Ako podporiť imunitu pred príchodom zimy? Pomôžu ti tieto potraviny!

Existuje množstvo rozličných spôsobov, ako nakopnúť a zlepšiť imunitu. Keďže sa vonku stále viac ochladzuje, je ten ideálny čas spraviť niečo pre svoje zdravie. Sychravé dni totiž neraz predstavujú pre organizmus veľkú záťaž. Aby sa telo dokázalo lepšie brániť proti nežiadúcim vplyvom okolia, v prvom rade potrebuje dostatočný odpočinok a to v podobe kvalitného spánku. Funkciu imunitného systému tiež pozitívne ovplyvňuje dostatok pohybu, udržiavanie si optimálnej váhy aj dobrej kondície či vyhýbanie sa stresu.

Dôležitú rolu hrá i strava. Potrebné je dbať na dostatočný prísun vitamínov, probiotík aj antioxidantov. Do jedálnička je tiež možné zaradiť množstvo potravín či dokonca byliniek, ktoré sú charakteristické svojím pozitívnym vplyvom na ľudský imunitný systém. Známe sú napríklad účinky cesnaku či cibule, ktoré sa na tento účel využívajú od nepamäti. Ako posilniť imunitu aj za pomoci overených potravín a liečivých bylín, vám prezradíme v nasledujúcom článku. Poznáte týchto pomocníkov, ktorí podporia vašu obranyschopnosť?

Pozri aj: TOP jesenné potraviny, ktoré musíš zaradiť do svojho jedálnička!

kyslá kapusta

Zdroj: Shutterstock®

Na ktoré potraviny či byliny sa spoľahnúť?

1. Kyslá kapusta

Kyslá kapusta je, podobne ako spomínaná cibuľa či cesnak, tradičným a starými mamami overeným pomocníkom na zlepšenie imunity. Je nabitá vitamínmi aj minerálnymi látkami a to predovšetkým vitamínom C, K aj E, draslíkom či horčíkom. Známa je antiseptickými, antibiotickými i detoxikačnými účinkami.

Navyše blahodarne pôsobí na tráviaci trakt a najmä hrubé črevo. Kyslú kapustu môžete pridať do šalátov, polievok či iných tepelne upravených pokrmov. Nezabúdajte však, že najviac cenných látok je ukrytých práve v jej surovej forme.

med

Zdroj: Shutterstock®

2. Med

Mnohí z nás si sychravé jesenné či mrazivé zimné dni nevedia predstaviť bez šálky voňavého a chutného čaju. Áno, pridávame si do neho citrón, ktorý je bohatý na vitamín C a ten je tiež pre náš imunitný systém veľmi dôležitý. Do čaju sa však rozhodne oplatí pridať i sladučký med. Je skvelým pomocníkom pri liečbe angíny, chrípky či nachladnutia.

Toto tekuté zlato, ktorého účinky poznali už naše babičky, okrem zvyšovania obranyschopnosti podporuje krvotvorbu a pomáha pri vysokom krvnom tlaku, ochoreniach pečene či tráviacich ťažkostiach. Navyše pozitívne ovplyvňuje nervový systém. Lyžička medu si poradí s nervozitou a ak si ju doprajete večer, tak i s nepokojným spánkom či nespavosťou.

Odporúčame: Neuveríš, čo dokáže voda z uvarenej ryže: Odteraz ju už nevylievaj!

hliva ustricová

Zdroj: Shutterstock®

3. Hliva ustricová

Menej tradičným posilňovačom oslabenej imunity je aj hliva ustricová. Jej popularita však stále rastie a v súčasnosti si získala veľkú fanúšikovskú základňu. Táto jedlá huba pôsobí antibioticky, chráni bunky pred voľnými radikálmi a predstavuje prevenciu pred rakovinou aj kardiovaskulárnymi ochoreniami. Je zdrojom železa, fosforu i kyseliny listovej.

Čerstvá hliva ustricová, ktorú bez problémov zoženiete vo väčších obchodoch, sa hodí do polievok, omáčok či rizota. V lekárni ju zase nájdete vo forme doplnkov stravy. Ďalšou hubou, ktorá výrazne podporuje imunitný systém človeka, je tiež húževnatec jedlý, známy aj ako huba shiitake.

echinacea purpurová

Zdroj: Shutterstock®

4. Echinacea

Snáď jednou z najznámejších byliniek na podporu imunity je echinacea purpurová. Zaraďujeme ju do čeľade astrovité a jej domovom je Severná Amerika. Dosahuje výšku až jedného metra a spoznáte ju vďaka jej krásnym fialovým až purpurovým kvetom. Echinacea podporuje lymfatický systém, má protizápalové aj protivírusové účinky a blahodarne vplýva na pokožku tela.

Je nápomocná pri liečbe infekčných ochorení dýchacích či močových ciest aj žalúdočných vredov. Čaj z tejto rastliny si môžete dopriať ako prevenciu niekoľkokrát týždenne. Posilniť imunitu vám však pomôže i množstvo ďalších byliniek. Lahodný čaj si uvarte z ruže šípovej, materinej dúšky, pŕhľavy dvojdomej či šalvie lekárskej.

Pozri aj: Cesnakový čaj a jeho účinky: Neuveriteľné, čo všetko dokáže!

rakytník rešetliakový

Zdroj: Shutterstock®

5. Rakytník

Rakytník rešetliakový je rastlina, respektíve opadavá drevina z čeľade hlošinovité. Dorastá do výšky 3 až 5 metrov. Pôvodne sa vyskytoval najmä v Číne, Mongolsku či Indii. Charakteristický je najmä svojimi drobnými plodmi bobuľovitého tvaru, ktoré majú oranžovú alebo červenkastú farbu. Tie majú blahodarný vplyv na naše zdravie. V prvom rade je potrebné zmieniť, že obsahujú skutočne vysoké dávky dôležitého vitamínu C.

Rakytník má tiež antiseptické účinky, podporuje uvoľňovanie hlienov a zvyšuje odolnosť voči stresu. Poradí si i s vysokým cholesterolom či zlým trávením. Rakytník zoženiete na internete, v lekárňach či predajniach so zdravými potravinami v rozličných podobách. Naraziť môžete na doplnky stravy, sypaný čaj, sušené plody i rakytníkový olej či šťavu.

Odporúčame: Nepoužívaš ochranný faktor celoročne? Toto hrozí tvojej pleti!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.10.2018 07:01

Kvalitný spánok a uvedené potraviny sú určite základom pre podporu imunity, rada k tomu využívam týchto pomocníkov.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.10.2018 17:22

presne potraviny, ktoré konzumovali naši rodičia a starí rodičia - kapusta, med, cibuľa, cesnak, šípky..., všetko, čo sa dá dopestovať a nazbierať u nás na Slovensku

Vaše meno:

Helena Zobková Šimurdová

Helena Zobková Šimurdová

04.10.2018 20:23

Echinacea purpurová, tak túto bylinku veru nepoznám. Potešila ma hliva ustricová, túto hubu v polievke zbožňujem

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

05.10.2018 09:35

Priznám sa, echinaceu som ešte neskúšala. Med, kyslú kapustu, hlivu a rakytník konzumujeme bežne počas celého roka, ale najmä v tomto období na posilnenie imunity.

Vaše meno:

Richard Prát

Richard Prát

05.10.2018 15:55

Kyslá kapusta a šťava z citróna. Jeden krát v týždni si niečo uvariť z kyslej kapusty. Káždé ráno vytlačiť šťavu z citróna a zaliať 0,7l vody -piť dopoludnia. Kapusty si v týždni dopriať aj surovej. Všetci okolo budú mať soplík, no vy nie.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.04.2019 22:37

Niečo kupujem v lekárni na imunitu a kyslú kapustu milujem a kapustnicu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.