Ak sa vám pojem bromelín spája s ananásom, tak oprávnene. Práve ten totiž môže za to, že niektorým z nás po konzumácii ananásu zostane tŕpnuť jazyk. Napriek tomu je však bromelín pre ľudské telo nesmierne dôležitý. Ale pekne po poriadku. Začnime tým, čo sa pod týmto pojmom vlastne skrýva, na čo slúži bromelín a neskôr sa dostaneme aj k tomu, kde ho môžete nájsť. Zostaňte s nami!
Zázračný enzým
Bromelín (nazývaný tiež bromelain) je v podstate kombináciou troch enzýmov a to bromelínu, ananázy a extranázy. Naše telo ho potrebuje z jedného prostého dôvodu – napomáha štiepeniu bielkovín. V preklade výrazne pomáha nutrične využiť bielkoviny v našom tele. Okrem toho bojuje s nepriaznivým prostredím v tráviacom trakte, odstraňuje pálenie záhy a podporuje metabolizmus či látkovú výmenu. Zbaví vás plynatosti, zápchy, hnačky, vracania, likviduje parazity a má blahodarný vplyv na činnosť pečene, ako aj tenkého a hrubého čreva.
Pozri aj: Vieš, čo je ASMR? Zisti, ako táto technika ovplyvní tvoje zdravie!
Čo všetko ešte dokáže?
V neposlednom rade bromelín prospieva svalom a kĺbom, dokonca zmierňuje bolesti, svalové kŕče a opuchy, pomáha hojiť zlomeniny. Určite po ňom siahnite aj pri boji s obezitou, pretože má jedinečnú schopnosť zbavovať telo nadbytočného tuku a hrdí sa aj protirakovinovými účinkami či zvyšovaním efektu chemoterapie. Bromelín takisto pôsobí proti zrážaniu krvi a znižuje vysoký krvný tlak, predchádza artérioskleróze a trombóze, navyše dokáže zmierniť aj menštruačné kŕče. Pomôže vám tiež posilniť imunitný systém, má protizápalové účinky, znižuje pocit únavy, preto, ako vidíte, bromelín v sebe ukrýva naozaj veľkú liečivú silu.
Kde ho nájdete?
Bromelín si môžete zakúpiť ako výživový doplnok alebo jednoducho posilniť konzumáciu potravín, ktoré ho obsahujú. Ktoré to sú?
- ANANÁS
Nie, nepomýlili sme sa pri výpočte. Ono je to naozaj tak – jediná potravina, v ktorej bromelín prirodzene nájdete, je ananás. Preto, ak ste to aj doposiaľ nespravili, určite ho zaraďte do svojho jedálnička, ideálne na pravidelnej báze.
Pozri si: Ako odstrániť vodný kameň či iné nečistoty? Skús tento trik!
V tehotenstve opatrne
Mimochodom, tehotné a dojčiace ženy by to nemali s konzumáciou ananásu či bromelínu ako výživového doplnku preháňať – bude lepšie vopred sa poradiť s lekárom. Inak sa odporúča prijať do tela denne aspoň 250 mg bromelínu, najviac však 500 mg. Ak ste čerstvého ananásu ako takého objedené, skúste si ho zmiešať s nízkotučným tvarohom, troškou medu a hrozienok, s pár kvapkami citrónovej šťavy a dopriať si tento zdravý recept aspoň raz za čas. Vždy však siahajte po čerstvom ananáse, skúste sa vyhnúť tomu konzervovanému, v ktorom by ste bromelín len márne hľadali.
Bromelín a starecké škvrny
Za zmienku stojí aj pôsobenie bromelínu na starecké škvrny. Stačí, keď si vatový tampón namočíte do čerstvej ananásovej šťavy a priložíte na škvrny na pokožke rúk. Opakujte však pravidelne, pre dosiahnutie požadovaného účinku.
Zaujme ťa: Ovocie na raňajky: Ktoré kombinovať, aby si bola krásna aj zdravá?