Každý mesiac sa stretávame s novými a novými informáciami ohľadom kávy. Niektorí tvrdia, že kávu by sme za žiadnych okolností nemali piť, pretože je rovnako návyková ako cigarety a kofeín neprospieva nášmu telu, hlavne našej pleti. A potom sú tu ľudia, ktorí tvrdia, že káva je zázrak a prospieva nášmu telu omnoho viac, ako si myslíme. Je preto ťažké rozhodnúť sa, či kávu piť alebo nie.
Avšak, aj keby bolo nevýhod kávy rovnako veľa ako zoznam vedľajších účinkov liekov, vždy by sa našli tí, ktorí by jednoducho bez rannej kávy neprežili ani pol dňa. Pokiaľ patríte medzi týchto ľudí, môžete si vydýchnuť - pozitív a výhod pitia kávy je stále dostatok. Prinášame vám malý zoznam tých najdôležitejších plusov a mínusov kávy, takže sa v pokoji usaďte a vychutnajte si poobedňajšiu šálku kávy!
Ľahko si na ňu navykneme
Ako iste viete, káva je najlepší a najprirodzenejší pomocník v boji s únavou. Ak vám začnú padať viečka a pociťujete silnú túžbu po spánku, prvé, po čom siahnete, je káva. Prečo to tak je? Únava súvisí s adenozínom, čo je telu prirodzená látka. Plní v tele rôzne funkcie, ale pre nás je dôležité to, že reguluje mozgovú činnosť a signály únavy. To znamená, že ak sa vyplaví veľké množstvo adenozínu, sme unavení a práve kofeín dokáže obmedziť jeho účinok.
Lenže máme tu problém. Tým, že kofeín nahradí adenozín, adenozín sa snaží nájsť cestu k nášmu mozgu, aby nám dal znamenie, že aj napriek káve sme unavení. Vďaka tomuto súboju medzi kávou a naším telom dochádza k vytvoreniu nových miest – receptorov, na ktoré sa môže adenozín viazať a privolať nám spánok. A práve vďaka tomu vzniká návyk na kofeín, pretože potrebujeme ďalšiu kávu, poprípade si začneme robiť silnejšiu. Za prvú vážnejšiu nevýhodu pitia kávy môžeme považovať to, že káva patrí medzi drogy - rýchlo si vytvoríme návyk a abstinenčné príznaky riešime ďalšou šálkou kávy.
Musíš vidieť: Kávičkári, toto musíte vyskúšať! Ako chutí cappuccino so žĺtkom?
Pozitívne pôsobí na časť tela
Lekári dlhé roky upozorňovali na škodlivosť kávy hlavne u ľudí, ktorí trpia ochoreniami srdca, ako je napríklad arytmia. Avšak posledné štúdie hovoria o tom, že káva je, naopak, pre takýchto ľudí veľmi dobrou voľbou. Nielenže pomáha ako prevencia voči vzniku arytmie, ale pomáha aj zlepšovať srdcový tep a znižuje riziko vzniku ťažkostí s nepravidelnosťami srdca. Ďalšou dôležitou výhodou kávy je, že pomáha znižovať riziko vzniku obličkových kameňov, dokonca o 40 %. Okrem toho sa pravidelnému pitiu kávy pripisuje znížená hladina cholesterolu, znížený objem kyseliny močovej, ktorá je zodpovedná za vznik dny a mimo iného prispieva k zníženiu rizika vzniku rakoviny.
Na druhej strane, káva je nevhodná pre ľudí, ktorí už obličkové kamene majú, pretože potrebujú zvýšený prísun vody a v tom im káva príliš nepomáha. Dôležitým negatívom, čo sa týka kávy, je fakt, že káva sa podieľa na zvyšovaní kyslosti v organizme, a tým pádom je častým spúšťačom pálenia záhy.
Bojuje s depresiou
Kofeín je veľký kamarát s naším mozgom a s celým nervovým systémom. Po vyradení adenozínu vytvorí vhodné podmienky pre naviazanie dopamínu, serotonínu a glutamínu, ktoré nám navodia pocit šťastia a čerstvosti. Je preto menej pravdepodobné, že tí, ktorí pijú kávu, podľahnú depresii. Denne nám na to postačia dve až tri šálky kávy. U mužov, ktorí pijú dostatok kávy, sa vraj dokonca zníži počet samovrážd. Avšak niečo za niečo!
To, že vďaka káve budeme šťastnejší, neznamená, že nás nemôžu stretnúť aj iné, nepríjemné pocity. Deje, ktoré kofeín spustí v našom tele, totiž signalizujú hypofýze, ktorá je hormonálnym centrom, že niečo nie je tak ako má. Tá zvýši hladinu adrenalínu, ktorý je hlavným hormónom počas stresových situácií a my sa tak ocitneme v miernom napätí. A to aj napriek tomu, že sme šťastní a dobre naladení. A s tým súvisí ďalšia výhoda / nevýhoda, ktorá je celkom paradoxná.
Budete pozorní aj nepozorní zároveň
Väčšina ľudí si zvykne na chuť kávy počas študentského života, kedy predstavuje jedného z hlavných pomocníkov pri učení. Je to vďaka tomu, že káva dokáže zlepšiť našu pozornosť, potlačiť únavu a zlepšiť koncentráciu. Je preto celkom bežné, že pokiaľ sme pod veľkým tlakom a stresom a potrebujeme rýchlo zvýšiť svoju výkonnosť, aj napriek tomu, že už ledva vidíme, siahneme po ďalšej dávke kávy. Práve vtedy sa môžeme pomerne jednoducho predávkovať a spôsobiť presný opak toho, čo potrebujeme. To sa prejavuje zvýšeným potením, chvením rúk, rozostrením videním a búšením srdca.
Milé dámy, nebojte sa preto piť kávu pravidelne, avšak vždy s mierou. Káva má naozaj množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Avšak iba v prípade, ak pijete klasickú prekvapkávanú kávu, nie instantnú, v ktorej máte tri cukre a veľa mlieka či smotany. Všetky negatíva, ktoré sme vám priniesli, sú iba výsledkom nadmernej konzumácie. Najzdravším variantom je, podľa odborníkov, Arabica bez cukru.
Pozri sem: Kofeínový absťák: Čo sa deje s tvojím telom, keď si nedáš kávičku?