Folát, známy aj ako vitamín B9, zabezpečuje správne fungovanie organizmu. Patrí do skupiny vo vode rozpustných vitamínov a zohráva dôležitú úlohu pri mnohých biologických procesoch. Aj keď sa často zamieňa s kyselinou listovou, ktorá je jeho syntetickou formou, prirodzený folát je súčasťou mnohých potravín. Ak ho vaše telo nemá dostatok, môže to viesť k vážnym zdravotným problémom.
Čo je folát a aký je jeho význam?
Folát je vitamín, ktorý je potrebný na tvorbu DNA a RNA, čo sú základné stavebné prvky buniek. Zúčastňuje sa na syntéze a oprave genetického materiálu a je nevyhnutný pre proces bunkového delenia. Taktiež hrá dôležitú úlohu v metabolizme aminokyselín, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi bielkovín.
Jednou z najdôležitejších úloh folátu je podpora správneho vývoja plodu počas tehotenstva. Je kľúčový pre tvorbu neurálnej trubice, z ktorej sa vyvíja mozog a miecha dieťaťa. Nedostatok folátu počas gravidity môže viesť k vrodeným chybám, ako sú rázštepy chrbtice a iné poruchy nervového systému.
Kde sa folát nachádza?
Folát sa prirodzene nachádza v mnohých potravinách, najmä v listovej zelenine, odkiaľ pochádza aj jeho názov (z latinského folium, čo znamená list). Bohatým zdrojom folátu sú špenát, kel, rukola, špargľa a brokolica. Nachádza sa aj v strukovinách (šošovica, cícer a fazuľa) a v citrusových plodoch (pomaranče a citróny).
Ďalšie významné zdroje folátu sú orechy, semená, vajcia a pečeň. V niektorých krajinách sa potraviny ako múka alebo cereálie obohacujú o kyselinu listovú, čím sa pozitívne ovplyvňuje zdravie populácie.
DepositphotosČo si naše telo počne bez folátu?
Nedostatok folátu môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Jedným z najčastejších prejavov je megaloblastická anémia, pri ktorej sa v krvi tvoria abnormálne veľké červené krvinky neschopné účinne prenášať kyslík. To sa prejavuje únavou, slabosťou, dýchavičnosťou a bledosťou.
Nedostatok folátu sa môže vyskytnúť aj pri určitých ochoreniach, ktoré narúšajú vstrebávanie živín, alebo pri nadmernej konzumácii alkoholu, ktorý znižuje jeho absorpciu. U dospelých môže dlhodobý nedostatok zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a neurodegeneratívnych porúch.
Nedostatok folátu u tehotných žien
U tehotných žien je nedostatok folátu spojený s rizikom vrodených chýb plodu, predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou hmotnosťou dieťaťa. Nedostatok folátu môže ovplyvniť správny vývoj nervovej sústavy plodu, čo vedie k závažným komplikáciám, ako sú defekty neurálnej trubice (napríklad rázštep chrbtice).
Kto potrebuje zvýšiť príjem folátu?
Zvýšiť príjem folátu by mali obzvlášť tehotné ženy a ženy, ktoré plánujú otehotnieť. Folát podporuje zdravý vývoj plodu, a preto sa odporúča začať s jeho zvýšeným príjmom už pred počatím. Taktiež je nevyhnutný pre deti a dospievajúcich, ktorí prechádzajú obdobím rýchleho rastu a vývoja.
Starší ľudia môžu potrebovať viac folátu, najmä ak trpia ochoreniami, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie živín. Ľudia s chronickými ochoreniami, ako je celiakia alebo Crohnova choroba, sú takisto ohrození jeho nedostatkom a mali by ho prijímať v dostatočnej miere.
Ako zabezpečiť telu dostatok folátu?
Pravidelná konzumácia čerstvej, neprevarenej zeleniny je najjednoduchším spôsobom, ako pokryť dennú potrebu folátu. Tento vitamín je však citlivý na teplo a môže sa stratiť pri varení, preto je lepšie konzumovať niektoré potraviny v surovom stave alebo ich variť len krátko. V prípadoch, keď príjem zo stravy nestačí, je možné užívať doplnky stravy s kyselinou listovou. Predtým sa však poraďte o dávkovaní so svojím lekárom.
Všetko je vždy o strave
Folát je nevyhnutnou zložkou zdravej stravy. Podporuje správny rast a vývoj buniek, zdravie srdca a pomáha nám predchádzať vážnym zdravotným komplikáciám. Dostatočný príjem folátu je dôležitý pre každého, no najmä pre tehotné ženy, deti a rizikové skupiny. Postarajte sa o pestrosť svojho jedálnička. Veľa chorôb sa dá vyliečiť vďaka vitamínom z ovocia a zeleniny, len musíme upraviť svoje stravovanie.