Ak ste sa po jarnej prechádzke v prírode vrátili s upchatým nosom, neustálym kýchaním či pálením v očiach, pravdepodobne patríte k veľkej skupine ľudí, ktorá trpí peľovými alergiami.
Tie sprevádzajú práve tieto príznaky, ktoré spôsobuje peľ z kvitnúcich stromov a rastlín. Obdobie najväčších peľových alergií práve začalo a potrvá ešte niekoľko mesiacov.
Genetiku neovplyvníte
Medzi najväčšie príčiny vzniku peľovej alergie u človeka patrí dedičnosť. Ak máte v rodine viacerých členov, ktorí trpia týmto ochorením, máte väčšiu pravdepodobnosť, že sa alergia prejaví aj na vás. Nie je však ojedinelým prípadom, kedy sa alergie prejavia až v dospelosti medzi 20 až 30 rokom života.
Odporúčame prečítať: Sezóna alergií je tu
Neodkladajte vyšetrenie u lekára
Ak trpíte typickými príznakmi peľovej alergie a doteraz ste sa návšteve lekára vyhýbali, čím skôr to zmeňte. Nasadením správnych liekov vám ustúpia nepríjemné príznaky a vy tak budete môcť ďalej fungovať v bežnom živote.
Po vyšetrení budete vedieť, ktoré stromy a rastliny vám spôsobujú nepríjemnú alergiu, a tak sa môžete cielene vyhýbať týmto lokalitám. Nie vždy to však môže pomôcť, pretože peľové zrnká vedia byť pomocou vetra prenesené aj do vzdialenosti niekoľkých kilometrov.
Odporúčame prečítať: Ako úspešne bojovať proti jarnej únave?
Najrozšírenejšie alergie
Najčastejšie trápi alergikov peľ z brezy, liesky, buku, dubu a rôznych druhov tráv a bylín. Takmer počas celého roka, okrem mesiacov od novembra do februára sa vo vzduchu vyskytujú rôzne druhy peľových alergénov, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy.
Boj s peľovými alergiami nie je jednoduchý. Lekár vám môže navrhnúť alergénovú imunoterapiu, kedy aplikuje alergén od najnižšej koncentrácie až po najvyššiu, čím si organizmus na neho zvykne. Medzi účinné domáce rady patria aj zdravý životný štýl či konzumácia kvalitného medu.
Odporúčame prečítať: Čo ste o domácom kvásku nevedeli
www.thinkstockphotos.com