Ako si doma vypestovať bio citróny?

 

Pestovanie citrónovníkov je pre mnohých ľudí veľkou záľubou a ich najväčšou pýchou sú žlté, domáce citróny. Každý má svoje overené triky ako sa najlepšie o citrónovník starať, aby bola jeho úroda čo najväčšia.

 

Vyskúšajte si aj vy doma vypestovať svoju vlastnú úrodu a ochutnajte pravé bio citróny z vlastnej záhrady alebo črepníka. 

 

Hlavné zásady pri pestovaní

 

Predtým ako sa pustíte do pestovania citrónov by ste si mali uvedomiť, že citrónovníky sú tropické rastliny. To znamená, že im musíte vytvoriť také podmienky na život, ktoré sa budú najviac podobať tropickému podnebiu. Pre citrusy je ideálna teplota 22 až 26 stupňov Celzia.

 

Pestovanie citrónovníka v byte je jednou z možností, no izbová teplota im vyhovuje len od jari do jesene. Od polovice novembra do druhej polovice februára je nutné citrusy zazimovať a uložiť ich do chladnej miestnosti s teplotou 3 až 10 stupňov Celzia. Ak by bola teplota vyššia, pravidelne citrónovník zalievajte. 

 

Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

Ako si doma vypestovať bio citróny?

Zdroj: Shutterstock®

Pestovanie zo semienka

 

Citrónovník si môžete kúpiť vypestovaný v kvetináči alebo sa o vlastnú úrodu pokúsite od vlastného semienka. Kôstky z dozretého citróna zasadíme do pripravenej rašeliny a zalejeme trochou vody. Citrónovníku sa darí najviac v kvalitnej pôde s pH 6 a je potrebné, aby bola zemina stále slabo vlhká.

 

Ideálna teplota na pestovanie je okolo 25 stupňov Celzia. Po dvoch až troch týždňoch by sa mali objaviť prvé výhonky. Väčšinou z jedného semena vzíde viacero rastliniek. Tie, ktoré sú slabé a pomaly rastú je potrebné zlikvidovať. Keď sú citrónovníky väčšie, presadíme ich do samostatných kvetináčov a začneme prihnojovať. 

 

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Ako si doma vypestovať bio citróny?

Zdroj: Shutterstock®

Týmto chybám sa vyhnite

 

1. Prelievanie

 

Hoci citrónovník potrebuje dostatok vody, nadmerným zalievaním môže dôjsť k premokreniu substrátu a rastlina časom vyhynie. Pri polievaní pridávajte len toľko vody, koľko pôda vsiakne a ak sa objaví voda v miske pod kvetináčom, vylejte ju.

 

2. Málo svetla

 

Ak chcete pestovať citrónovník v byte, ideálne je umiestniť ho čo najbližšie k oknu. V iných častiach bytu by sa rastline nedarilo a úrody by ste sa pravdepodobne nedočkali.

 

3. Nekvalitná zemina

 

Pestovanie citrónov nie je vôbec tak jednoduché ako sa môže zdať. Okrem správneho polievania a dostatočného svetla, je veľmi dôležitý aj substrát, v ktorom rastlina korení. Ideálne je zmiešať záhradnú zeminu, rašelinu a trochu riečneho piesku. 
 

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Ako si doma vypestovať bio citróny?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.02.2016 18:58

trpezlivost,to je asi to co okrem ineho k tomu treba

Vaše meno:

Martina Putoráková

Martina Putoráková

26.02.2016 12:58

Poznam rodinku, ktora ma citronovnik uz niekolko rokov a vzdy maju az neuveritelnu urodu. Mozno sa raz odvazim aj ja...:)

Vaše meno:

Alena Ďurechová

Alena Ďurechová

29.02.2016 18:46

mám tmavý byt, v novom bývaní skúsim. Aj iné citrusy.

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.03.2016 17:13

aj ja sa chystám pestovať citróny :) poznám ľudí, čo ich už pestujú roky u nás

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.