Poznáte korenie šafran? Šafran je naozaj veľmi vzácna bylina. Ako korenina patrí k jedným z najdrahších na svete. Už v antike sa využíval ako liek. Egypťania, Rimania, Gréci a taktiež Indovia pravidelne využívali liečiacu silu šafranu v ich každodennom živote.
Či už pridávaním do kúpeľa alebo jedál, vedeli, že šafran im napomáha udržiavať sa v zdraví a v dobrej kondícii. V čom spočíva jeho sila a ako nám dokáže pomôcť? V tomto článku vám prezradíme pozitívne účinky šafranového čaju a tiež šafranového oleja.
Poznáte šafran?
Šafran je jedným z najvzácnejších a najdrahších korení na svete, získavaný z kvetov rastliny šafranu siateho (Crocus sativus). Každý kvet produkuje len tri tenké červené nitky, známe ako stigma, ktoré sa ručne zbierajú a sušia, aby sa vytvorilo korenie. Tento zložitý proces a veľké množstvo kvetov potrebných na získanie malého množstva šafranu sú dôvodom jeho vysokej ceny.
Šafran je charakteristický svojou intenzívnou zlatou farbou a jedinečnou arómou, ktorá je jemne kvetinová, medová a mierne horká. Používa sa predovšetkým v kuchyni na dochutenie a farbenie jedál, ako sú paella, risotto, či tradičné perzské a indické pokrmy.
Odporúčame tiež: Včelí peľ - liek pre rôzne problémy
Shutterstock®Ako si pripraviť šafranový čaj?
Aj keď je šafran drahším korením, čaj z neho má nespočetné množstvo liečivých účinkov. Na jeho prípravu potrebujete len pár pramienkov šafranu, ktoré chvíľku povaríte. Šafranový čaj však môže byť horký, preto na zredukovanie tejto horkosti môžete do čaju pridať trochu škorice.
Účinky šafranového čaju:
1. Zmierňuje prejavy predmenštruačného syndrómu
Poznáme to takmer všetky ženy. Predmenštruačný syndróm môže byť veľmi nepríjemným pre mnoho z nás. Kŕče a podráždenosť sú bežnou súčasťou PMS. Šafranový čaj je však pomocník aj v týchto nepríjemných dňoch, lebo zmierňuje prejavy PMS. Dokáže tiež stlmiť bolesti a kŕče počas menštruácie.
2. Zlepšenie zraku
Jeden z najvýznamnejších výhod šafranového čaju je zlepšenie zraku. Denná šálka tohto čaju vám teda zabezpečí, že vaše oči budú uchránené pred jasným svetlom. Tiež sa vraví, že šafran napomáha zastaviť problémy so zrakom či dokonca predísť oslepnutiu. Obsah mastných kyselín v šafrane totiž pomáha chrániť očné bunky.
3. Protirakovinotvorné účinky
Tento poznatok môže byť naozaj revolučným, pretože doteraz sa ešte nevynašiel liek, ktorý by porazil rakovinu. To, čo zaručuje šafranu jeho bohatú zlatožltú farbu je práve látka nazývaná crocín. Ten je plný antioxidantov, bojuje proti voľným radikálom. Flavonoidy, ktoré sú taktiež prítomné v tejto látke, spomaľujú rast rakovinotvorných buniek a napomáhajú zmenšovať nádorové bunky.
Karotenoidy, ako veľmi dobre vieme, sú prírodné pigmenty, ktoré šafranu dávajú žltý odtieň, no tým aj napomáhajú telu chrániť ho pred rôznymi chorobami a obrniť sa proti stresu.
Odporúčame tiež: Mrkva pomáha nielen našim očiam
Shutterstock®Olej zo šafranu – výhody a účinky
Zostať fit je často zložité, ak ste ženou, ktorá má rada dobré jedlo. Dobrou správou však je, že v prírode existuje bylinka, ktorá nám môže pomôcť. Šafranový olej nám v tomto prípade môže pomôcť pri redukcii hmotnosti či pri problémoch s prejedaním sa.
Častým problémom v stravovaní sú nekontrolované porcie a prejedanie sa. Tomuto problému dokážete predísť tak, že pridáte pár kvapiek šafranového oleja do jedla. Šafran dokáže potlačiť enormnú chuť na jedlo, a tým nám zabráni prejedať sa.
Okrem regulácie chuti na jedlo má šafranový olej aj ďalšie zdravotné výhody. Obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele, čím prispievajú k ochrane buniek pred poškodením a starnutím. Taktiež môže podporovať lepší metabolizmus tukov, čo je kľúčové pri snahe o redukciu hmotnosti. Pravidelná konzumácia šafranového oleja v primeraných množstvách môže teda nielen pomôcť pri udržiavaní zdravej hmotnosti, ale aj podporiť celkové zdravie a vitalitu.
Šafranový olej nám tiež dokáže pomôcť aj v prípade, ak jeme na základe tlaku emócií. Práve prejedanie sa kvôli smútku či inému druhu psychického tlaku je veľmi častým problémom pri nadváhe. V takýchto situáciách jeme preto, aby sme si zdvihli náladu a dopriali si potešenie.
Avšak pri tomto spôsobe potláčania negatívnych emócií sme schopné do seba dostať veľmi veľké množstvo zbytočných kalórií, ktoré spôsobujú to, že priberieme. Pár kvapiek šafranového oleja pridaných do jedla nám dokáže potlačiť enormnú chuť na sladké. Ten pri trávení vyšle signál do mozgu a stimuluje v nás rovnaký dojem, ako keby sme si práve dali zákusok.
Odporúčame tiež: Škorica – síce aromatizované korenie, ale so zdravotnými benefitmi
Shutterstock®Použitie šafranového oleja
Šafranový olej sa využíva v rôznych oblastiach, od kulinárstva až po kozmetiku a zdravie. V kuchyni sa často používa ako dochucovadlo do jedál, pričom stačí len pár kvapiek na obohatenie pokrmu o jemnú, exotickú chuť a vôňu. Vďaka svojej ľahkej textúre a vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín je tiež vhodný na prípravu šalátov, marinád či ľahkých omáčok. Okrem toho sa dá pridať do teplých nápojov, ako sú čaje, kde pomáha podporovať relaxáciu a zlepšiť náladu.
V kozmetike sa šafranový olej využíva pre svoje hydratačné a výživné vlastnosti. Je vhodný pre všetky typy pleti, ale obzvlášť prospešný je pre suchú a zrelú pokožku, ktorú zjemňuje a pomáha jej udržať elasticitu. Tento olej môže byť tiež použitý na vlasy, kde zlepšuje ich lesk, hydratuje suché končeky a znižuje lámavosť.
Extra tip: Prírodný esenciálny olej zo šafranu
Esenciálny šafranový olej je vysoko koncentrovaný extrakt získavaný z kvetov šafranu. Prírodný esenciálny olej zo šafranu je mimoriadne cenený v aromaterapii pre svoje upokojujúce a harmonizujúce účinky na telo aj myseľ. Jeho jemná, exotická vôňa dokáže navodiť pocit pokoja a pohody, čo ho robí ideálnym pre použitie v difúzoroch počas relaxačných chvíľ alebo pred spaním.
Šafranový olej môže pomôcť zmierniť stres, úzkosť a napätie, pričom podporuje hlboký a pokojný spánok. Okrem toho sa dá tento olej pridať aj do masážnych zmesí, kde jeho blahodarné účinky na nervovú sústavu napomáhajú celkovej relaxácii a regenerácii organizmu.
Článok aktualizovaný 3.9.2024
Aktualizovaný článok: 03.09.2024