Drsná pokožka chodidiel neteší nikoho a v letnom období to platí dvojnásobne. Hoci je to nepríjemné, rozhodne nie neriešiteľné. Niekedy jednoducho stačí vystúpiť z komfortnej zóny neúčinnej pemzy a občasného peelingu a siahnuť aj po iných pomocníkoch, častokrát absolútne prostých a finančne nenáročných. My vám preto dnes predstavíme pár domácich a osvedčených prostriedkov, ako môžete účinne prinavrátiť jemnosť a hebkosť svojim chodidlám. Ktoré to sú?
Jelení loj
Zrejme sa vám prioritne spája s balzamom na pery, avšak je výborným a naozaj účinným prostriedkom aj na zjemnenie popraskaných chodidiel. Základom jelenieho loja je prírodný komplex takzvaných triglyceridov mastných kyselín. Ten býva kombinovaný s parafínom a medicínskou vazelínou. Jelení loj pozná ľudstvo už dlhé stáročia a niet sa čomu čudovať – je to skutočne prírodný všeliek, pokiaľ ide o suchú a popraskanú pokožku.
Zakúpiť si ho môžete v ktorejkoľvek lekárni alebo v predajniach, zameraných na prírodnú kozmetiku. Pred jeho použitím si chodidlá umyte teplou vodou a jemným mydlom, až potom jelení loj vmasírujte do pokožky chodidiel a nechajte poriadne vsiaknuť.
Neprehliadni: Vysoké podpätky: Ozdoba ženských nôh očami ortopéda
Olej z medvedieho cesnaku
Ako vidíte, z medvedieho cesnaku sa nepripravuje len chutné pesto, ale aj liečivý olej. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Budete na ňu totiž potrebovať len bylinky a rastliny, ktorými bývame bežne obklopené v záhradách, na lúkach alebo ktoré sa dajú bez problémov zakúpiť. Desať gramov medvedieho cesnaku, päť gramov kvetov nechtíka lekárskeho, dva gramy rozmarínu a dva gramy levandule zmiešajte s teplým olivovým olejom, priveďte k varu a varte asi tri minúty.
Odložte zmes na chladné miesto a nechajte ju tam cez noc postáť. Na ďalší deň zmes opäť zohrejte a na miernom ohni miešajte asi desať minút. Keď zmes vychladne na príjemnú teplotu, preceďte ju cez čistú gázu do pripravených sklenených fľaštičiek a potierajte pravidelne nielen popraskané chodidlá, ale akékoľvek suché miesta na vašej pokožke.
Ricínový olej
Ako sme už informovali aj na našom portáli, ricínový olej je hotový zázrak, pokiaľ ide o boj so suchými a drsnými miestami kože, vlasov či nechtov. A inak to nie je ani v prípade drsných chodidiel. Raz dva dodá vašim nohám jemnosť, a to aj v prípade, že sú postihnuté väčším poškodením alebo dokonca zápalom. Avšak nepreháňajte to s používaným množstvom – na potieranie, napríklad večer pred spaním, vám úplne postačí pár kvapiek.
Odporúčame: Ako využiť balzam na pery? Budeš sa čudovať, na čo všetko ti poslúži!
Nečakajte však, ako sa vraví, zázraky do piatich minút. Aby ste sa zbavili problému s drsnými chodidlami, venujte im zvýšenú pozornosť pravidelne, ideálne aj niekoľkokrát za deň. S pomocou uvedených domácich a overených prostriedkov sa vám chodidlá určite čoskoro odvďačia vysnívanou hebkosťou a krásou.
Pozri aj: Pásový opar (herpes zoster): Nauč sa rozpoznať príznaky včas!