Čo všetko môže spôsobiť bolesť palca na nohe? Spoznajte 12 možných príčin!

bolesť palca na nohe

Ak nás niečo bolí, nikdy by sme to nemali ignorovať. A už vôbec nie v prípade, ak ide o nadmernú alebo pravidelne sa opakujúcu bolesť. Samozrejme, ak sa niekde udrieme, je normálne, že odrenina nás bude chvíľu bolieť. Taktiež je bežné, že ak sa prejeme, boľavý žalúdok na seba nenechá dlho čakať.

A ak podceníme dostatok spánku alebo pitný režim, objaviť sa môže bolesť hlavy. Avšak, pri opakovaní alebo stupňovaní bolestí na určitých miestach tela je čas konzultovať zdravotný stav s lekárom. 

Trápi vás napríklad bolesť palca na nohe? Ani tento príznak, možno na prvý pohľad banálny, netreba ignorovať. V mnohých prípadoch nemusí byť príčina boľavého palca na nohe závažná, no rovnako vo viacerých prípadoch za problémom skutočne stojí ochorenie, ktoré si vyžaduje ošetrenie lekárom. Pozrite sa spolu s nami na 12 možných príčin bolestí jedného alebo oboch palcov na nohách. 

1. Nevhodná obuv

Ako prvú spomenie prakticky úplne banálnu príčinu – nevhodnú obuv. Obuv má na naše nohy a zdravie omnoho väčší vplyv, ako by sme povedali. Problémy môžu nastať pri príliš úzkej, tesnej alebo krátkej obuvi, v ktorej nemá chodidlo dostatok priestoru, ale naopak aj v dôsledku príliš voľnej a veľkej obuvi, ktorá chodidlu neposkytuje dostatočnú stabilitu. 

Problémy môžu súvisieť aj s tvarom či kvalitou topánok. Ak vás bolia oba palce na nohách, pričom bolesť sa dostavuje najmä po dlhšej chôdzi v niektorých topánkach, príčinou problémov bude pravdepodobne práve obuv. 

Nevhodná obuv môže spôsobiť rôzne nepríjemnosti i závažné problémy, napríklad mozole, pľuzgiere, deformity chodidiel, nervové ťažkosti i problémy s chrbticou.

zranený palec
Depositphotos

2. Zranenie palca na nohe

Ak sa bolesť palca objavila po úraze, napríklad zakopnutí, páde alebo padnutí predmetu na chodidlo, môže ísť o prejav natiahnutia alebo natrhnutia väzov palca a iných prítomných tkanív, podvrtnutie kĺbu palca, v horšom prípade o zlomeninu palca. 

Nezávažné natiahnutia a podvrtnutie možno preliečiť aj doma. Uplatňuje sa pokojový režim, ľadové obklady, lieky proti bolesti, fixácia chodidla, uloženie nohy do zvýšenej polohy. Návštevu lekára však rozhodne neodkladajte, ak po úraze nemôžete palcom hýbať alebo je bolesť veľmi intenzívna a neustupuje. Na fraktúru môže poukazovať i opuch a hematómy. 

3. Zarastený necht

Bolesť palca môže súvisieť výhradne aj s jeho nechtom. Zarastený necht na palci predstavuje bolestivý stav, pri ktorom necht zarastá do okolitých tkanív, čo môže viesť až k opuchu, začervenaniu, zápalu.

Známych je viacero rizikových faktorov tohto zdravotného problému, ako je napríklad nesprávne strihanie nechtov na nohách (napr. do oblúčika), nosenie nevhodnej obuvi, vrodené deformity nôh alebo nechtov, nesprávna hygiena nôh, poranenie nechtu a iné. 

4. Paronychia

I takzvaná paronychia môže stáť za bolesťou palca na nohe. Ide o infekciu kože v okolí nechtov, najčastejšie bakteriálnu alebo hubovú. K príznakom patrí opuch a citlivosť v okolí nechta, čo môže spôsobiť celkovú bolesť palca. Pozorovať možno zmeny farby alebo tvaru nechta, tiež oddeľovanie nechta od nechtového lôžka.

Tento infekčný zápal môže byť vo vážnych prípadoch sprevádzaný hnisavými abscesmi. Rizikovým faktorom je napríklad cukrovka, časté namáčanie rúk vo vode či znížená imunita.

5. Artróza

Príčinou bolesti palca môže byť i ochorenie postihujúce kĺb. Spomenúť môžeme v prvom rade artrózu. Konkrétne hovoríme o diagnóze hallux rigidus, čo je degeneratívne ochorenie postihujúce základný kĺb palca nohy. Ide o formu artrózy. 

Tento zdravotný problém sa týka najmä starších jedincov, môže však ísť aj o následok poranenia alebo dlhodobej záťaže (napr. v niektorých profesiách). Príznakom môže byť bolesť a opuch palca, tiež obmedzenie jeho pohybu. Pri liečbe môžu pomáhať ortézy či výber vhodnej obuvi. V neskorších štádiách ochorenia býva potrebná chirurgická liečba.

dna
Depositphotos

6. Dna

Boľavý palec je tiež jedným z príznakov dny (pakostice), čo je druh artritídy. Pri tomto ochorení dochádza k ukladaniu kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch a ich okolí, čo ich narúša a spôsobuje zdravotné ťažkosti. Ochorenie je charakteristické striedaním období remisie a relapsu, teda obdobiami bez príznakov a obdobiami s akútnymi ťažkosťami. 

Toto ochorenie veľmi často postihuje práve palce na nohách. Postihnutý kĺb je veľmi bolestivý, dokonca citlivý na dotyk. Prítomný je opuch či začervenanie v mieste postihnutia. V danej oblasti je koža lesklá, napnutá a teplá na dotyk. Dna si vyžaduje liečbu lekárom i úpravu životného štýlu. 

7. Vybočený palec (Hallux valgus)

Bolesť palca je jedným z charakteristických signálov problému zvaného Hallux valgus, čo u nás tiež nazývame vybočený palec na nohe alebo skrátene halux. Pre vybočený palec je v prvom rade typická viditeľná zmena polohy tohto prsta na nohe. Palec je spravidla vybočený smerom dovnútra, pričom tlačí na ostatné prsty. Postupne spôsobuje deformáciu chodidla, pokles klenby a smerom z vonkajšej strany výrazné zhrubnutie kĺba palca v dôsledku tlaku.

Bolesť býva sprevádzaná aj opuchmi či začervenaním postihnutého miesta. Pri liečbe sa uplatňujú napríklad špeciálne ortézy, vo vážnych prípadoch aj chirurgický zákrok.

8. Neuropatia

Bolesť v palci môže súvisieť aj s nervami. Pod pojmom periférna neuropatia rozumieme poškodenie periférnych nervov, ktoré sa v postihnutej oblasti prejavuje okrem iného pichaním, mravčením, slabosťou či bodavou alebo pálivou bolesťou.

Poškodenie nervov a vznik neuropatie môže mať na svedomí napríklad neliečená alebo nedostatočne kompenzovaná cukrovka, dlhodobé užívanie niektorých liekov, infekcie, mechanické poškodenie i rôzne vrodené alebo autoimunitné ochorenia. 

9. Zápal sezamských kostičiek

Nakoniec ešte môžeme spomenúť zápal sezamských kostičiek palca. Pod pojmom sezamské kostičky rozumieme malé kosti v tele, ktoré sa nachádzajú obvykle v blízkosti kĺbov, respektíve v šľache svalu. Chránia šľachy pred opotrebovaním. Nachádzajú sa napríklad v okolí kolena, taktiež v palcoch. 

Zápal sezamských kostičiek palcov najčastejšie vzniká z dôvodu nadmerného dráždenia alebo poranenia. Dochádza k bolesti, zhoršeniu hybnosti palca i opuchu. Tento zdravotný problém sa častejšie vyskytuje u niektorých športovcov, napríklad u tanečníkov, bežcov alebo baletiek. Tiež môže byť komplikáciou niektorých ochorení, napríklad artrózy, artritídy.

Ak vás trápia intenzívne alebo opakované bolesti palcov na nohách, zdravotný stav rozhodne konzultujte s lekárom. Iba odbornými vyšetreniami možno nájsť skutočnú príčinu zdravotných problémov, čo je dôležitý predpoklad pre následnú úspešnú liečbu.

10. Mortonova neuralgia

Za bolesťou palca môže stáť aj tzv. Mortonova neuralgia. Hoci sa zvyčajne týka nervu medzi tretím a štvrtým prstom, bolesť môže vystreľovať aj do palca a spôsobovať tak nepríjemné pocity. Typická je ostrá, bodavá alebo pálivá bolesť, pocit pálenia, brnenia či dokonca to, že človek má pocit, akoby mu v topánke zavadzalo kamienok. Príznaky sa zvyknú zhoršovať po dlhšej chôdzi alebo nosení tesnej obuvi.

Príčinou býva zhrubnutie tkaniva okolo nervu, ktoré vzniká v dôsledku dlhodobého tlaku alebo opakovanej záťaže. Mortonova neuralgia sa častejšie objavuje u žien, ktoré nosia úzku obuv na vysokých podpätkoch, alebo u bežcov. Pomôcť môže zmena obuvi, používanie mäkkých ortopedických vložiek, pokojový režim a v ťažších prípadoch aj operačný zákrok.

11. Plantárna fascitída

Nie je výnimočné, že bolesť palca súvisí s problémom, ktorý začína v päte – konkrétne ide o plantárnu fascitídu. Táto diagnóza označuje zápal väziva, ktoré spája pätu s prstami na nohe. Aj keď bolesť najčastejšie vzniká v oblasti päty, môže vyžarovať do chodidla a až do palca. Typicky sa objavuje ráno po prebudení alebo po dlhšom sedení.

Tento zdravotný problém postihuje najmä ľudí s plochými nohami, bežcov alebo osoby, ktoré veľa stoja. Pomôcť môže strečing, masáže, ortopedické vložky, odpočinok, ale aj ľadovanie bolestivého miesta. V ťažších prípadoch môže lekár odporučiť rehabilitáciu alebo injekčnú liečbu.

12. Športové zranenie palca (Turf toe)

Ak ťa začal palec na nohe bolieť po prudkom pohybe či športe, môže ísť o zranenie známe ako „turf toe“. Ide o podvrtnutie väzov v oblasti základného kĺbu palca, ktoré sme už vyššie spomínali a vzniká pri nadmernom ohnutí palca smerom nahor. Bolesť býva ostrá, niekedy sprevádzaná opuchom a zníženou pohyblivosťou prsta.

Najčastejšie sa vyskytuje u športovcov, ktorí hrajú na tvrdých povrchoch, no nie je výnimkou ani u bežných ľudí pri náhlych pohyboch alebo zakopnutí. V prvom rade sa odporúča oddych, chladenie, znehybnenie a polohovanie nohy. Ak sa stav nezlepšuje, je potrebné vyhľadať lekára – v niektorých prípadoch je nutná rehabilitácia alebo operačné riešenie.

Bolesť palca na nohe síce môže byť spôsobená bežným preťažením alebo nevhodnou obuvou, no rovnako tak môže signalizovať závažnejší zdravotný problém. Ak ťa bolesť obmedzuje pri chôdzi, opakuje sa alebo sa postupne zhoršuje, rozhodne ju nepodceňuj. Včasná diagnostika a správna liečba sú kľúčové pre rýchle zlepšenie stavu a návrat k bezbolestnému pohybu.

Aktualizovaný článok: 23.04.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.