Tradičná čínska medicína je naozajstným odborníkom vo svojom odbore. Jej pravidlá a zásady sa snažia vo všeobecnosti o jediné – dosiahnuť u človeka rovnováhu, a tým aj celkové zdravie organizmu. Cieľ je možno jasný, no cesta k nemu býva často kľukatá, najmä v zimnom období, kedy na nás číhajú baktérie a nástrahy z každej strany. Prezradíme vám, aké sú najlepšie bylinky na podporu imunity práve podľa tradičnej čínskej medicíny. A tá sa veru nemýli!
5 byliniek na podporu imunity
Zdravý a fungujúci imunitný systém je pre človeka nesmierne dôležitý. Ak zlyháva, telo nám to dáva náležite najavo, napríklad formou najrôznejších ochorení, ako je chrípka, nádcha či poruchy trávenia a iné nepríjemné problémy. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ktoré liečivé rastliny dokážu tieto nepriaznivé javy v organizme zvrátiť.
Inšpirácia pre teba: DIY trendy 2019: Pre kreatívne duše a šikovné ruky
Echinacea purpurová
Trvalka menom echinacea purpurová je vynikajúcim lekárom ľudskej imunity. Dokáže podporiť správnu činnosť a najmä tvorbu dôležitých bielych krviniek, ktoré dokážu bojovať s najrôznejšími infekciami v tele. Z echineacey si môžete pripraviť domáci sirup, alebo sa zásobiť doplnkami z nej. V každom prípade zaberá stará dobrá klasika – čaj z jej kvetov, ktorý v období chrípok pôsobí ako prevencia. Ak máte problémy s pečeňou o jej užívaní sa poraďte s lekárom.
Kozinec blanitý
Astralagus, alebo kozinec blanitý, má v domácom liečiteľstve veľmi dlhú históriu. Okrem iného sa v Číne dodnes využíva ako záchranca v oblasti obranyschopnosti organizmu. Jeho užívanie pôsobí na organizmus protiinfekčne. Je silno močopudný, čím zabezpečuje vyplavovanie toxínov z tela. Kozinec sa do organizmu prijíma vo forme vývaru, teda čaju, prášku alebo tinktúry. Ale napríklad v kuchyni sa využíva aj jeho koreň.
Baza čierna
Ďalšou bylinkou podporujúcou imunitu je všetkým dobre známa baza čierna. V našich končinách sme z nej zvyknutí vyrábať sladký sirup, ktorý skôr považujeme za pochúťku, on však dokáže oveľa viac. Popíjanie domáceho bazového sirupu v koncentrácii len niekoľkých lyžíc denne môže podstatne urýchliť priebeh chrípky či podobného vírusového ochorenia. Baza čierna navyše pôsobí proti nepríjemnej chronickej únave.
Právenka latnatá
Právenke latnatej sa pripisujú veľmi podobné vlastnosti ako echinacey, no niektorí tvrdia, že boj so zápalom a infekciou v ľudskom tele zvláda ešte o čosi lepšie. Je významným antioxidantom a na túto vlastnosť nedajú dopustiť ako Číňania, tak i ajurvérdski liečitelia zo Srí Lanky, kde je právenka svätým grálom. Dostanete ju ako prášok alebo extrakt. S týmito skupenstvami by ste pri dávkovaní mali postupovať podľa návodu na obale.
Cesnak
Dostávame sa do finále liečivých bylín podľa čínskej tradičnej medicíny, kde nedajú dopustiť ani na všetkým dobre známy cesnak. Je silným antioxidantom s antibiotickými a antivírusovými vlastnosťami. Cesnak podporuje v činnosti mocné biele krvinky, a preto sa ho oplatí pridávať všade, kam sa dá. Nezabúdajte ale, že tepelne upravený cesnak stráca na sile, preto je najlepšie konzumovať ho surový.
Zaujme ťa: Prášok z plodov baobabu: Skutočný poklad z africkej savany?