Všetky máme nejaký svoj mužský typ. O tom niet pochýb. No možno ste si už aj na sebe všimli, že po čase vás omnoho viac pritiahne charakter, nie bicepsy. Nový mužský ideál leta 2025 totiž neparkuje pred domom kabriolet, ale má uložené číslo na terapeuta.
Časy sa menia a je oveľa viac sexy ten, ktorý vie povedať: „Dnes som sa cítil preťažený ... a rozhodol som sa o tom hovoriť.“ Vitajte v ére, kedy citlivosť a mentálne zdravie nie sú len vítané, sú totálne sexy!
Doba sa (konečne) mení
Pamätáte si tie časy, keď bol muž ideálne tichý, tvrdý, trochu nevyspytateľný a mal auto so športovým výfukom? No dobre, to je celkom návrat do 90. rokov. Každopádne, moderná žena sa už skôr spýta: "A máš terapeuta?"
Podľa prieskumu agentúry Psychology Today, až 55 % žien v USA uprednostňuje mužov, ktorí aktívne pracujú na svojom duševnom zdraví. A 62 % z nich tvrdí, že emocionálna inteligencia ich priťahuje viac než fyzický vzhľad. Inými slovami, môže mať sixpack, ale ak nedokáže pomenovať svoje pocity, môže ísť rovno domov. A my tak nestrácame čas na ďalšom rande.
Priznali to aj slávni muži
… a preto sú ešte viac hot! Niektoré veci jednoducho fungujú lepšie, keď ich začnú robiť celebrity. Michael Phelps, Jonah Hill, Harry Styles - všetci sa verejne priznali, že chodia na terapiu. Nestal sa z nich terč výsmechu, ale skôr hrdinovia, ktorí sa neboja hovoriť o ľudskosti.
Ľudia ich obdivujú nie napriek tomu, že hovoria o terapii, ale práve preto. Harry Styles to v jednom rozhovore povedal takto: "Najťažšie bolo dovoliť si cítiť." Tak sa stal symbolom toho, že citlivosť nie je slabosť, ale sila.
DepositphotosMuži na terapii? Konečne!
Historicky chodili na terapiu viac ženy než muži. A nie je to len stereotyp, je to fakt. Podľa údajov Americkej psychologickej asociácie je len 40 % klientov psychológov mužského pohlavia. Čiže ešte stále menej než polovica. Ale dobrá správa je, že pomer sa začína meniť.
Prečo? Lebo sa konečne rúca to, čo dlhé roky stálo v ceste - predstava, že muž má byť emocionálne stabilný, silný a hlavne ... byť ticho. No ticho neznamená vyrovnanosť. Ticho znamená často len potlačenú traumu.
Na TikToku na nás denne vyskakujú videá typu „10 red flags počas prvého rande“. Internet je dnes plný toho, čo nie je v poriadku. Ale v posledných mesiacoch sa objavila aj nová vlna a na zozname je veta: „Môj terapeut mi povedal…“ Dnes jednoducho nie je nič viac sexy než muž, ktorý sa nebojí hovoriť o svojej minulosti - a ešte k tomu ju spracúva.
„Tento môj strach pramení z detstva, keď som zažil opustenie“. V minulosti by to vyvolalo trápne ticho. Dnes je to pozvánka na druhé (a tretie) rande. Nie?
Nové vnímanie pojmu “sexsymbol”
Ako sa hovorí, trauma, ktorú sa rozhodnete spracovať iba v posilke, vás možno na chvíľu opustí, ale nakoniec si nájde cestu späť. Železo totiž nevylieči opustené vnútorné dieťa. Vzťahové problémy sa nezahodia do legpressu. A ghosting nie je cesta.
Psychológovia upozorňujú, že práve potláčaná emocionalita u mužov vedie častejšie k závislostiam, problémom vo vzťahoch či k výbuchom hnevu. Avšak, ten mentálne stabilný si namiesto úteku do ticha sadne do kresla u terapeuta a konečne o tom porozpráva. A to je rozhodne nový vrchol mužnosti.
To ale nie je všetko. Nie je totiž všetko tak ružové. Austrálsky výskum ukázal, že takmer polovica mladých mužov považuje feminizmus za hrozbu. V Južnej Kórei sa šíri hnutie idaenam, ktoré odmieta všetko feministické. A v západnej Európe sociológovia hovoria o návrate mizogýnie medzi tínedžermi.
Výsledkom je generácia chlapcov, ktorá sa bojí žien, alebo ich považuje len za objekt. A to rozhodne nie je v poriadku. Preto prichádza muž, ktorý chápe, že byť citlivý nie je hanba, že rovnosť neznamená slabosť, a že rešpekt voči ženám sa začína rešpektom voči sebe samému.
DepositphotosMentálne zdravý muž = lepší milenec
Nie je to len o vzťahoch. Mentálne zdravý muž je jednoducho lepší ... vo všetkom. Vie, kedy mlčať a kedy hovoriť. Vie, že ticho nie je riešenie a že ghosting nie je forma komunikácie. A najmä dokáže byť prítomný. Okrem toho, emocionálna inteligencia je jedným z hlavných predpokladov pre zdravý a uspokojujúci intímny život. Ešte si stále niekto myslí, že rozprávať o pocitoch je neatraktívne?
Nová mužnosť má meno terapia. No tento trend nie je o tom, že musíte mať denný kontakt s terapeutom a rozoberať svoje sny do najmenších detailov. Ide o ochotu. Ochotu pozrieť sa dovnútra. Ochotu rozprávať. Ochotu rásť. Ochotu byť lepším pre druhého.
Nikto z nás nie je hotový produkt a nikdy ani nebude. Je to životný proces. Cesta. A aj keď sa na ňu vydáte v septembri namiesto júla - stále je to krok správnym smerom. Krok k odvahe rozprávať o svojom vnútornom dieťati.
Skutočná sila je v tom, keď človek prizná, že nie je v poriadku a rozhodne sa s tým niečo urobiť. No a my, milé dámy, viem, že všetky chceme muža, ktorý je mentálne silný a vie sa o nás postarať. No ak nájdeme chlapa, ktorý vie citlivo pomenovať svoje pocity, neotáča sa chrbtom k problémom a vie, čo znamená bezpečný priestor, držme si ho. Takýto muž je na celý život.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos