Čo spôsobuje nespavosť? Neuveriteľné, ale môžu za to tvoji rodičia!

Aj vás trápi dlhodobá nespavosť? Nie ste v tom samy, a to ani zďaleka. S týmto problémom sa potýka čoraz viac ľudí, preto je nespavosť už dlhší čas v hľadáčiku mnohých vedeckých výskumov. To, čo však zistili vedci tentokrát, nás šokovalo. Za ťažkosti so spánkom vraj môžu naši rodičia, prarodičia, atď. Ako je to možné? Nuž, ako na veľa vecí v našom živote, aj na spánok má veľký vplyv práve genetika. V preklade: nespavosť nie je len v našej hlave. Je jednoducho dedičná.

Či už s tou krátkodobou alebo, v horšom prípade, dlhodobou, s nespavosťou sa už stretol takmer každý. Dobre vieme, že býva spúšťačom psychických problémov, ktorých sa zbavuje naozaj mimoriadne ťažko, teda depresie a rôznych foriem úzkosti. Zdravý dospelý človek potrebuje k životu a správnemu fungovaniu v priemere sedem hodín spánku denne.

 

Zaujímavé ale je, že cieľovou skupinou nespavosti bývajú prevažne mladé ženy. Hoci doposiaľ nebolo dokázané, prečo sú práve ony náchylnejšie na problémy so spánkom, vedci si to vysvetľujú aj tým, že práve mladé ženy pri tomto probléme navštívia lekára, jednoducho nespavosť aktívne riešia.

 

Pozri aj: Aj podanie ruky o tebe veľa napovie. Vyhni sa trápnym situáciám!

problémy so spánkom

Zdroj: Shutterstock®

Čo všetko má na svedomí porucha spánku?

Nespavosť sa v mnohých prípadoch podpisuje pod výskyt srdcovej ischemickej choroby, ochorení tráviaceho traktu, chrbtice, bolestí hlavy, cukrovky, depresie a oslabenie imunity. Ale pozor, za nespavosť sa považuje stav, ktorý pretrváva po dobu jedného mesiaca. Je dôležité to rozlišovať, pretože krátkodobá nespavosť ešte nemusí znamenať poruchu spánku, ktorú je nevyhnutné riešiť.

 

Pri dlhodobej nespavosti je len otázkou času, kedy sa u vás vyskytne podráždenosť, únava počas dňa, poruchy sústredenia a pozornosti či úzkosť a depresia. Aj tieto poruchy majú genetický základ, preto tento problém nepodceňujte a navštívte lekára čo najskôr.

príčiny nespavosti

Zdroj: Shutterstock®

Výskum, ktorý stojí za pozornosť

Vráťme sa však k načrtnutému vedeckému výskumu, podľa ktorého môže za našu nespavosť genetika. Výskum sa robil na vzorke viac, než 110 tisíc ľudí. A hoci žiadny rodič nepraje svojmu potomkovi prebdené noci, predsa len v tom majú prsty predovšetkým mama s otcom. Samozrejme, neúmyselne, veď aj oni sú len „obeťami“ genetiky. Tak to už v živote jednoducho chodí.

 

V spomínanom výskume vedci vypátrali až sedem génov nespavosti. A tá, ako dedičný jav, má vraj veľmi silnú väzbu s cukrovkou typu 2, so syndrómom nepokojných nôh alebo s chronickou depresiou.

 

Odporúčame: Zlatá žila: Chúlostivý problém, ktorý rozhodne netreba zanedbať

dedičná nespavosť

Zdroj: Shutterstock®

Fakt, že nespavosť je dedičná záležitosť, dokazujú aj početné spánkové ťažkosti v rámci celej rodiny. Tento výskum je výnimočný najmä pre psychiatrov a psychológov, pre ktorých je to podnet začať riešiť poruchy spánku už na genetickej úrovni. V praxi to znamená, že ak máte problém so spánkom, nech vám od tohto problému uľaví aspoň nádej, že účinné riešenie nespavosti je na obzore.

porucha spánku sa dedí

Zdroj: Shutterstock®

Na záver pár dobrých rád, ako si dopomôcť k lepšiemu spánku:

Tieto „poučky“ na vás síce padajú z každej strany, no nebude na škodu si ich pripomenúť.

  • Líhajte si a vstávajte v rovnaký čas, a to aj cez víkend a dovolenku.
  • Nezaťažujte svoju hlavu pred spánkom a doprajte jej relax.
  • Nejedzte ťažké jedlá večer pred spaním.
  • Pred spaním si zakážte počítač, tablet aj telefón.
  • Snažte sa odoprieť si „poobedeného šlofíka“.
Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

30.03.2018 09:38

nastastastie nemam problem so spankom.... riadim sapresnw podla \pouciek/ a naozaj to funguje.... treba byt vela na cerstvom vzduchu... cvicit,prechadzat sa.. a hlavne vecer pred spanim nepit alkohol.... a dlhy a kvalitny spanok mame zaruceni..

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

30.03.2018 10:52

no pekne...ale chvalabohu nemám tento problém :-)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

30.03.2018 17:52

Genetika. Tak to ma udivilo, no na druhej strane ani nie, má prsty i v mnohých iných poruchách, žiaľ!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.03.2018 18:45

snažím sa chodiť spať v rovnaký čas, večer nejem, vyvetrám, vypnem TV, aj tak tam nič nie je, pustím si rádio, ktoré samé vypína a snívam

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

30.03.2018 21:34

skvelé rady

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

30.03.2018 22:42

problém so spánkom nemám...ľahnem a spím,kým ma nezobudí budík,alebo sa zobudím sama.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

31.03.2018 11:28

u mňa je to rôzne, niekedy ma ovplyvňujú výkyvy hormónov, inokedy stres v práci.. a nechce sa mi veriť že za to môže genetika.’

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.06.2018 13:56

Bohužial aj mám tento problém neprajem to nikomu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.