Pohyb je pre telo veľmi dôležitý, no ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a platí to aj pri tréningu. Keď to preženieme s cvičením a nedáme telu dostatočný čas na odpočinok a rekonvalescenciu, hrozí, že si vážne ublížime. Môže ísť o fyzický úraz, ale aj psychickú nepohodu.
Tak či onak, v oboch prípadoch bude v konečnom dôsledku trpieť váš atletický výkon a kondička, na ktorej ste tak dlho pracovali. Čo hrozí, ak cvičíme príliš veľa? Povieme vám, aké sú riziká a nástrahy, ako sa im vyvarovať a ako cvičiť tak akurát.
Zaujme ťa: Buď rebelka: Presvedč sa, že ružové vlasy nie sú tabu!
Utrpia hormóny aj imunita
Možno sa to nezdá, no nadmerné cvičenie môže ovplyvniť vaše telo a aj imunitný a hormonálny systém. Chyba v imunitnom systéme sa prejavuje napríklad ochorením počas tréningu. Telo vám chce povedať, že to s cvičením preháňate a energiu potrebnú na to, aby ste boli zdraví, prenáša k vašim vyčerpaným svalom. Pozor, ak cvičíte aj počas choroby, všetko len zhoršujete. Choroba vás dobehne a budete si ju musieť vyležať ešte dlhšie.
Keď po cvičení cítite šťastie a dobrý pocit, potom je všetko správne. Ak však cítite stres, cvičíte priveľa. Vtedy sa zvykne vylučovať kortizol, hormón asociovaný s priberaním a prejavmi stresu.
Pozri aj: Vieš, ako predĺžiť životnosť riasenky? Tu sa o tom dozvieš viac!
Sledujte svoj tep!
Aj normálny tep sa môže stať obeťou vášho nadmerného trénovania. Normálne máte tep v pokoji 65, no teraz 85? Vaše telo sa už nestíha po tréningu vrátiť do pokojového tepu, ktorý bol pre vás normálny predtým, alebo mu to len trvá príliš dlho. Merajte si tep pomocou športových hodiniek a uvidíte, na čom ste.
Odpočinok nepodceňujte!
Vrcholoví športovci odpočinok nikdy nepodceňujú a majú ho presne nalinkovaný. Vy by ste nemali už vôbec. Keď začínate s cvičením, mali by ste cvičiť maximálne dvakrát do týždňa a postupne si pridávať.
Keď cvičíme, na kostiach a svaloch vznikajú mikro poranenia, a tie potrebujú 24 až 48 hodín na rekonvalescenciu. Keď tento oddychový čas podceňujete a cvičíte skôr, ako treba, hrozí vám fyzické poranenie svalov či kostí, ako sú vyvrtnutia, natiahnutia svalov alebo v horšom prípade zlomeniny.
Inšpiruj sa: Nikto nie je dokonalý: Ženy odhaľujú svoje akné na Instagrame!