do tenkej uteráky a priložte k boľavému uchu. Tento obklad môže pomôcť uvoľniť bolesť a zmierniť zápal.
Článok aktualizovaný 11.4.2024