Kôpor mnohí z nás poznajú hlavne ako koreninu, ktorá sa často používa pri varení. Vedeli ste však o tom, že táto úplne všedná bylina má aj liečivé účinky?
Kôpor je zdrojom mnohých minerálnych látok i vitamínov a pozitívne vplýva na viaceré orgány a funkcie ľudského tela. Objavte spolu s nami liečivú silu tradičnej koreniny!
Poznáte kôpor vôňavý?
Kôpor voňavý je jednoročná aromatická rastlina dorastajúca do výšky jedného metra. Charakteristická je svojou vôňou a rozkonárenou stonkou, na konci ktorej sú žltkasté kvietky. Táto bylina nie je náročná na pestovanie, zasadiť si ju môžete v záhrade alebo aj doma na balkóne. Kôpru stačí hlavne slnečné stanovisko, citlivý je však na premočenú pôdu.
Vysieva sa od apríla do augusta, pričom už po šiestich až siedmich týždňoch môžete zberať vňať. Kôpor môžete používať čerstvý, usušiť ho alebo zamraziť. Z kôpru sa dajú využiť všetky nadzemné časti rastliny, čiže mladé listy, vňať i plody. Je zdrojom vlákniny, omega-3 a omega-6 mastných kyselín a kyseliny listovej i pantoténovej. Obsahuje tiež železo, vápnik, horčík, draslík, meď a vitamíny A, B aj C.
Aké má kôpor účinky?
Táto aromatická rastlina predstavuje silnú podporu imunity a ochranu buniek pred radikálmi. Kôpor má antiseptické vlastnosti, vďaka čomu je účinný napríklad pri liečbe kožných ochorení. Vhodný je na odvodnenie tela od nadbytočnej vody, pretože pôsobí močopudne. Rastlina tiež prečisťuje močové cesty a obličky, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a chuť do jedla.
Určite ho vyskúšajte, ak máte pokazený žalúdok, trápia vás kŕče, tehotenské nevoľnosti alebo máte problém s dojčením. Kôpor totiž dojčiacim matkám môže pomôcť s tvorbou mlieka. Taktiež má upokojujúce účinky na nervový systém a pozitívne vplýva aj na proces trávenia. Kôpor môže rovnako poslúžiť pri detoxikácii celého organizmu.
Recept na kôprovú tinktúru
Kôpor sa dá v prvom rade pravidelne konzumovať a používať ako korenina, no pripraviť z neho môžete aj liečivú tinktúru.
POSTUP: V pol litri aspoň 40 percentného alkoholu nechajte lúhovať 200 gramov čerstvo nakrájaného kôpru približne dva týždne. Následne sceďte cez jemnú tkaninu a skladujte v tmavej nádobe s dobrým uzatváraním.
POUŽITIE: Vnútorne ju môžete používať na spomínané zdravotné ťažkosti po kvapkách. Denne postačí 15 kvapiek kôprovej tinktúry. Zvonka ju zase vyskúšajte mazať na postihnuté miesta alebo používať vo forme obkladov.
Odporúčame: Aspirín - netradičné využitie lieku v domácnosti!
Kôprový čaj zo semien
Zo semien kôpru sa dá pripraviť účinný čaj.
POSTUP: Jednu kávovú lyžičku rozdrvených sušených semien tejto aromatickej rastliny zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať aspoň päť minút. Potom výluh sceďte a nechajte vychladnúť.
POUŽITIE: Pri ťažkostiach si môžete dopriať dve až tri šálky denne. Pomôže vám hlavne pri žalúdočných problémoch, zlom trávení i nespavosti. Rovnako uľaví aj pri tehotenskej nevoľnosti. Silnejší odvar zo semien kôpru zase vyskúšajte použiť na kúpeľ vašich rúk, spevníte si tak nechty.
TIP: Požutie kôprových semienok zabezpečí čerstvý dych a pomáhajú aj proti čkaniu.
Recept na kôprovú nátierku
Nezabúdajte si kôpor vychutnávať aj v rôznych pokrmoch. Odporúčame napríklad nátierku z čerstvého kôpru, ktorá je skvelou voľbou na raňajky, desiatu aj ľahšiu večeru.
Ingrediencie:
-
250 g hrudkového tvarohu
- 2 PL kyslej smotany
- 2 PL nasekaného čerstvého kôpru
- 2 jarné cibuľky
- 1 PL extra panenského olivového oleja
- 1 KL citrónovej šťavy
- podľa chuti soľ, mleté čierne korenie
Postup: V miske si zmiešame tvaroh so smotanou a pridáme nasekaný čerstvý kôpor. Potom pridáme nakrájanú jarnú cibuľku aj s vňaťou. Zmes rozmixujeme ponorným mixérom a dochutíme olejom, citrónovou šťavou, soľou a korením. Podávame na čerstvom chlebe, bagetke alebo hrianke.