Zažratá mastnota je problém, ktorý už potrápil nejednu gazdinku. Ak sa lepkavú vrstvu pokúsite očistiť napríklad namočenou hubkou, určite sa vám to nepodarí. Vrstva oleja sa naopak stane ešte lepkavejšou, než bola pred týmto zásahom.
Pri odstraňovaní mastnoty platí jednoduché pravidlo – čím viac budete odkladať čistenie, tým náročnejšie bude potom čistenie. Ak utriete sporák po každom varení, tak sa neskôr nebudete musieť dlhý čas trápiť tým, ako odstrániť mastnotu, ktorá je na sporáku už od Vianoc. Majte teda v kuchyni po ruke vlhčené obrúsky či hubku, ktorými vždy mastnotu hneď odstránite.
Ako odstrániť mastné škvrny v kuchyni? Ako vyčistiť kuchynskú linku a iné povrchy? Aké domáce čistiace prostriedky sa oplatí vyskúšať? Čítajte ďalej!
Odporúčame: Kôpor nie je len korenina. Aké liečivé vlastnosti ukrýva?
Kritické miesta v kuchyni – digestor, časti kuchynskej linky
Aj keď sa ale snažíte poriadok v kuchyni udržiavať, nie vždy je upratovanie skutočne perfektné. V kuchyni sa totiž nájdu miesta, ktoré človek tak často neutiera. Sú buď horšie prístupné, alebo jednoducho nie sú tak vidieť, takže na ne mnohí pri upratovaní zabudnú.
Ide napríklad o digestor, úchytky zásuviek, spodnú stranu horných skriniek kuchynskej linky, dvierka či vnútro rúry alebo stena za sporákom. Keď ale čas od času zameriate svoju pozornosť aj na tieto kritické miesta, bude potom odstránenie mastného povrchu podstatne ľahšie.
Odporúčame: Ako odstrániť z oblečenia škvrny od dezodorantu? Skús tieto triky!
Shutterstock®TOP domáce EKO čistiace prostriedky do kuchyne, ktoré pomôžu odstrániť mastné škvrny:
1. Ocot – skvelý na odstránenie mastnoty
Keď sa vám už ale niekde v kuchyni hrubá vrstva zaschnutého tuku vytvorila, je potrebné si s ňou poradiť. V obchode dostanete mnoho najrôznejších prípravkov, ktoré si so zažranou mastnotou hravo poradia. Ak ich však nemáte po ruke alebo len jednoducho hľadáte menej agresívny prípravok, môžete vyskúšať trik našich babičiek a vziať si na pomoc biely ocot.
Ten je známy svojou dokonalou odmasťovacou a dezinfekčnou schopnosťou. Stačí ocot zriediť s vodou a zmes potom nalejte do fľaše s rozprašovačom. Kto chce, môže do tekutiny pridať ešte lyžičku soli.
2. Mydlový roztok – vhodný nielen na mastné škvrny
Babičky používali aj ďalší prostriedok, a to mydlový roztok. Jemné mydlo zmiešajte s vodou v pomere 1:1. Roztok si prelejte do fľaše s rozprašovačom a pustite sa do upratovania. Ak sa rozhodnete mydlovým roztokom vyčistiť vnútro rúry, naneste ho na steny rúry a tú potom zapnite na 100 °C asi na 10 minút. Následne špinu stiahnite hubkou na riad.
3. Citrón
Prečo mať v kuchyni vždy poruke aj citrón? Citrón je ďalším účinným prírodným prostriedkom na odstránenie mastnoty v kuchyni. Vďaka svojej kyslosti a prirodzeným čistiacim vlastnostiam dokáže citrón rozpustiť tuk a zároveň zanechať sviežu vôňu. Stačí prekrojiť citrón na polovicu a priamo s ním pretrieť mastné povrchy, alebo vytlačiť šťavu z citróna do rozprašovača s vodou a použiť ako sprej.
Na veľmi znečistené miesta môžete citrónovú šťavu zmiešať so sódou bikarbónou, čím vytvoríte ešte silnejší čistiaci prostriedok. Táto kombinácia skvele čistí napríklad sporák, pracovné dosky, alebo digestor.
Prečítaj si: Čo s kôrou z pomaranča? Na Vianoce ani počas roka ju nevyhadzuj!
Shutterstock®4. Žlčové mydlo
A čo tak použitie žlčového mydla? Žlčové mydlo je veľmi účinný prírodný čistiaci prostriedok, ktorý si poradí aj s tými najodolnejšími mastnými škvrnami. Obsahuje hovädziu žlč, ktorá má jedinečnú schopnosť rozkladať tuky. Stačí, ak žlčové mydlo nanesiete na handričku alebo hubku a pretriete ním znečistený povrch. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnite teplou vodou.
Tento prostriedok je ideálny na čistenie riadu, rúry či dokonca textílií, na ktorých sa usadili mastné škvrny. Žlčové mydlo je ekologické, šetrné k prírode a neobsahuje žiadne agresívne chemikálie.
5. Na olej znovu olej
Na zažratú mastnotu potom platí ešte jeden fígeľ, ktorý sa možno bude niekomu zdať podivný, ale skutočne funguje. Stačí postihnuté miesto pretrieť čistou handričkou namočenou v oleji. Možno použiť minerálny, ale aj akýkoľvek iný bežný kuchynský olej. Zaschnuté mastné škvrny pod olejom prakticky ihneď zmäknú a pôjdu ľahko dolu. Nový olej totiž ten starý v okamihu rozpustí.
Na drôtenku zabudnite
Pokiaľ už zvolíte akýkoľvek čistiaci prostriedok, majte na pamäti jednu dôležitú vec. Nikdy na odstraňovanie mastnoty a čistenie kuchynských spotrebičov či nábytku nepoužívajte drôtenku či hrubú špongiu. Čistením by ste povrchy mohli nenávratne poškriabať a poškodiť.
Aktualizovaný článok: 10.10.2024