Jeho chuť si dobre pamätáme z detstva, keď nám ho lekár predpísal proti hnačke. Aktívne čierne uhlie nechutilo obzvlášť dobre, a navyše farbilo zuby. Tento stopercentne prírodný produkt, ale nie je vhodný iba na hnačkové ochorenia. Má veľa ďalších pozitívnych účinkov a funguje aj ako antioxidant. Vedela si o tom, že pôsobí na mladosť i krásu?
Aké má aktívne uhlie účinky? Ako užívať čierne uhlie a ako ho použiť napríklad na bielenie zubov? Má nejaké vedľajšie účinky? Zistite viac v článku!
Výroba aktívneho uhlia
Aktívne uhlie – anglicky Charcoal - sa získava spaľovaním dreva, rašeliny alebo kokosu pri vysokej teplote (až 6 000 °C) bez prístupu vzduchu. Dôvodom jeho pozitívnych účinkov je výroba, pri ktorej sa do uhlia vháňa veľké množstvo kyslíka a v našom tele sa správa ako dokonalý „čistič krvi“.
Aktívne čierne uhlie (tiež známe ako aktívne uhlie alebo aktívne karbón) je formou uhlia, ktorá je spracovaná tak, aby mala veľmi veľký povrch, čo z nej robí účinný absorbent. Tento proces aktivácie sa dosahuje zahrievaním uhlia na veľmi vysoké teploty v prostredí s nízkym obsahom kyslíka, čo vedie k tvorbe mikroskopických pórov, ktoré zvyšujú jeho schopnosť zachytávať a viazať látky.
Aktívne uhlie sa začalo používať na začiatku 20. storočia na odstránenie farby z cukru a na zlepšenie chuti vody. Aktívne čierne uhlie je užitočná látka na vonkajšie i vnútorné použitie. Môže sa použiť na zuby, kožu, ale aj ako protijed pri otravách a farmaceutických predávkovaniach. Používa sa na filtrovanie vody, liečbu tráviacich ťažkostí aj na zmiernenie stavu po požití alkoholu. Pri nachladnutí pohlcuje baktérie v hrdle a v kozmetickom priemysle je veľký pomocník pri skrášľovaní.
Pozri aj: Máš vyrážky po holení? Použi toto a tvoja pokožka ti poďakuje!
Shutterstock®Na čo slúži čierne uhlie?
Využíva sa v rôznych oblastiach, napríklad:
- V medicíne: Ako prostriedok na liečbu otráv alebo predávkovania, keďže dokáže viazať toxíny v tráviacom systéme a zabrániť ich absorpcii do krvného obehu.
- V kozmetike: Napríklad v zubných pastách alebo maskách na tvár, kde pomáha čistiť pokožku a odstraňovať toxíny.
- Vo vodných filtroch: Na odstránenie nečistôt, chemikálií alebo zápachov z vody.
Jeho absorpčné vlastnosti robia z aktívneho uhlia všestranný nástroj na čistenie, detoxikáciu a filtráciu.
Účinky aktívneho uhlia
Účinky aktívneho uhlia sú široké. Rôzne štúdie potvrdzujú, že vie z tela odstrániť ťažké kovy, ako napríklad olovo alebo hliník. Zbavuje sa aj zvyškov liečiv, ktoré zostávajú v tele. Znižuje výskyt žalúdočných vredov a pomôže aj pri problémoch s nadmerným potením.
Ďalšie výhody používania aktívneho čierneho uhlia:
- znižuje vysoký cholesterol,
- odstraňuje parazity,
- odstraňuje toxíny pri otrave alkoholom,
- bieli zuby,
- odstraňuje zápach z úst,
- zmierňuje kŕče,
- odstraňuje plynatosť,
- čistí krv,
- odstraňuje baktérie v hrdle,
- udržiava obličky zdravé,
- neutralizuje zápach z úst,
- prevencia pred „opicou".
Aktívne uhlie je dostupné v tabletkách aj v prášku. Vždy je dôležité, na čo konkrétne ho chcete používať.
Môže mať aktívne čierne uhlie vedľajšie účinky?
Aktívne čierne uhlie môže mať niektoré vedľajšie účinky, najmä ak sa používa v nadmernom množstve alebo nevhodným spôsobom. Hoci je zvyčajne bezpečné, môže spôsobiť určité nežiaduce reakcie:
- Zápcha alebo tráviace problémy: Aktívne uhlie môže spomaliť činnosť čriev a viesť k zápche alebo dokonca k upchatiu čriev, najmä ak sa nepije dostatok tekutín počas jeho používania.
- Zníženie účinnosti liekov: Pretože aktívne uhlie viaže látky v tráviacom trakte, môže znížiť účinnosť niektorých liekov, ak sa užíva príliš blízko ich podania. Je dôležité konzultovať s lekárom, ak užívate nejaké lieky a chcete používať aktívne uhlie.
- Nedostatok živín: Dlhodobé alebo nadmerné užívanie môže teoreticky znížiť absorpciu niektorých živín a vitamínov v tele, pretože aktívne uhlie môže viazať aj živiny v tráviacom trakte.
- Čierna stolica: Bežným a neškodným vedľajším účinkom užívania aktívneho uhlia je sfarbenie stolice do čierna. Toto nie je zvyčajne dôvod na obavy, ale môže to byť prekvapujúce.
- Vdychovanie prášku: Pri nesprávnom použití (napr. pri manipulácii s práškovou formou) by sa aktívne uhlie nemalo vdychovať, pretože to môže spôsobiť podráždenie pľúc.
Vyskúšaj: Psoriáza: Toto sú najčastejšie príčiny prepuknutia ochorenia!
Shutterstock®Tipy na použitie aktívneho uhlia:
1. Recept na domácu masku na tvár z čierneho uhlia na starostlivosť o pokožku
- 1 kapsulu aktívneho uhlia
- 1 lyžicu vody
- 1 lyžicu Aloe vera gélu
- 2 kvapky esenciálneho oleja
- štipku himalájskej alebo morskej soli
Všetky ingrediencie zmiešaj a nanes rovnomerne na tvár. Nechaj zaschnúť a následne masku zmy vodou.
Odporúčame: Zdravý recept: Slivkovo-hrušková omáčka
Shutterstock®2. Recept na zubnú pastu na bielenie zubov a zdravie ústnej dutiny
- 1 lyžicu kokosového oleja
- ½ jedlej sódy
- 1-5 kvapiek éterického oleja
Do kokosového oleja vmiešaj všetky zložky. Nakoniec pridaj 1 kapsulu čierneho uhlia. Ak práve nemáš potrebné zložky, stačí, ak kapsulu čierneho uhlia pridáš do svojej bežnej zubnej pasty.
3. Recept na šampón proti lupinám
Do prírodného čistého šampónu bez chemických substancií nasyp dve kapsule aktívneho čierneho uhlia. Dôkladne premiešaj a nanes na mokré vlasy. Pomasíruj pokožku hlavy a nechaj pôsobiť päť minút. Takýto „aktívny“ šampón môžeš používať tri až sedem dní, potom je potrebná pauza jeden až dva mesiace.
Zaujme ťa: Nedarí sa ti udržať vôňu v šatníku? Povieme ti tipy ako na to!
Shutterstock®Ako užívať čierne uhlie vnútorne?
Pri vnútornom užívaní čierneho uhlia je vždy najlepšie dodržiavať pokyny na obale alebo sa poradiť s lekárom, aby ste predišli nežiaducim účinkom a maximalizovali jeho prínos.
Pri tráviacich problémoch (hnačka, plynatosť): Aktívne uhlie je bežne používané pri hnačke alebo plynatosti, pretože viaže toxíny a plyny v tráviacom trakte. Pre dospelých sa odporúča užiť 500 mg až 1 g aktívneho uhlia (zvyčajne 2 až 4 kapsule) 1-2 krát denne. Môžete ho užiť samostatne alebo s vodou. Pre deti je vhodné poradiť sa s lekárom o správnom dávkovaní.
Pri otrave alebo predávkovaní liekmi: Aktívne uhlie je používané v lekárstve ako prvá pomoc pri niektorých otravách alebo predávkovaniach, pretože viaže toxíny v žalúdku. V takýchto prípadoch by malo byť užívanie aktívneho uhlia vykonané pod lekárskym dohľadom, keďže dávkovanie sa môže líšiť. Bežne sa podáva veľká dávka (20-100 g), ktorá sa užíva jednorázovo alebo rozdelená na viac dávok v priebehu dňa.
Ak užívate nejaké lieky, aktívne uhlie ich môže znížiť účinnosť. Uistite sa, že ho užívate aspoň 2 hodiny pred alebo po užití liekov. Aktívne uhlie môže spôsobiť zápchu, preto je dôležité počas jeho užívania piť veľa vody, aby sa podporil správny pohyb čriev.
Článok aktualizovaný 7.9.2024
Aktualizovaný článok: 07.09.2024