Čo vie predĺžiť život? Toto ťa naozaj prekvapí!

Recept na dlhý život by chcel hádam každý. A pravdou je, že hoci tento recept nie je tvorený len jednou „ingredienciou“ a mnohé faktory vplývajúce na dĺžku života nemáme vo svojich rukách, predsa len niečo ovplyvniť môžeme. A nie je toho málo! Veď napríklad dostatok pohybovej aktivity či zdravej stravy by sme si mali vedieť zabezpečiť bez väčších problémov. No nie je to všetko len o prospešných látkach v strave či cvičení.

V článku si povieme o menej známych faktoroch ovplyvňujúcich dĺžku života. Prvé dva máte vo svojej moci a ten tretí...  Povedzme, že ten by si asi neprial nikto a je naozaj prekvapujúci v kontexte s predĺžením života. Poďte sa na to teda pozrieť.

Dlhšie vzdelanie = dlhší život?

Ako potvrdzujú výsledky výskumov, čím je vzdelávanie sa človeka dlhšie, tým je aj väčšia pravdepodobnosť jeho dlhšieho života. Na základe množstva zozbieraných informácií sa výskumníci dopracovali k výsledkom, z ktorých vyplýva, že dlhšie študujúci ľudia (a je jedno, čo študujú či študovali a s akými výsledkami) majú menšie problémy s krvným tlakom, srdcom, klesá u nich aj riziko obezity, no a k tomu aj menej fajčia.

Čo stojí za týmito výsledkami štúdií však ešte odborníci nevedia. Zatiaľ len predpokladajú, že spojitosť medzi dlhodobejším vzdelávaním sa a lepším zdravím môže spočívať aj v tom, že dlhšie študujúci ľudia jednoducho venujú svojmu zdraviu väčšiu pozornosť a nezanedbávajú prevenciu.

Pozri aj: Prečo žijú ženy dlhšie ako muži? Týmto dôvodom neuveríš!

vplyv vzdelania na dĺžku života

Zdroj: Shutterstock®

Mať psa sa naozaj oplatí!

Domáci miláčikovia dokážu už svojou prítomnosťou „pohladiť dušu“ a človek pri nich pookreje. Špeciálny benefit v podobe predĺženia života však majú majitelia psov. Najlepší priateľ človeka podľa výskumov totiž zosilňuje pozitívne pocity. Ide najmä o to, že majitelia psov sa cítia potrební, teda (keby už aj nikto) minimálne štvornohí miláčikovia ich potrebujú. A toto je naozaj silný a pozitívny pocit, ktorý človeka akoby neustále vnútorne aktivuje. Je to dôležité najmä pre starších ľudí, ktorí by inak žili sami. Toto konštatovanie by však mohlo vo všeobecnosti platiť aj na iných maznáčikov. V čom je ale pes naozaj odlišný od ostatných zvierat, ktoré zvykneme doma chovať? Ako vlastne dokáže predĺžiť život?

Vedci majú jeden významný argument. Majitelia psov majú menšie problémy s kardiovaskulárnym systémom ako ľudia bez psov, pričom riziko, že človek zomrie v dôsledku srdcových ťažkostí je o 11 % nižšie v prospech psíčkarov. Dôvodom je fyzická aktivita, ktorú si pes vyžaduje, keď ho jeho majiteľ chodí venčiť alebo s ním absolvuje aj dlhšie prechádzky. V situácii bez psa by totiž človek možno nikam nešiel, ale pes ho takpovediac „donúti“ vybrať sa aspoň na chvíľku na čerstvý vzduch. Takže v pravom slova zmysle je fyzická aktivita navyše tým kľúčom k dlhšiemu životu. No nepopierateľne pozitívny je aj vplyv psíkov na psychiku ich majiteľov. Môžu ich totiž uchrániť nielen od srdcových chorôb, ale aj od depresií.

Neprehliadni: Vieš, podľa čoho vyberať kuracie prsia? Na toto pozor!

mať psa sa oplatí

Zdroj: Shutterstock®

Keď kríza nemusí byť krízou v každom smere

Pomerne šokujúcim bolo zistenie, ktoré vyplynulo zo španielskeho výskumu odohrávajúceho sa v 15 európskych krajinách. Na základe kvanta dát sa sledovala celková úroveň života ľudí pred, počas a taktiež po veľkej finančnej kríze z roku 2008.

Mimoriadne pozoruhodné bolo to, že i keď sa ekonomické ukazovatele počas krízy zhoršili, dokonca vzrástla nezamestnanosť a došlo aj k stagnácii platov v takmer všetkých sektoroch, tak úmrtnosť napriek tomu o čosi klesla. Nie je zrejmé, prečo to tak bolo, no sú isté domnienky, že to súvisí s obmedzením spotreby tabakových výrobkov aj alkoholu počas krízy. Taktiež by za to mohlo aj menšie pracovné vypätie, keďže výroba taktiež v tomto období poklesla.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

21.11.2019 07:26

Naozaj nie je to všetko len o prospešných látkach v strave či cvičení...

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

21.11.2019 11:08

s tým študovaním, niečo na tom je...veľa dôchodcov sa nevenuje žiadnej aktivite a telo a mysle potom akoby zakrnie. Študovaním sa trénuje mozog a pamäť a je tam akási aktivita, ktorá človeka vzpružuje na živote.

Vaše meno:

Andrea Justusová

Andrea Justusová

21.11.2019 13:22

a žiaden stres :)

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

21.11.2019 15:41

Prekvapivé informácie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.