Takúto otázku si aspoň z času na čas položí nejedna mamička. Cestovanie, najmä na dlhšie trasy, dokáže byť náročné nielen pre nás dospelých, ale obzvlášť pre deti. Čím sú menšie, tým ťažšie im vysvetlíme zložité presuny, dlhé čakanie, rady, kontroly, nepríjemné serpentíny či turbulencie v lietadle. Na druhej strane, sedieť doma až kým nám dieťa nevyrastie, tiež je nie najšťastnejšie riešenie. Ako vo všetkom, aj tu platí, že zlatá stredná cesta je tá ideálna. Pri výbere dovolenky musíte zobrať do úvahy vaše nároky a prepojiť ich s tými detskými. Kompromisy budú viac než nutné, no to neznamená, že cestovanie s malým dieťaťom nezvládnete.
Odporúčame prečítať: Dovolenka pre vašu "silnejšiu" polovičku
Ako cestovať s deťmi?
Ako prvé si musíte uvedomiť, že na každé dieťa platí čosi iné. Tak ako my veľkí, aj naši najmenší majú svoje špeciálne potreby, svoj vlastný režim. Každá mamička vie, kedy jej drobec potrebuje spať, čo ho vytáča, kedy chce jesť, kedy je veselé a čo naopak nezvláda. Ak ste zvyknuté lietať so svojím dieťaťom od útleho veku a brávate ho od čias bábätka na dlhé cesty, pôjde to jednoduchšie. Na druhej strane platí tiež, že bábätká zvládajú niekedy dlhé presuny napríklad autom, lepšie ako ich pár roční kamaráti.
Mnohé deti v tom najnižšom veku cesta autom uspáva. Ak sa k tomu pridá príjemný terén cesty, žiadne ostré zákruty, môže sa cítiť ako v kolíske. Naopak, deti väčšie už horšie znášajú zákruty a býva im v aute častejšie zle. Tomuto môžete predísť buď tak, že mu pred cestou dáte detskú tabletku pri nevoľnosti pri cestovaní, alebo sa pokúsite hľadať aj iné riešenia. Pomáha napríklad nedívať sa z bočných okien, ale hľadieť priamo pred seba. Dieťa preto môžete usadiť do stredu auta, vždy však v autosedačke.
Nezabúdajte ani na bezpečnosť! Nikdy ho nemajte len tak na kolenách, pri náraze by vám vypadlo. Deti, tak ako aj my dospelí, by mali byť vždy pripútané, dvere by mali byť uzamknuté, prípadne s detskou poistkou. Podobne dávajte pozor na otvorené okná a na to, aby vaše ratolesti cez ne nevykukovali a nevystrkovali ruky.
Odporúčame: Čo musia urobiť čerství rodičia, aby sa nezbláznili? Len jednu vec!
Pokiaľ nastupuje nuda, dieťa začne byť otrávené. A vtedy by mala nastúpiť vaša rodičovská kreativita. Ako dieťa zabaviť? Siahnuť môžete po moderných výdobytkoch. Stále častejšie sa v detských rúčkach objavujú tablety a hry. Nič nezvyčajné nie je ani DVD prehrávač a obľúbená rozprávka. Ak ste za to, aby sa ale zabavila celá posádka auta, vymyslite hru, ktorá zaujme všetkých a zároveň nebude rušiť vodiča. Pospomínajte, ako ste sa kedysi zabávali pri cestovaní vy. Hľadajte červené autá, rátajte motorky, kamióny, vyzerajte zvieratká, hádajte kedy prejdete 3 kilometre, alebo si spievajte. So staršími deťmi si môžete hravou formou zopakovať aj poznatky zo školy. Využite to, čo vidíte cez okno, zapojte ešte do toho hádanky, alebo súťaž a o zábavu na niekoľko hodín máte postarané.
Odporúčame prečítať: Dovolenka na ostrove Capri
Čo pre dieťa nezabudnúť?
Ak si zabudneme niečo my, nebýva to až taká tragédia, ako keď svojim deťom zabudneme doma milovaného plyšáka, najlepší cumeľ na svete či plienky. Vždy sa dá, samozrejme, vynájsť, obzvlášť pri "zbytočnostiach". Ak ale zabudneme stravu či teplé oblečenie a prekvapí nás zima, skomplikujeme si výlet hľadaním obchodov. Preto pred odchodom majte vždy spísaný zoznam toho, čo vaša ratolesť naozaj NUTNE potrebuje k svojmu pohodliu. A ako bonus pridajte aj pár nepotrebných maličkostí. Keď už máte doma cupitajúce dieťa, dovoľte mu zbaliť si svoj malý kufríček podľa seba. Pridáte mu na dôležitosti a odmenou bude jeho hrdý úsmev a šťastie zo samostatnosti. Okrem toho ho ešte viac navnadíte na výlet, čo môže pomôcť práve pri detičkách, ktoré cestovanie veľmi v láske nemajú.
Odporúčame: Papričky Poblano: Prečo jesť tento mexický čili plod?
Chystáte sa na prvý let s dieťaťom? Ponúkame vám pár rád na nezaplatenie. Mnoho rodičov zvykne v dnešnej dobe využívať leteckú dopravu so svojou ratolesťou ešte kým nedovŕši 2 roky. Dôvod je jednoduchý, pre infantov (rozumej drobcov do 2 rokov) za letenku neplatíte, platíte len nejaké príplatky, letiskové taxy. Keďže bábätká nemajú vlastnú letenku, nemôžete v lietadle rátať, že budú mať vlastné miesto. Počas letu ich musíte mať na nohách, keď je potrebné sa pripútať, máte spoločný pás.
Dieťatko bez vlastnej letenky, nemá nárok ani na batožinu v podpalubí. Všetko potrebné mu musíte zbaliť k sebe, prípadne do príručnej batožiny. Tá mimochodom taktiež podlieha prísnym bezpečnostným kontrolám. Aj kojeneckú stravu musíte mať len v určitom množstve, ideálne v 100 ml fľaštičkách, maximálne do jedného litra. V niektorých lietadlách, najmä pri dlhších cestách máte k dispozícii aj postieľky pre tie najmenšie detičky, radšej si ich ale včas rezervujte, pretože ich počet nie je neobmedzený. Čo sa kočíka týka, ten môžete pokojne previesť spolu s batožinou bezplatne. Pred odletom bábätko nakŕmte, prebaľte a uistite sa, že všetko podstatné máte pri sebe. Väčším deťom môžete počas štartu aj pristávania dať žuvačku, alebo vodu na pitie, aby ste eliminovali nepríjemné zaľahnutie v ušiach. Tých najmenších si priložte ku prsníku, ideálne ak ešte kojíte.
Odporúčame prečítať: TOP 7 najkrajších pláži na svete