Chladné sychravé počasie sa dokáže na našom tele podpísať zníženou imunitou, ktorá často vedie k bolestivému hrdlu, nádche či rovno nepríjemnej chrípke.
Ak sa chceme tomuto všetkému vyhnúť a užiť si nasledujúce mesiace v zdraví a v pohode, je potrebné niečo pre to urobiť. Posilnite svoju imunitu prírodnou cestou, a to vďaka trom šikovným receptom, ktoré by vám ,,odobrila“ aj sama príroda. :-)
Pre celkové posilnenie imunity
Echinacea...táto magická bylinka si dokáže s našou imunitou hravo poradiť a posilniť ju. Stačí, ak si z nej vyrobíme tinktúru, ktorú budeme užívať nalačno každé ráno (1 lyžička).
Budeme potrebovať:
- 100 gramov čerstvej alebo sušenej echinacey
- 500 ml 60% alkoholu
Postup: Do čistej fľaše vložíme kvety, ktoré prelejeme alkoholom a necháme týždeň lúhovať na teplom mieste. Na ôsmy deň tekutinu prefiltrujeme a uchovávame v tmavej fľaši.
Odporúčame prečítať: Prechladnutie z klímy alebo chrípka? Tieto domáce recepty vám pomôžu
Prírodný bojovník proti chrípke
Určite ste už aj vy mali možnosť ochutnať voňavý lipový čaj. Kto ho ochutnal raz, rád sa k nemu vracia neustále. Proti chrípke je však potrebné nasadiť silnejší ,,kaliber“, a preto si z nej vyrobíme lipové víno, ktoré budeme v dobe chrípkovej epidémie užívať dvakrát denne (pol pohára).
Budeme potrebovať:
- 4 hrste kvetov lipy
- 0,5 kg cukru
- 3 litre vody
- 1 citrón
- 5 gramov vínnych kvasiniek
- 200 gramov medu
Postup: Vodu dáme variť s cukrom a po zovretí pridáme lipové kvety, olúpaný a nakrájaný citrón (na kolieska), med a vínne kvasinky. Zmes premiešame a necháme týždeň odstáť a kvasiť. Po týždni prefiltrujeme tekutinu cez plátno do čistých fľašiek, kde bude víno naďalej kvasiť. Tekutinu uchovávame v chlade po dobu 1 mesiaca.
Odporúčame prečítať: Infekcia močových ciest – nepríjemný letný spoločník
Pri nachladnutí
Prechádzka lesom býva čarovná, no v prípade, že sa neoblečieme teplo, už onedlho môžeme bojovať s nachladnutím. Našťastie, pomoc na boľavý nos môžeme nájsť práve v lese. :-)
Budeme potrebovať:
- 200 gramov ihličia borovice lesnej
- 2 litre vody
Postup: Čerstvé alebo sušené ihličie povaríme vo vode 15 minút. Po tomto čase tekutinu scedíme a pridáme do horúceho kúpeľa, v ktorom si môžeme oddýchnuť a inhalovať vôňu lesa zhruba 30 minút.
POZOR! Takýto kúpeľ nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy s ľadvinami či pečeňou. Silice borovice lesnej môžu dráždiť sliznice, preto sa kúpeľu radšej vyvarujte.
Odporúčame prečítať: Ako postupovať pri bodnutí hmyzom?
OTÁZKA PRE VÁS:
Ako bojujete s nachladnutím či chrípkou vy?
www.thinkstockphotos.com, zdroj: Alena Thomas - Deláme si to doma sami