Nie je asi nikto, komu by sa nepripálil hrniec. Stačí dlhšie nechať ohrievať mlieko, poriadne nepomiešať omáčku alebo prehliadnuť vyparenú vodu zo šošovice a na dne hrnca zostane pripálenina, ktorá nejde vydrhnúť. A nepomôže ani umývačka. Aj tá najlepšia gazdinka v kuchyni zažila situáciu, keď sa jej pripálil hrniec. Stačí chvíľka nepozornosti a po varení zostane na pamiatku čierne dno hrnca.
Nemusíte ho však vyhadzovať. Ako vyčistiť pripálený hrniec? Nepomáha na pripálený riad obyčajný saponát? Nevadí, existujú účinnejší pomocníci! Na odstránenie nečistôt pomôžu aj základné suroviny, ktoré nájdete doma v kuchyni alebo špajze. Ktoré babské rady vyskúšate a oceníte? Poďme na to!
Čo nerobiť, ak sa nám pripáli hrniec?
Ako na čistenie pripálených riadov? Zabudnite na drôtenku, ktorou by ste hrniec nevyčistili a len by ste si zbytočne zničili ruky. Pripálený hrniec by ste nemali drhnúť drôtenkou z niekoľkých dôvodov. Drôtenka môže poškodiť povrch hrnca, najmä ak ide o hrniec s nepriľnavým povrchom (teflón, keramika). Tieto povrchy sú náchylné na poškriabanie, čo môže viesť k zhoršeniu ich nepriľnavých vlastností a v konečnom dôsledku k skracovaniu životnosti hrnca.
Aj na hrncoch z nerezovej ocele alebo liatiny môže drôtenka zanechať škrabance, ktoré môžu neskôr zhoršiť varenie, pretože sa na týchto miestach môže jedlo viac pripaľovať. Vyhýbať sa ale netreba len drôtenke. Aj silné chemické čistiace prostriedky môžu poškodiť povrch hrnca a dokonca zanechať zvyšky, ktoré môžu byť neskôr škodlivé pre zdravie.
Čo teda robiť? Hrniec nemusíte hneď hádzať do koša a písať Ježiškovi požiadavku na nový. Môžete ho ešte zachrániť. Stačí vám k tomu destilovaný biely ocot.
Neprehliadni: Najhoršie každodenné návyky, ktoré ti ničia zdravie. Vieš o nich?
Vyčistiť hrniec pomôže ocot – efektívnejší ako saponát
Zmiešajte ocot s vodou v rovnakom pomere a nalejte do poškodeného hrnca do výšky asi centimeter nad pripáleninou. Dajte ho potom na sporák a priveďte tekutinu do varu. Nechajte na strednom plameni vrieť päť až desať minút. Nemalo by to trvať dlho a uvidíte prvé účinky.
Počas varenia môžete skúsiť aj drevenou vareškou, či sa pripálenina postupne odlupuje. Po desiatich minútach by mala byť pripálenina odstránená z povrchu hrnca a už by sa mala len vznášať na hladine. Vodu aj s pripáleninami vylejte, ale pozor, nech sa neobaríme. Hrniec potom umyte klasickým saponátom a hubkou.
Ako vyčistiť hrnce účinnejšie – Coca-Cola, citróny či sóda bikarbóna
Ak chcete ešte väčší efekt, môžete pridať sódu bikarbónu (jedlá sóda). Pridajte ju v momente, keď dávate hrniec zo sporáka preč. Sóda bude šumieť, takže sa neľakajte. Iným variantom je použitie kypriaceho prášku miesto sódy. Sódou alebo práškom potrite postihnuté miesta a nechajte pár minút pôsobiť. Namiesto sódy môžete použiť aj šťavu vytlačenú z citrónov alebo colu. Nakoniec opláchnite teplou vodou.
Odporúčame: Ako na DIY adventný kalendár? Už žiadne čokoládky, buď originálna!
Soľ – silný soľný roztok
Ako vyčistiť hrnce použitím soli? Čistenie pripáleného hrnca pomocou silného soľného roztoku je jednoduchý a účinný spôsob, ktorý využíva abrazívne vlastnosti soli a jej schopnosť odstraňovať pripáleniny. Potrebujeme kuchynskú hrubozrnnú soľ, vodu a jebnú hubku. Do pripáleného hrnca nalejte dostatok vody tak, aby zakryla pripálené miesto. Ak je pripálenina len na dne hrnca, postačí len pár centimetrov vody.
Pridajte do vody veľké množstvo kuchynskej soli. Môžete použiť aj 3-4 polievkové lyžice soli, závisí to od veľkosti hrnca a rozsahu pripáleniny. Soľ by mala vytvoriť hustý roztok. Nechajte soľný roztok v hrnci pôsobiť aspoň 1-2 hodiny. Ak je pripálenina veľmi silná, môžete ho nechať namočený aj cez noc.
Ak pripálenina nejde dole po namáčaní, môžete hrniec s roztokom pomaly zohriať. Uistite sa, že nedosiahne bod varu, ale iba teplú teplotu. Teplo pomôže uvoľniť pripáleniny. Po namočení a prípadnom zohriatí vypustite soľný roztok. Na pripálené miesto nasypte ďalšiu vrstvu soli (suchú) a jemne ju vtierajte do povrchu hrnca pomocou vlhkej hubky alebo handričky. Soľ pôsobí ako jemný abrazívny prostriedok, ktorý pomáha odstrániť pripáleninu bez poškodenia povrchu hrnca.
Ďalšie babské rady, čo funguje na pripálený hrniec – kocky cukru, prací prášok, čierny čaj
Pripálený hrniec je nočnou morou každej gazdinky. Nožom sa pripáleninu šúchať neodporúča, pretože takto len poškodíte samotný povrch hrnca, ktorý budú akurát tak súci na vyhodenie do koša. Namiesto toho môžete vyskúšať ďalšie triky, ktoré si s pripáleninou hravo poradia.
- Kockový cukor – ten pôsobí ako taký peeling. Pred tým, než ho použijete, je potrebné nechať hrniec najskôr odmočiť. Následne vodu z hrnca vylejte, vezmite kocku cukru a doslova s jej pomocou zošúchajte pripálené zvyšky. V tomto prípade si s jednou kockou cukru určite nevystačíte, ale za pokus to stojí.
- Čierny čaj – skúšali ste už niekedy tento trik? Ak nie, tak si pripravte silnejší odvar, pridajte do neho trochu soli a pripravený roztok nalejte do hrnca. Nechajte pôsobiť 24 hodín a následne hrniec klasicky umyte.
- Prášok na pranie – možno vám príde zvláštne použiť na vyčistenie prášok na pranie, ale tento trik vážne funguje. Nasypte lyžicu pracieho prášku do hrnca, zalejte ½ litrom vody a nechajte približne 5 minút variť. Pripálenina sa z dna hrnca jednoducho odlúpne!
- Alobal – namiesto drôtenky môžete použiť túto hliníkovú fóliu. Stačí si odtrhnúť dostatočne veľký kúsok a použiť na vydrhnutie pripáleniny.
- Víno – ak máte v chladničke dlhšie otvorené víno alebo nejaké lacné víno, tak vám dozaista nebude ľúto, keď ho použijete na vyčistenie hrncov. Stačí ho naliať do hrnca a nechať variť. Pripálené zvyšky sa začnú postupne odlupovať.
Článok aktualizovaný 24.8.2024
Aktualizovaný článok: 24.08.2024