Mnoho z nás pozná jód len ako chemický prvok. Avšak samotný jód sa nachádza aj v ľudskom tele.
Je to síce stopový prvok (telo ho nepotrebuje vo veľkom množstve), no v prípade jeho nedostatku môže dôjsť k zdravotným problémom. Telo sa ním nedokáže zásobiť a ani si ho nedokáže samo vyrobiť. Preto je dôležité dopĺňať ho prostredníctvom stravy.
Väčšina svetového jódu sa nachádza v oceáne, kde sa sústreďuje morský život. Preto si ho dokážeme doplniť najmä morskou soľou, ktorá je bohatým zdrojom jódu. Jeho nedostatok nespôsobuje estetické problémy, ale závažné ochorenie štítnej žľazy. Tá ho potrebuje pre tvorbu hormónov. Čo sa deje s telom v prípade jeho nedostatku?
Odporúčame prečítať: Zápach v chladničke - spôsoby, ako ho navždy odstrániť
Štítna žľaza
Jód je základným prvkom, ktorý ovplyvňuje správne fungovanie štítnej žľazy, ktoré v konečnom dôsledku vplýva na nervovú sústavu, myslenie, látkovú premenu a iné. Štítna žľaza potrebuje jód hlavne na tvorbu hormónov. Ak ho nemá dostatok, môže dôjsť k jej zväčšeniu, čo sa prejavuje ako opuchnutý krk.
Nedostatok jódu a výsledné nízke hladiny hormónov môžu spôsobiť, že ženy prestanú ovulovať. Tento fakt následne vedie k neplodnosti žien. Okrem toho nedostatok jódu môže viesť k autoimunitnému ochoreniu štítnej žľazy, čo vedie k vyššiemu riziku vzniku rakoviny štítnej žľazy.
Odporúčame prečítať: Čistiace prostriedky do domácnosti, ktoré si môžete vyrobiť sami!
Jód a tehotenstvo
Nedostatok jódu počas tehotenstva je závažný nielen pre matku, ale aj pre samotné dieťa v brušku. Môže prispieť k vyššiemu krvnému tlaku matky a mentálnej retardácii dieťaťa. Jód tiež zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji centrálneho nervového systému, preto v extrémnych prípadoch, v dôsledku jeho nedostatku, môže viesť k poruche, ktorá zahŕňa zakrpatený fyzický a duševný rast.
Odporúčame prečítať: Tieto potraviny vám pomôžu lepšie zaspať!
Odkiaľ čerpať jód?
Samozrejme, najideálnejšie je zvoliť vhodnú stravu. Okrem morských zložiek môžete vyskúšať aj iné druhy potravín.
Brusnice – tieto plody sú bohaté na antioxidanty, ale tiež sú veľkým zdrojom jódu. Najlepšie sú čerstvé alebo v podobe čerstvých štiav. Ak ste za brusnicové džúsy, tak si pozrite ich zloženie.
Probiotický jogurt – prírodné probiotikum je tiež skvelým zdrojom jódu, preto by ste ho tiež mali zaradiť do svojej stravy.
Ďalšími zdrojmi jódu sú organické jahody, fazule, zemiaky či syr. Syr okrem samotného jódu obsahuje vitamíny B, vápnik a bielkoviny, ktoré sú rovnako prospešné pre ľudský organizmus.
Odporúčame prečítať: Zápal slepého čreva: Diagnostikujte ho včas!
Zdravotné prínosy jódu
- Energia - jód zohráva dôležitú úlohu aj pri udržiavaní optimálnej energetickej hladiny tela tým, že zabezpečuje efektívne využívanie kalórií bez toho, aby bolo možné ich ukladať ako nadbytočné tuky.
- Zdravé nechty, vlasy a zuby - jód je dôležitým prvkom pri starostlivosti o vlasy, pretože jeho nedostatok môže viesť k ich vypadávaniu. Okrem toho tiež urýchľuje ich rast a zlepšuje pevnosť folikulov. Zdravotné výhody jódu tiež zahŕňajú tvorbu zdravých zubov a pevných nechtov.
- Imunitný systém - okrem toho, že jód vplýva na štítnu žľazu, tak ovplyvňuje aj imunitný systém. Jód zvyšuje aktivitu antioxidantov v celom tele tak, aby poskytoval silné obranné opatrenia proti rôznym chorobám.
Odporúčame: Čaj ako liek z bylín, ovocia či korenín - ktoré vám ako pomôžu?