Sinica, ktorá lahodí pleti: Aké účinky má spirulina?

Keď hovoríme o superpotravinách, spirulina sa radí na prvé priečky rebríčka. Táto sladkovodná sinica sýtozelenej farby prekvapí svojím nesmierne vysokým obsahom antioxidantov, vitamínov, minerálov a bielkovín a podľa odborníkov sa naozaj oplatí zaradiť ju do jedálnička.A nielen tam. Za spirulinu po novom lobujú aj dermatológovia a mala by mať preto zastúpenie aj v našej pleťovej starostlivosti. Aké účinky má spirulina na pokožku?

Výživné smoothie pre pleť

Ako dobre vieme, spirulina je výbornou potravinou vhodnou napríklad do super výživného zeleného smoothie, ktoré telo ozdraví zvnútra. A ako dobre vieme, vnútorné zdravie sa prejaví aj navonok. Keďže spirulina pôsobí pozitívne na črevnú mikroflóru, pleť vďaka nej pôsobí krajšie už vtedy, keď ju do tela prijímame orálne.

Podobné blahodarné účinky má však spirulina na pokožku aj aplikovaná topicky, teda prostredníctvom kozmetiky. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov pokožku chráni pred voľnými radikálmi a pôsobí tak na ňu omladzujúco. Spirulina ďalej podľa výskumov zvyšuje produkciu kolagénu, čo znamená pevnejšiu a vypnutejšiu pokožku. Okrem voľných radikálov dokáže spirulina chrániť pokožku pred toxínmi a tiež infekciami.

Odporúčame: Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!

spirulina v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Spirulina ako liek

Ďalší zaujímavý rozmer, ktorý spirulina ponúka je jej schopnosť liečiť, a to aj v prípade, že hovoríme o potrebe liečiť chorú pokožku. Pre svoje dokázateľné antibakteriálne a protizápalové účinky je spirulina vhodnou ingredienciou pri liečbe akné, ekzémov či podľa niektorých štúdií dokonca psoriázy. Je teda zrejme len otázkou času, kedy sa bude spirulina skloňovať ako prírodný liek na tieto a iné kožné problémy. 

DIY kozmetika

Na spiruline je úžasné to, že si prášok z nej jednoducho zaobstaráte v obchode a následne ho využijete pri príprave domácich pleťových prípravkov. Čo tak skúsiť DIY spirulinovú pleťovú masku? Lyžicu spiruliny v prášku zmiešajte s 1/2 čajovej lyžičky medu a lyžičkou pupalkového oleja. Dobre premiešajte, aplikujte na čistú a suchú pleť a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Potom pleť dôkladne umyte a osušte.

Spirulina môže navyše hviezdiť aj v DIY prípravku určenom na prírodnú liečbu akné či vyrážok. Pol lyžičky spirulinového prášku zmiešajte s 1/2 čajovej lyžičky jojobového oleja a kvapkou čajovníkového olejčeka. Prípravok aplikujte na postihnuté miesto, nechajte pôsobiť hodinu a potom zmyte.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.05.2021 19:20

Zaujímavé poznatky o tejto pre mňa neznámej rastline...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.05.2021 19:20

Zaujímavé poznatky o tejto pre mňa neznámej rastline...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.05.2021 06:53

Na prípravu domácich pleťových prípravkom sme ešte neskúšali, vďaka za tip!

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

28.05.2021 19:51

Zaujímavé informácie

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

29.05.2021 21:04

Túto rastlinku nepoznám zas niečo nové

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.06.2021 08:24

Spirulinu poznám veľmi dobre, ale nepoužívam ju na pleť, ale konzumujem ju. Konkrétne v práškovej forme či už samotnú, alebo v kombinácii s chlorellou, moringou alebo zeleným jačmeňom, si každé ráno rozmiešam lyžičku v 100% ovocnej šťave a pijem nalačno pred jedlom. Je to pre mňa taká ranná vzpruha :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.