Všetko ide krásne podľa plánu. Držali ste sa presne receptu, obed alebo večera je o chvíľku na stole, tak je čas na ochutnávanie. Dôležitý aspekt, na ktorý ste možno počas celého varenia zabudli. Ak neochutnávate, tak neviete, čo si nakoniec naložíte na tanier. No a potom sa jednoducho môže stať, že členovia vašej domácnosti po prvom súste odmietnu obedovať alebo večerať. Presolené jedlo totiž nechutí nikomu. A tak túto katastrofu zaženie jedine fast food alebo poslíček s pizzou.
No zabudnite na akékoľvek nezdravé jedlá! Máme pre vás riešenie, vďaka ktorému zachránite presolený pokrm a vychutnáte si tak spoločne zdravé a hlavne chutné jedlo, ktoré nik neodmietne.
Odporúčame: Čo spôsobuje zlyhanie obličiek? Príčinou môže byť aj toto ochorenie!
Soliť treba, ale s mierou
Soľ je nad zlato, ale treba ju používať s mierou a hlavne s rozumom. Je neoddeliteľnou súčasťou jedla – dodáva mu iný rozmer a inú chuť, ktorú vylepšuje. Niekedy sa však stáva, že má gazdinka „ťažkú“ ruku alebo jedlo osolí aj viackrát.
Vo svojej podstate je soľ minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Pred tým, než sa rozhodnete soľ vylúčiť zo svojho jedálnička úplne, mali by ste vedieť, že podporuje trávenie, pomáha znižovať riziko vzniku cukrovky, podporuje zdravie ústnej dutiny, pomáha odstraňovať toxíny z organizmu a dokonca môže pomôcť znížiť chuť do jedla. Treba mať však na pamäti, že optimálne množstvo prijatej soli denne je 6 až 8 gramov.
Ako zachrániť presolené jedlo?
Presolený vývar alebo polievku zachránite veľmi jednoducho. Buď môžete doliať vodu a polievku zriediť (pozor však na opätovné dochucovanie) alebo to môžete skúsiť s bielkom, zemiakom alebo jablkom. V prípade, ak to skúsite s bielkom, tak to nechajte vo vývare prevariť a následne ho vyberte. V prípade, ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť a skúšate to so surovým zemiakom, tak ten vložte do polievky a nechajte ho v nej približne 10 minút a následne vyberte. Rovnako postupujte aj v prípade, ak ste sa rozhodli využiť jablko. Všetky tieto ingrediencie stiahnu slanosť vývaru alebo inej polievky.
Ak robíte krémovú polievku a podarilo sa vám ju osoliť viac, než by to bolo potrebné. Tak do nej dolejte smotanu alebo mlieko.
Napadlo vám siahnuť po sladkom cukre? Aj to jedno z riešení! Cukor polievku alebo omáčku trošku prisladí, no a tak neutralizuje slanú chuť pokrmu. V prípade omáčok môžete vyskúšať aj med, ktorý funguje rovnako.
Poznáte ďalšie spôsoby, ako zachrániť presolené jedlo?