Na svete je množstvo liečivých rastlín, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Niektoré sa dajú označiť priam za zázračné, pretože sú nabité množstvom vitamínov a iných telu prospešných látok. Mnohé z nich úspešne bojujú proti zdravotným problémom.
Medzi takéto byliny patrí aj konopa siata. Povieme vám všetko, čo o nej musíte vedieť a tiež ako ju zaradiť do bežného jedálnička.
Čo by ste o nej mali vedieť?
Na Slovensku je povolené pestovanie len konopy siatej. Táto odroda konope obsahuje menej ako 0,3 percenta omamnej látky THC, čiže len stopové množstvo, a preto ju nie je možné nelegálne zneužiť. Takou je napríklad konopa indická, ktorá je u nás zakázaná. Len na porovnanie, jej obsah THC je až 40 percent. U nás pestovaná konopa siata je naopak technickou rastlinou, ktorá je využívaná v potravinárstve, lekárstve a v rôznych odvetviach priemyslu.
Konopa siata obsahuje významnú látku kanabidiol, ktorá blokuje vplyv aj minimálneho množstva omamných látok. Navyše má liečivé účinky, pomáha proti kŕčom, pôsobí protizápalovo a antimikrobiálne. Dokonca má silnejšie antioxidačné účinky ako vitamíny C a E. Čo sa týka samotnej konopy siatej, dalo by sa povedať, že ide o vitamínovú bombu. Je bohatá na omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, železo, vápnik, draslík, horčík, vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E), vitamín C a mnohé z vitamínov skupiny B.
Bude vás zaujímať: Konope ako veľký pomocník v boji proti akné
Do jedálnička ju môžete zaradiť nasledovne:
1. Konopný olej
Najčastejšie sa z konopy siatej vyrába práve olej. Je však dôležité správne s ním zaobchádzať. Vysoké teploty mu škodia, preto nie je vhodný na vysmážanie. Najlepšie je ho používať za studena. Pokojne si doprajte dve polievkové lyžice denne, alebo ho použite pri príprave šalátov. Ak ho chcete využiť aj pri tepelnej úprave jedál, vyhovujúce je zvoliť dusenie alebo varenie na pare.
2. Konopné otruby
Pomletím obalov z konopných semienok sa vyrábajú konopné otruby. Sú bohaté na nerozpustnú vlákninu, takže udržujú črevnú mikroflóru v poriadku a pomáhajú pri zápche. Tráviaci trakt odľahčia po konzumácii alkoholu a mastných a ťažkých jedál, pretože na seba dokážu viazať toxíny. Jesť ich môžete samostatne, alebo ich pridajte do jogurtu, múky pri pečení alebo do smoothie nápojov.
Bude vás zaujímať: Recept: Krémová polievka s medvedím cesnakom
3. Konopné semená
Tieto semienka si podobne ako otruby môžete prisypať do šalátov alebo použiť pri obaľovaní mäsa. Ak ich pomeliete, vznikne múka, ktorá vám nahradí klasickú bielu múku. Z konopných semien sa dokonca vyrábajú aj rastlinné mliečne výrobky.
4. Celozrnná konopná múka
Konopná múka je skvelou voľbou najmä pre celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Obsahuje však veľké množstvo bielkovín a vlákniny. Pokojne si z nej môžete upiecť napríklad chlieb.
Bude vás zaujímať: 12 najčastejších svadobných povier – na čo by si nevesty mali dať pozor?
5. Iné produkty
V obchode nie je nezvyčajné nájsť konopné tyčinky alebo konopnú čokoládu. Obe varianty môžete vyskúšať, keď vás dostihne chuť na sladké a pritom vášmu telu doprajete veľa energie. Pre športovcov je zase vhodný proteín, ktorý sa z konope vyrába, pretože je zdrojom bielkovín potrebných na rast a udržanie si svalstva. Z listov a kvetov konope sa tiež vyrába detoxikačný čaj.
A prečo dať konope áno?
Okrem vyššie spomenutých benefitov je konopa siata účinná pri liečbe celého radu kožných problémov od akné, psoriázy, lupienky, dermatitídy až po ekzém. Má protizápalové účinky pri zápaloch žlčníka, čreva a pri ochoreniach kĺbov a podporuje správnu funkciu pečeňových buniek. Priaznivo pôsobí pri predmenštruačnom syndróme a menopauze. Je vhodná aj pre ľudí trpiacich rakovinou i kardiovaskulárnymi chorobami. Nakoniec je ešte dôležité zmieniť, že konopa siata je vhodná pre všetky vekové kategórie, priaznivo vplýva aj na rozvoj a rast detí.
Bude vás zaujímať: Posilňujete vo fitness centre? Viete, ako by ste sa mali stravovať?