Pravdepodobne je menej žien, ktoré sa tešia úplne dokonalej pleti, ako tých, ktoré bojujú s nejakým problémom na pleti. Aj pri dobrej starostlivosti sa totiž sen o bezchybnej pleti rozhodne nesplní každej žene, na čo má vplyv, samozrejme, viacero faktorov. Veľké percento žien bojuje s nejakou nedokonalosťou, hoci len maličkou. Niektoré ženy celý život bojujú so suchšou pleťou, iné zase s jej nadmerným mastením. Ruka v ruke so zvyšujúcim sa vekom tiež prichádza ďalší problém – vrásky.
Mnohé ženy tiež riešia problémy s jazvami na tvári, napríklad po poranení, popálenine, nejakom chirurgickom zákroku, ale aj akné. Kapitolou samou osebe sú tiež rôznorodé kožné ochorenia, proti ktorým boj neraz znamená beh na dlhú trať. Pre nemalú časť žien sú však nočnou morou aj pigmentové škvrny, na ktoré sa bližšie pozrieme v nasledujúcom článku. Čo všetko má vplyv na ich vznik? Je možné predísť ich rozvoju alebo ich dokonca odstrániť?
Odporúčame: Sinica, ktorá lahodí pleti: Aké účinky má spirulina?
Poznáme viacero druhov pigmentových škvŕn
Pigmentové škvrny, teda rôzne hyperpigmentácie, možno pozorovať ako menšie alebo väčšie fliačiky na koži, ktoré sú o niekoľko odtieňov tmavšie, ako je odtieň pleti. Vznikajú priamo v dôsledku nadprodukcie melanínu v melanocytoch kože. Melanín predstavuje pigment, ktorý stojí nielen za sfarbením pokožky, ale napríklad aj vlasov, očí alebo v prípade zvierat i srsti. Tento pigment zároveň prispieva k prirodzenej ochrane pokožky pred slnečným žiarením a najmä UV lúčmi. Na zvýšenú hladinu melanínu pritom môže mať vplyv viacero faktorov. V závislosti od príčiny vzniku rozlišujeme rôznorodé druhy pigmentových škvŕn.
Medzi najčastejšie typy hyperpigmentácií radíme:
- slnečné hyperpigmentácie – ako už ich názov napovedá, vznikajú hlavne vplyvom slnečného žiarenia. Zaradiť sem môžeme i starecké škvrny. Objavujú sa hlavne na tvári, krku a dekolte, ale aj na rukách.
- pozápalové hyperpigmentácie – škvrny na pokožke spadajúce do tejto kategórie vznikajú spravidla v dôsledku predchádzajúceho zápalu na pleti, ale aj poranenia. Neraz sú spomienkou na akné. Pozápalové hyperpigmentácie nemusia byť len hnedé, ale aj ružové až červené. Ich stav môže zhoršiť slnečné žiarenie.
- melazma – predstavuje typ hyperpigmentácií na tvári alebo bruchu, ktoré vznikajú najmä v dôsledku vplyvov niektorých hormónov, respektíve z dôvodu hormonálnych zmien v organizme. Melazma sa objavuje napríklad v tehotenstve, pričom po pôrode môže vymiznúť.
Odporúčame: Čím si ťa získa olej z pekanových orechov? Využiješ ho v kuchyni i kúpeľni!
Čo má vplyv na vznik pigmentových škvŕn?
Ako sme spomenuli vyššie, príčinou vzniku rôznych druhov pigmentových škvŕn je zvýšená produkcia melanínu, čo sa prejaví nepravidelným zafarbením pleti. Čo všetko však môže viesť k nadbytku melanínu? Vplyv môže mať viacero vonkajších aj vnútorných faktorov, o ktorých sme sčasti v podstate hovorili už vyššie, keďže jednotlivé druhy hyperpigmentácií majú spravidla iné príčiny, či už slnečné žiarenie alebo hormóny. Do istej miery môžu svoju rolu zohrávať nasledujúce faktory (tiež ich kombinácia):
- slnečné žiarenie (najmä vystavovanie pokožky slnku bez ochrany),
- vyšší vek (spravidla vekom rastie aktivita melanocytov),
- hormóny (hlavne hormonálne zmeny počas tehotenstva či menopauzy),
- niektoré lieky (antikoncepcia – tiež má vplyv na hladinu hormónov v tele, antibiotiká, sulfonamidy),
- poranenia kože,
- zápaly v pokožke,
- niektoré endokrinné ochorenia (napr. Addisonova choroba, ochorenia vplývajúce na hladinu hormónov),
- nadmerný stres,
- genetická predispozícia.
Akými spôsobmi sa s nimi dá bojovať?
Vzniku pigmentových škvŕn je v prvom rade vhodné predchádzať, teda aspoň do najväčšej možnej miery. Keďže na ich vznik má vplyv viacero rôznorodých faktorov, ich rozvoju sa niekedy skrátka predísť nedá. No i napriek tomu je vhodné myslieť na určité preventívne opatrenia, ktoré môžu riziko výskytu hyperpigmentácií aspoň znížiť. Hlavným krokom v rámci prevencie je používanie opaľovacích krémov, respektíve vhodných ochranných prípravkov s SPF (krém, make-up). Vhodné je tiež obmedzovať čas pobytu na priamom slnku. V súčasnosti sú dostupné rozličné spôsoby liečby hyperpigmentácií, ktoré napomáhajú aspoň do určitej miery odstrániť pigmentové škvrny, prípadne výrazne zlepšiť ich vzhľad. Určite je vhodné tieto možnosti prekonzultovať s dermatológom. Dnes sa pri eliminácii pigmentových škvŕn uplatňujú:
- vhodné kozmetické prípravky (zamerané na boj s hyperpigmentáciami, najmä s obsahom rôznym bieliacich látok),
- chemický peeling (vhodný pri hormonálnych plošných pigmentáciách),
- laser (laserová terapia zvyčajne predstavuje veľmi efektívne riešenie),
- IPL (ošetrenie pomocou intenzívneho pulzného svetla),
- mikrodermabrázia (jemné brúsenie povrchových vrstiev kože),
- hydrochinón (liek na zníženie tvorby škvŕn, obmedzuje produkciu melanínu).
Odporúčame: Mrkvová maska pre jemnejšie a krajšie pery: Neváhaj a vyskúšaj ju!
Nepodceňte výber vhodnej kozmetiky
Ako sme spomenuli vyššie, pri starostlivosti o pleť s pigmentovými škvrnami by sme si mali dať záležať na výbere vhodnej kozmetiky. Aj kvalitné kozmetické produkty dokážu pri pravidelnom používaní priniesť viditeľné a potešujúce výsledky. Pleťovú kozmetiku na ošetrenie hyperpigmentácií má vo svojej ponuke i rakúska značka NOVAROYAL. Na boj proti spomínanému kožnému problému je určený NOVAROYAL EXCELLENCE gél na pigmentové a starecké škvrny. Pomáha pleti odolávať rôznym negatívnym vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov (prostredie, hormóny, vek), ktoré podnecujú rozvoj hyperpigmentácií na koži a zároveň vďaka svojmu zloženiu, v ktorom nachádzame rôzne bioaktívne látky, zmierňuje a zosvetľuje neželané škvrny.
Okrem toho v jeho zložení nachádzame cenné antioxidanty, ktoré pleť chránia pred voľnými radikálmi, ako aj nežiaducemu vplyvu UV žiarenia. Obsiahnuté extrakty z bobúľ a listov medvedieho cesnaku v kombinácii s derivátmi vitamínu C zase napomáhajú postihnuté miesta na pokožke krásne rozjasňovať. Taktiež je zabezpečená podpora regenerácie buniek vďaka vysoko účinnému reparačnému bunkovému komplexu, ale aj regulácia vlhkosti pleti vďaka viacerým účinným látkam. Gél je ideálne nanášať priamo na škvrny dvakrát denne po dobu aspoň dvoch mesiacov.
Pleti je však vhodné dopriať poriadnu starostlivosť i prostredníctvom vhodne zvolených pleťových krémov, ktoré pokožke doprajú všetko potrebné. Denné krémy je odporúčané voliť s ochranným SPF faktorom, na noc je však vhodné poobzerať sa po poriadnom regeneračnom pomocníkovi. V ponuke značky NOVAROYAL nachádzame nočný krém NOVAROYAL OVERNIGHT DELUXE LIFT & REPAIR, ktorý slúži na podporu správnej regenerácie pleti počas noci, ale aj na podporu jej vláčnosti a elasticity, a teda mladistvého vzhľadu. V jeho zložení sa ukrýva účinná látka Glycoin® stimulujúca tvorbu kolagénu a zvyšujúca vlhkosť pokožky. Látka Neodermyl® napomáha redukovať i hlbšie vrásky a látka Uniprotect zase prispieva k ochrane vlastných proteínov pred UV-indukovanou oxidáciou.
Ďalšie informácie o produktoch a celú ponuku NOVAROYAL nájdete na www.novaroyal.sk. Na vyššie spomenuté produkty máme teraz navyše s kódom "kamzakrasou25" pre vás 25 % zľavu.