Čili paprička – už pri jej predstave mnohým z nás zaslzia oči a zaštípe nos. Ale okrem svojej špecifickej pálivej chuti má neskutočné množstvo pozitívnych vlastností. Čili paprička alebo, ak chcete, chilli, feferónka, peperoncino či kajenské korenie, je plodom exotických paprík, ktorých domovom je Mexiko, ale aj India alebo Čína. Snáď najpozoruhodnejšie na čili je, že sa vám dokáže postarať o dobrú náladu. Zaujíma vás, ako je to možné? Tak potom čítajte ďalej!
Vyštípe, ale aj vylieči
Vedeli ste, že čili paprička uľahčuje trávenie a potláča bolesť? Či už ste si to niekedy overili na vlastnej koži alebo nie, tieto pozitívne účinky čili sú skutočne preukázané. Ďalším podstatným bonusom čili papričiek je, že výrazne napomáha pri chudnutí. Dokáže totiž spáliť tuky až o neuveriteľných 25% účinnejšie. A čo tak vypestovať si čili samy doma? Nie je nič jednoduchšie. Vyhnete sa tak chemickým postrekom a urýchľovačom dozrievania, ktoré žiadnej surovine rozhodne neprospievajú.
Ak sa teda rozhodnete pre ich pestovanie, určite si zaobstarajte kvalitné semená, ideálne s európskym pôvodom. Tie sa potom vysádzajú do takzvaných priesadových kontajnerov, a to v januári alebo februári.
Odporúčame: Obľúbený chlebík vo vajíčku trochu inak? Pozri, ako ho ozvláštniť!
Čo má na svedomí štipľavosť čili papričiek?
Vedeli ste, že za jazyk v plameňoch po požití čili papričky môže látka s názvom kapsaicín? Ten účinne bojuje proti nádorovým ochoreniam. Ale pozor! Vo väčšom množstve nepríjemne dráždi močové a pohlavné ústrojenstvo. A hoci páli ako čert, čili paprička dokáže byť nápomocná pri znižovaní cholesterolu, pomôcť však vie aj pri cukrovke (reguluje množstvo inzulínu) a žalúdočných vredoch.
Dôležité však je konzumovať čili papričku pravidelne, ideálne denne, minimálne ale štyri papričky týždenne. Pred prípravou alebo konzumáciou sa zbavte semienok, ktoré sú mimoriadne pálivé! Čili sa konzumuje čerstvé, sušené, celé, mleté, ale aj grilované.
Šľahajú vám plamene z úst? Toto je prvá pomoc
Prehnali ste to s množstvom čili? Prvou pomocou na akútne pálenie v ústach je pohár mlieka. Kapsaicín sa však rozpúšťa aj v alkohole. Fakt, že ide o jedno z najúčinnejších prírodných afrodiziak, je o dôvod viac konzumovať čili častejšie než doteraz. Zaužívalo sa, že čím je čili paprička menšia a červenšia, tým je ostrejšia a štipľavejšia. Do svojho jedálnička by ste mali tieto papričky zaradiť aj vtedy, ak vám výrazne padajú vlasy.
Za pozornosť rozhodne stojí aj informácia, že na svete existuje približne tritisíc rôznych čili papričiek, a to je skutočne neuveriteľné číslo, čo poviete?
Pozri aj: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?
Čili ako zdroj dobrej nálady
Čili papričky obsahujú aj vysoké množstvo vitamínu C, čím výrazne prospievajú imunitnému systému. Poskytnú vám približne šesť percent dennej odporúčanej dávky tohto vitamínu. Vo veľkej miere však obsahujú aj fosfor, draslík, betakarotén a flavonoidy. A vedeli ste, že pri konzumácii čili papričky sa vám uvoľňuje hormón šťastia – endorfín, rovnako ako pri športe? Vďaka tomuto štipľavému zázraku teda budete uvoľnenejšie a prinesie vám veľkú dávku pohody. Tak teda, nechajte sa bez obáv vyštípať, ideálne každý deň!