Striebro označuje väčšina ľudí za drahý kov, z ktorého sa vyrábajú napríklad šperky. Známe sú i strieborné príbory, či dokonca strieborné guľky, ktorými v hororových príbehoch lovci chytajú vlkolakov.
Vedeli ste však o tom, že striebro sa dá využiť aj na liečebné účely? Ide o takzvané koloidné striebro, ktoré má miesto v alternatívnej medicíne. Poznali ho už starí Rimania a v súčasnosti jeho silu objavuje čoraz viac ľudí. Aké sú účinky koloidného striebra? Pomôže napríklad na hubové ochorenia? Je možné vnútorné užívanie koloidného striebra? Ako prebieha výroba koloidného striebra? Zistite viac v článku!
Čo je koloidné striebro?
Koloidné striebro je striebro, ktorého molekuly sú rozptýlené v čistej vode. Tieto molekuly musia mať pre požadovaný liečebný účinok správnu veľkosť. Zvyčajne ide o veľkosť približne 1 až 15 nanometrov, najčastejšie sa používajú molekuly o veľkosti 5 nm.
Iba pri takýchto rozmeroch dokážu prenikať do živých buniek i do vnútra patogénov, a tak podporovať liečebný proces na bunkovej úrovni. Koloidné striebro sa obvykle vyrába elektrolýzou.
Pri tomto procese sa na dva strieborné pláty ponorené do vody pripája elektrické napätie. Prúd následne z plátov uvoľňuje do vody častice striebra. Koloidné striebro malo svoje uplatnenie už v histórii. Na liečebné účely ho používali hlavne starí Rimania, no zmienky o ňom sa našli aj na území Indie.
Typy koloidného striebra
Existuje niekoľko typov koloidného striebra, ktoré sa líšia podľa spôsobu prípravy, veľkosti častíc a koncentrácie. Podľa koncentrácie rozlišujeme:
- Koloidné striebro s nízkou koncentráciou (do 15 ppm, napr. koloidné striebro 10 ppm): Vhodné na povrchové použitie, napríklad na pleť alebo rany.
- Koloidné striebro so strednou koncentráciou (15–25 ppm, napr. koloidné striebro 15 ppm a koloidné striebro 25 ppm): Používa sa na širšie spektrum aplikácií, vrátane starostlivosti o pokožku alebo podpornej liečby pri infekciách.
- Koloidné striebro s vysokou koncentráciou (nad 25 ppm, napr. koloidné striebro 40 ppm a koloidné striebro 55 ppm): Menej časté, používa sa s opatrnosťou a obvykle na špecifické aplikácie.
Kde sa dá kúpiť koloidné striebro?
V súčasnosti sa dá zakúpiť v niektorých lekárňach či na internete. Koloidné striebro sa predáva v tmavých sklených nádobách, v ktorých je ho aj potrebné uschovávať.
Taktiež by tento roztok nemal byť vystavený silnému magnetickému alebo elektromagnetickému poľu. Čiastočky striebra by sa totiž mohli spojiť do zhlukov, čím by sa znížila až odstránila účinnosť roztoku.
Odporúčame: Paradajkový peeling na oživenie pleti! To musíš skúsiť!
Shutterstock®Účinky koloidného striebra
- Má antibakteriálne a antimikrobiálne účinky a ničí široké spektrum baktérií.
- Pomáha v boji proti plesniam a vírusom.
- Podporuje hojenie rán a regeneráciu pokožky.
- Môže sa používať na liečbu akné a kožných infekcií.
- Pôsobí ako prírodné antiseptikum – dezinfekcia.
- Znižuje zápal a podráždenie kože.
- Pomáha pri prevencii nachladnutia a chrípky.
- Pôsobí ako podpora imunitného systému pri lokálnom použití.
- Uplatňuje sa pri liečbe popálenín a odrenín.
- Môže pomôcť zmierniť zápach z úst pri ústnej hygiene.
Aké je použitie koloidného striebra na kožu?
Alternatívna medicína považuje koloidné striebro za jednu z najlepších antibakteriálnych a antibiotických látok. Okrem toho roztok pôsobí antivírusovo i antimykoticky a účinkuje aj proti kvasinkám (kožné plesne), je teda skvelý na ničenie patogénov. Koloidné striebro má dobré výsledky hlavne pri povrchovej liečbe rôznych kožných ťažkostí.
Často sa používa na liečbu aknóznej pleti, zlepšuje stav vyrážok a začervenanej a podráždenej pokožky. Roztok je vhodný pre ľudí, ktorých trápi ekzém, psoriáza, herpes či bradavice. Pri popáleninách, ranách a škrabancoch vyskúšajte nastriekať koloidné striebro na postihnuté miesto pomocou rozprašovača.
Koloidné striebro proti infekciám a zápalom
Roztok taktiež urýchľuje liečbu gynekologických kvasinkových infekcií a plesňových ochorení. Účinne potláča rôzne zápaly a infekcie. Pri infekciách uší alebo očí stačí použiť zopár kvapiek roztoku denne. Koloidné striebro pomáha pri zápaloch ďasien, kožných vredoch, hemoroidoch a lieči tiež opary i afty.
Aplikácia koloidného striebra do nosa
Kvalitné koloidné striebro možno aj nakvapkať alebo nastriekať do nosa. Takáto aplikácia sa odporúča pri prechladnutí a problémoch s nádchou. Pomocníkom môže byť aj pri alergickej nádche, nielen infekčnej.
Odporúčame: PHA, BHA a AHA kyseliny – aké sú medzi nimi rozdiely a pre koho sú vhodné?
Shutterstock®Je koloidné striebro vhodné na vnútorné používanie?
Otázka vnútorného užívania koloidného striebra je trochu rozporuplná. Európska únia tento spôsob používania zakázala, respektíve nie je oficiálne schválený. Koloidné striebro totiž nepatrí medzi povolenú formu minerálnej látky vo výživových doplnkoch a iných prípravkoch.
To je dôvod, prečo na zakúpenom produkte nájdete iba pokyny na povrchovú aplikáciu a nie informácie o dávkovaní. Mnoho ľudí však striebro v koloidnej forme vnútorne užíva a nedá naň dopustiť. Pri tomto spôsobe používania spomínaného roztoku musíte dávať pozor na jeho koncentráciu. Tú nájdete uvedenú na samotnom produkte.
Vnútorne sa odporúča používať roztok s koncentráciou maximálne do 50 ppm, čo predstavuje 50 častíc striebra na milión molekúl vody. Pri vonkajšej liečbe môžu byť použité i koncentrovanejšie roztoky.
Koloidné striebro je pri vnútornom podaní účinné pri:
- angíne,
- chrípke,
- infekciách horných dýchacích ciest,
- zápaloch mandlí,
- salmonelóze,
- stafylokokových ochoreniach,
- streptokokoch,
- zápaloch močového mechúra,
- paradentóze,
- problémoch s prostatou.
Výplachy úst a kloktanie koloidného striebra
Koloidné striebro je možné niekoľkokrát denne kloktať, čo má pozitívny vplyv na liečbu bolesti hrdla a rôznych zápalov. Pri ostatných ochoreniach sa vo všeobecnosti odporúča užívať 1 čajovú lyžičku roztoku jeden až trikrát denne. Maximálna doba vnútorného užívania je jeden mesiac.
Odporúčame: Neuveríš, čo dokáže voda z uvarenej ryže: Odteraz ju už nevylievaj!
Shutterstock®Argýria – choroba z nadmerného užívania striebra
Pred začatím používania koloidného striebra by ste mali poznať ešte zopár informácií. V dôsledku dlhodobého a nadmerného užívania striebra môže vzniknúť choroba zvaná argýria. Ide o veľmi zriedkavé a málo zdokumentované ochorenie.
Prejavuje sa sivomodrým sfarbením pokožky, očí, nechtov, ďasien, a dokonca vnútorných orgánov. Toto ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku predávkovania sa striebrom, poznali v miernej forme i stredovekí šľachtici. Tí mali totiž v obľube strieborné príbory, poháre či nádoby.
Ďalšie vedľajšie účinky koloidného striebra
Pri vnútornom užívaní koloidného striebra treba mať na pamäti aj to, že okrem ničenia škodlivých baktérií sa telo môže zbavovať aj tých dobrých baktérií. Roztok totiž v tráviacom systéme pôsobí podobne ako antibiotikum, čiže odstraňuje napríklad i symbiotické laktobacily.
Preto je potrebné dobré baktérie dopĺňať mliečnymi výrobkami či probiotikami. Ešte než sa rozhodnete koloidné striebro používať, určite nie je na škodu poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Tí vám môžu pomôcť i so stanovením presného použitia.
Je koloidné striebro vhodné pre deti?
Koloidné striebro sa pre deti vo všeobecnosti neodporúča používať bez konzultácie s lekárom, pretože jeho bezpečnosť a dlhodobé účinky nie sú dostatočne preskúmané. Pri nesprávnom použití môže spôsobiť vedľajšie účinky, a preto by rodičia mali byť opatrní a uprednostniť schválené liečebné metódy vhodné pre deti.
Aktualizovaný článok: 11.12.2024