S chladným obdobím prichádzajú aj rôzne vírusové ochorenia, s ktorými je potrebné sa popasovať.
Niekedy je však už neskoro a prechladnutie či nádcha na nás ,,uderí“ plnou silou.
Dôležitá je prevencia. Ako sa teda vyvarovať nádche či prechladnutiu?
Umývanie rúk je dôležité
Nie nadarmo nám mamy už od detstva prízvukujú, že umývanie rúk je dôležité. Infekčné choroby sa totiž prenášajú najmä dotykom. Po príchode domov si nezabudnite ruky umyť, najlepšie dezinfekčným mydlom. V domácnosti môžete na utieranie používať uterák, pri návštevách je vhodnejšie vymeniť ho za nový.
Odporúčame prečítať: Ako predísť jesennej depresii?
Stráňte sa kontaktu s nakazenými
Pokiaľ je to možné, stráňte sa kontaktu s chorými lebo kýchajúcimi ľuďmi. Vírus sa totiž takýmto spôsobom prenáša veľmi rýchlo. Samozrejme, v niektorých prípadoch si príliš nevyberieme, snažte sa udržať si od nich aspoň odstup.
Odporúčame prečítať: Chráňte svoje prsia prevenciou
Cvičiť, cvičiť a cvičiť
Pohyb je pre náš organizmus veľmi dôležitý. Nielenže si ním precvičíme telo, ale taktiež si môžeme ,,vyčistiť“ aj svoju hlavu. Cvičením celkovo podporíte svoje zdravie a váš organizmus bude voči chorobám a aj vírusovým ochoreniam odolnejší.
Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s ekzémom?
Doprajte si dostatok spánku
Na to, aby sme mohli počas dňa naplno ,,fungovať“, je dôležité dožičiť si kvalitný spánok. Ideálny je osem až deväť hodinový spánok, ktorý je dostatočný na to, aby sa náš organizmus ,,zresetoval“ a pripravil na nový deň.
Odporúčame prečítať: Strašiak menom predmenštruačný syndróm
Vitamíny
Pri prevencii voči chorobám a infekciám je vhodné nezabúdať ani na vitamíny. Vo vašom jedálničku by preto nemala chýbať zelenina či ovocie v čo najväčšom množstve.
Odporúčame prečítať: Akupunktúrou ku zdraviu
OTÁZKA PRE VÁS:
Ako sa voči prechladnutiu a nádche chránite vy?
www.thinkstockphotos.com